Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα με kostal 10.1 και επιτηρητής τάσης.


GRKI

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά. Το inverter μου βγήκε off μετά από 3 χρόνια καλής λειτουργίας. Το πόρισμα του ηλεκτρολογου ήταν λόγο υπέρτασης του δικτύου καθότι είμαι σε απόμακρη περιοχή.

Μου πρότεινε να βάλω επιτηρητή τάσης για προστασία απλός η τιμή που μου είπε είναι τσιμπημένη.

Όντως χρειάζεται? Μήπως έχει τέτοια προστασία ο inverter από μόνος του?

Παρακαλώ βοηθήστε.

Link to comment
Share on other sites

Οι ινβέρτερ έχουν επιτηρητή τάσης και κάνουν αποσύνδεση μόνοι τους όταν η τάση υπερβεί το άνω ή κάτω όριο....

 

Υ.Γ. με τον "καμένο" ινβέρτερ πώς κινηθήκατε...?

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο astrah τις υπερτασεις τις κοβει ο ιδιος ο inverter. Επιτηρητες επιβαλλοταν να βαζουμε σε inverter μιας αλλης γνωστης μαρκας γτ δεν απομονωναν απο το δικτυο και ειχαμε παραμενουσες τασεις.

Edited by Bill22
Link to comment
Share on other sites

Οκ. οποτε καταλαβαινω οτι ειναι περιττό η τοποθετηση εξτρα επιτηρητή και ισως δεν ηταν αυτο και το αιτιο της βλαβης.

 

astrah πήραμε τηλ στην εταιρια επιτοπου τους ειπαμε τι γινεται και περιμενουμε την αντικατασταση του. Οτι λεει και το φυλλάδιο της εγγύησης του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.