Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιθεωρήσεις ξενοδοχείων από ιδιώτες μηχανικούς


anavatis

Recommended Posts

Δηλαδή κακό είναι που βγήκε ένας νόμος να γίνεται μία έστω τυπική πιστοποίηση των καταλυμάτων ?! Νομίζω υπήρχε πάντα αλλά ήταν πολύ χαλαρός. Ποιος έκανε τους ελέγχους παλιά ? Κλιμάκια του ΕΟΤ δειγματοληπτικά ? 

 

Και ποιος θα την κάνει δηλαδή ? Μόνος του ο ξενοδόχος θα λέει είναι 2 κλειδιά ή 3 ή 4 ? Δεν πρέπει να υπάρχει ένα επιμελητήριο ? Αλλιώς ό,τι να ναι και όπως να ναι δηλαδή ?

 

Δεν υπάρχει κάτι παράλογο στον νόμο κατ' εμέ. Επίσης προσωπικά δεν ξέρω τι αμοιβές παίζουν για μηχανικό για κατάταξη. Καλό είναι να πάρει όποιος θέλει ένα τηλέφωνο τις εταιρίες και να ρωτήσει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ ο κόσμος χάνεται και το ΞΕΕ συνεχίζει να κάνει τις αρπακτές του.

Αντί το κράτος να δημιουργεί ανάπτυξη, δημιουργεί παρασιτικούς οργανισμούς. ΕΛΕΟΣ!!!!!

Επιτέλους δεν υπάρχει κάποιος να διαγράψει αυτές τις ΥΑ της διαπλοκής?

Χιλιάδες ξενοδοχεία στη χώρα λειτουργούν με ΕΣΛ του ΕΟΤ και μάλιστα με αυστηρότερα κριτήρια.

Τί βάζουν και το ΞΕΕ στο κεφάλι των ξενοδόχων?

Για να μη χάσουν τα ταξιδάκια τους και τις δεξιώσεις τα κακομαθημένα παιδιά των επιμελητηρίων? 

Τάχατες προωθούν τον ελληνικό τουρισμό στις διεθνείς εκθέσεις.... Ρωτήστε τους ξενοδόχους να σας πουν αν αυτοί προωθούν τον ελληνικό τουρισμό ή το booking, expedia, hotel.com ...

 

Χα χα χα!! Συνάδελφε μάλλον είσαι βαθιά νυχτωμένος για το πως δίνει ο ΕΟΤ τα ΕΣΛ και την κατάταξη! Ένα μόνο θα σου πω: με την κατάλληλη ...λίπανση μπορεί ένας να δηλώσει και πεντάστερος με παροχές 2 αστέρων! Έτσι κι αλλιώς στην Ελλάς είσαι ότι δηλώσεις! Αυτό πάει να σταματήσει η νέα νομοθεσία γι αυτό και βάζει ιδιωτικούς διεθνείς φορείς πιστοποίησης στο σκηνικό! Τα επιχειρήματα σου τα χω ξανακούσει από ιδιοκτήτες καταλυμάτων που δεν γουστάρουν την αξιολόγηση γιατί απλά ...φοβούνται! Μήπως τυγχάνει να είσαι και συ ένας απ αυτούς;; Αλλά βέβαια αυτή η χώρα έχει αλλεργία στην αξιολόγηση οπότε τι να λέμε τώρα....

Edited by elm46st
Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μας, ούτε και εγώ βρισκω κάτι το αρνητικό στην ΟΥΣΙΑ του νόμου. Αντιθέτως, με βρίσκει σύμφωνο. Υπάρχουν θέματα όσον αφορά την ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, δλδ το σχήμα Διαπιστυμένος οργανισμός -> Μηχανικός -> Πελάτης, αλλά δεν μπορούμε να πούμε ότι το πνεύμα του νόμου δεν είναι προς την σωστή κατεύθυνση. Πάει να "νοικοκυρέψει" τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν γινόταν αλλιώς. Δηλαδή εσύ θα θελες να μην υπάρχει το ΞΕΕ, να το αναλάβει το ΤΕΕ και να χουν οι μηχανικοί το πάνω χέρι. Ε, μήπως είμαστε πλεονέκτες ?

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την οπτικη του ΤΕΕ, ΞΕΕ, Διαπιστευμενου φορεα και Επιθεωρητη (μηχανικου ή μη), ας το δουμε λίγο και από τη μεριά μας...των μηχανικών.

Βάσει αυτής της νομοθεσίας, τα τουριστικα καταλυματα πρέπει να προμηθευσουν τον επιθεωρητη με πολεοδομικα σχεδια νομιμη υφισταμενης καταστασης. 

Υπάρχει κάποιος που θεωρει οτι οοολα τα τουριστικα καταλυματα της χωρας μας είναι πολεοδομικα καθόλα νομιμα?

Εγω θεωρω πως, οχι. Και συνεπως θα υπαρξει λιγη δουλιτσα για μηχανικους.

Ολα αυτα να οδευουν στο να μπει μια ταξη και χαλιναγωγηση των αυθαιρεσιων / αυθαιρετων. 

Link to comment
Share on other sites

Χα χα χα!! Συνάδελφε μάλλον είσαι βαθιά νυχτωμένος για το πως δίνει ο ΕΟΤ τα ΕΣΛ και την κατάταξη! Ένα μόνο θα σου πω: με την κατάλληλη ...λίπανση μπορεί ένας να δηλώσει και πεντάστερος με παροχές 2 αστέρων! Έτσι κι αλλιώς στην Ελλάς είσαι ότι δηλώσεις! 

ενταξει, το "υπερβολικα" ειναι ελαφρυς χαρακτηρισμος για αυτα που εγραψες. Τι σχεση εχουν τα 2 αστερια με τα πεντε... εχεις δεις εσυ πολλα καταλυματα που επρεπε να ειναι 2 και ειναι 5*? Γιατι μιλαμε για τεραστιες διαφορες σε υποδομες κτλ κτλ...

 

Με διπλη ιδιοτητα, και μηχανικου (λεμε τωρα) και ως "ιδιοκτητη" ξενοδοχειου (των δικων μου ειναι, ~30κλινες), εχω να πω πως οτι γινεται μεχρι τωρα ειναι για τα ματια του κοσμου. Περιβαλλοντικη αδειοδοτηση απλα και μονο για να ταλαιπωρεισαι με την κωλοπεριφερεια, καθε τοσο βγαλε νεο σημα για να μην καθεσαι, ενα καρο χαρτια ενω πολλα καταλυματα ειναι εκτρωματα και θα συνεχισουν να ειναι.

 

Ο νομος ειναι στην σωστη κατευθυνση, δεν αντιλεγω. Αλλα το να καρπωθουν την πιτα 4-5 μεγαλοι δεν ειναι ωραιο. Παρολο που μενω σε μερος γεματο ξενοδοχεια, δεν σκοπευω να κανω επιθεωρησεις για λογαριασμο καποιας εταιριας. Οχι γιατι εχω λεφτα (που δεν εχω), αλλα γιατι με την εργασια μου καποιος θα τα κονομησει χοντρα και εγω θα μεινω με ψιχουλα. Για το δικο μας, θα δωσω την δουλεια σε οποια εταιρια μου ζητησει τα λιγοτερα και αυτο ηταν. Ουτε να τους ξερω θελω, ουτε τιποτα. Οσο συνεχιζεις να ασχολεισαι με τα ξεροκομματα που σου πετανε τοσο τα συνηθιζεις. :sad:

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος μπορεί να υπάρχει. Χρειάζεται όμως νομοθετικό πλαίσιο όχι απλά ένα έγγραφο νόμου που γράφτηκε (περισσότερο για μια απόφαση μου κάνει δηλαδή παρά νόμο),...για να εφαρμοστεί ο νόμος αυτός που έχει να κάνει με λειτουργικές προδιαγραφές αλλά και θέματα ανταγωνισμού, χρειάζεται να συσταθεί ειδικός επαγγελματικός φορέας  ειδικευμένος κατ' αρχην σε θέματα ξενοδοχείων και κατόπιν να πιστοποιήσει συνεργάτες που θα κάνουν υπεύθυνα και με αμοιβή αυτή τη δουλειά...αυτό τώρα φαντάζει πολύ μακριά, γι' αυτό μην προσπαθείτε να δείτε κάτι καλό, πάρτε το χαμπάρι ότι, προς το παρόν, είμαστε τα "τσιράκια" των εταιρειών, των επιμελητηρίων και των υπουργείων...χωρίς επαγγελματικό φορέα και ειδική πιστοποίηση δεν πας πουθενά παρά σε ένα μεροκάματο... αυτό είναι κανόνας....σε έναν ιδανικό κόσμο θα φανταζόμουν το ΤΕΕ μας να μας έστελνε αύριο κιόλας μνμ να μην υποκύψουμε για άλλη μια φορά στη δουλεία και να μην υλοποιήσουν ποτέ τους πρόχειρους νόμους που φτιάχνουν, έτσι θα καταλάβουν και την αξία των επαγγελματιών μηχανικών....

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Χα χα χα!! Συνάδελφε μάλλον είσαι βαθιά νυχτωμένος για το πως δίνει ο ΕΟΤ τα ΕΣΛ και την κατάταξη! Ένα μόνο θα σου πω: με την κατάλληλη ...λίπανση μπορεί ένας να δηλώσει και πεντάστερος με παροχές 2 αστέρων! Έτσι κι αλλιώς στην Ελλάς είσαι ότι δηλώσεις! Αυτό πάει να σταματήσει η νέα νομοθεσία γι αυτό και βάζει ιδιωτικούς διεθνείς φορείς πιστοποίησης στο σκηνικό! Τα επιχειρήματα σου τα χω ξανακούσει από ιδιοκτήτες καταλυμάτων που δεν γουστάρουν την αξιολόγηση γιατί απλά ...φοβούνται! Μήπως τυγχάνει να είσαι και συ ένας απ αυτούς;; Αλλά βέβαια αυτή η χώρα έχει αλλεργία στην αξιολόγηση οπότε τι να λέμε τώρα....

Όσοι έχουν μελετήσει ξενοδοχεία στο παρελθόν ξέρουν πολύ καλά ότι οι τεχνικές προδιαγραφές του ΕΟΤ ήταν πολύ αυστηρότερες από τις σημερινές. Υπήρχε από την αρχή έγκριση της αρχιτεκτονικής μελέτης από τον ΕΟΤ και έκδοση του σήματος λειτουργίας ύστερα από αυτοψία κλιμακίου του ΕΟΤ με την κατηγορία του καταλύματος αναλόγως των τεχνικών προδιαγραφών.

Τότε βέβαια ο μηχανικός είχε τον σημαντικό ρόλο να αποφασίζει και να εκτελεί το έργο .Το ΞΕΕ έδινε μόνο τις πινακίδες των υποχρεωτικών κατωτέρων τιμών ύστερα από δήλωση του ξενοδόχου.

Σήμερα η αξιολόγηση γίνεται από τους ίδιους τους πελάτες μέσω άλλων διεθνών οργανισμών (booking, tripadvisor κτλ) που είναι πολύ πιο αξιόπιστοι και πολύ πιο αμείλικτοι από τους γιαλαντζί "διεθνείς" οργανισμούς που συστήνονται από ημέτερα κυκλώματα.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις διαβάσει την νομοθεσία ? Αυτά που γράφεις ισχύουν και σήμερα. Η έκδοση του σήματος γίνεται και πάλι από τον ΕΟΤ και είναι η διαδικασία με τα αρχιτεκτονικά σχέδια, οικοδομική άδεια, περιβ/κες μελέτες κ.τ.λ. στην οποία επεμβαίνει μόνο μηχανικός και όχι το ΞΕΕ.

 

Αφού πάρει το σήμα του ΕΟΤ, γίνεται η κατάταξη της μονάδας σε κατηγορίες μέσω του ΞΕΕ και μέσω των εταιριών κ.τ.λ. . Για την κατάταξη μιλάμε εδώ. Άρα προς τι η γκρίνια ?? 

Link to comment
Share on other sites

.....Η έκδοση του σήματος γίνεται και πάλι από τον ΕΟΤ και είναι η διαδικασία με τα αρχιτεκτονικά σχέδια, οικοδομική άδεια, περιβ/κες μελέτες κ.τ.λ. στην οποία επεμβαίνει μόνο μηχανικός και όχι το ΞΕΕ.

 

Αφού πάρει το σήμα του ΕΟΤ, γίνεται η κατάταξη της μονάδας σε κατηγορίες μέσω του ΞΕΕ και μέσω των εταιριών κ.τ.λ. . Για την κατάταξη μιλάμε εδώ. Άρα προς τι η γκρίνια ?? 

 

Ακριβώς επειδή ξέρω τη διαδικασία καλά και τί τραβάνε οι επιχειρηματίες με όλα αυτά θεωρώ περιττή τη διαδικασία της κατάταξης από το ΞΕΕ που μέχρι σήμερα γινόταν με την έκδοση ΕΣΛ από τον ΕΟΤ βάσει τεχνικών και λειτουργικών προδιαγραφών.

Δηλαδή θέλουμε να καταστρέψουμε και τον μοναδικό τομέα της οικονομίας που αποδίδει ακόμη στραγγαλίζοντάς τον με επιπλέον διαδικασίες?

Και δεν μου βγαίνει από το μυαλό ότι η νέα διαδικασία με πιστοποιημένους οργανισμούς, ΞΕΕ κτλ βγήκε όταν η τρόϊκα έκοψε τις εισφορές στα επιμελητήρια. Βρήκαν άλλο τρόπο να τα αρπάζουν από τους ξενοδόχους χωρίς να τους προσφέρουν κάτι ουσιαστικό σαν αντάλλαγμα.

Και επαναλαμβάνω ότι ανεξάρτητα από τα αστέρια και τα κλειδιά η πραγματική αξιολόγηση από τους πελάτες τους ίδιους που γίνεται αυθόρμητα στο διαδίκτυο είναι η πιο αξιόπιστη και χάρη σε αυτή βελτιώνονται οι παροχές στα ξενοδοχεία σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.