Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντικατάσταση κουφωμάτων αλουμινίου


Recommended Posts

Καλησπέρα. 

Θέλω να αλλάξω τα κουφώματα στο σπίτι μου με νέα ενεργειακά - θερμοδιακοπή αλουμινίου, τώρα είναι διπλά συρόμενα χωνευτά μονόφυλλα κατασκευής του 93'.

Έχω πάρει προσφορές από EUROPA - ALUMIL - EXALCO - ALUMINCO & ETEM.

Οι κατασκευαστές που μου έδωσαν τις προσφορές είναι πιστοποιημένες από της εταιρείες και μου έδωσαν τα ανάλογα έγγραφα πιστοποιησεις. 

Το θέμα είναι ποια επιλέγεις και με ποιο κριτήριο?

Ποιο ακριβή είναι η EUROPA, ποιο φτηνή είναι η ALUMINCO. 

Μου άρεσε η δουλειά της EXALCO ειδικά με το σύστημα ανασυκούμενου φύλλου και την καστάνια στο πόμολο που σου δίνει καλύτερη ασφάλεια.

Η ALUMIL είναι στην μέση.

Δεν ξέρω τι να κάνω, μπορείτε να βοηθήσετε?

Link to comment
Share on other sites

H EUROPA μου έδωσε προσφορά με την σειρά Hybrid 6000 και ακόμα ένας με την σειρά 8000. 

 

Η ALUMIL με την σειρά S350.

 

Η EXALCO με την σειρά ALBIO 225LS.

 

Η ALUMINCO  με την σειρά AL205.

 

H ΕΤΕΜ με την σειρά Ε36. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα επέλεγα αυτό που έχει τον καλυτερο συνδιασμό ενεργειακής ωφέλειας και κόστους.

Επίσης, επειδή δεν "κοιτάζω" την εμφάνιση γιατί υπάρχουν πολλές επιλογές, λειτουργικότητα το ίδιο, για την ασφάλεια θεωρώ ότι το να κλείσεις ένα άνοιγμα με κάτι πλην τούβλου, σκυροδέματος .... καγκελων .... κλπ ....  δεν εξασφαλίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ασχοληθεί με το θέμα πριν 1 χρόνο και υπάρχουν μερικά σχετικά νήματα στο forum που πιθανά να σε βοηθήσουν.

 

Εγώ κατέληξα στην Alumil 20000 για 2 παράθυρα και 2 μπαλκονόπορτες αλλά δεν υπάρχουν χρήματα για να ξεκινήσω.

 

Τα κριτήρια επιλογής πρέπει να αφορούν 1) στην εταιρεία και τον τύπο (σειρά) και 2) στον πιστοποιημένο κατασκευαστή.

Θα ξεκινήσεις από αυτά και αφού βρεις τους πιστοποιημένους, από το site της εταιρείας, θα καλέσεις όσους θέλεις για προσφορές.

Θα σου προτείνουν διάφορες λύσεις (ρολό ενισχυμένο ή όχι, με ή χωρίς μοτέρ, σίτα, ανακλινόμενα κλπ), θα καταλήξεις στο τι θέλεις, πάντα με εξαρτήματα της εταιρείας και όχι άλλου κατασκευαστυή, και, αφού ξεκαθαρίσεις όλες τις προσφορές στην ίδια βάση, για να έχεις σωστή σύγκριση, θα πιέσεις τους 2-3 φτηνότερους για καλλίτερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ασχοληθεί με το θέμα πριν 1 χρόνο και υπάρχουν μερικά σχετικά νήματα στο forum που πιθανά να σε βοηθήσουν.

 

Εγώ κατέληξα στην Alumil 20000 για 2 παράθυρα και 2 μπαλκονόπορτες αλλά δεν υπάρχουν χρήματα για να ξεκινήσω.

 

Τα κριτήρια επιλογής πρέπει να αφορούν 1) στην εταιρεία και τον τύπο (σειρά) και 2) στον πιστοποιημένο κατασκευαστή.

Θα ξεκινήσεις από αυτά και αφού βρεις τους πιστοποιημένους, από το site της εταιρείας, θα καλέσεις όσους θέλεις για προσφορές.

Θα σου προτείνουν διάφορες λύσεις (ρολό ενισχυμένο ή όχι, με ή χωρίς μοτέρ, σίτα, ανακλινόμενα κλπ), θα καταλήξεις στο τι θέλεις, πάντα με εξαρτήματα της εταιρείας και όχι άλλου κατασκευαστυή, και, αφού ξεκαθαρίσεις όλες τις προσφορές στην ίδια βάση, για να έχεις σωστή σύγκριση, θα πιέσεις τους 2-3 φτηνότερους για καλλίτερη τιμή.

Η σειρά Alumil 20000 είναι για κάποια παράθυρα επάλληλα που έχω και όντος μου δώσανε την σειρά αυτή.

 

Κατά τα λοιπά ακολούθησα την διαδικασία που περιέγραψες με πιστοποιήσεις κλπ.

 

Έλα όμως που έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω πια να διαλέξω.

 

Άλλος μου λέει με κλειστά μάτια EUROPA και ALUMIL και ας είναι ακριβές, άλλος μου λέει ALUMINCO είναι ποιο φτηνή και έχει ανεβάσει πολύ το θερμομονωτικό της κούφωμα.

 

Πάντως σε τιμές, εκτός της EUROPA, όλοι σχεδόν πάνω κάτω στα ίδια είναι +/- 500€. 

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο την εταιρία που θα διαλέξεις πολλή μεγάλη σημασία έχει ο κατασκευαστής. Ο κατασκευαστής Α και ο Β μπορεί και οι δυο να βάζουν την ίδια σειρά αλουμίνιου αλλά ο ένας να κάνει πιο ποιοτική δουλειά από τον άλλο. Αν δεν έχεις άποψη για την ποιότητα τους τότε προσέχεις τουλάχιστον να είναι πιστοποιημένοι.

 

Την ΑLBIO 225 την έχω χρησιμοποιήσει και έμεινα ευχαριστημένος, αλλά όλες οι εταιρίες που αναφέρεις είναι πολύ γνωστές με την EUROPA να θεωρείται όντως πιο ακριβή.

ΜΙα παράμετρος που μπορεί να αλλάζει την τιμή είναι αν το προφίλ που χρησιμοποιούν είναι "βαρέως τύπου" (πάχος προφίλ). Η αλουμίνκο στα "ψυχρά" νομίζω δεν έχει βαρέως τύπου, για τα θερμοδιακοπής που βάζεις δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει απολυτως καμια σημασια το τι μαρκα θα προτιμησεις. Exalco, Alumil, Europa. ολες καλες ειναι, πιστοποιημενες ειναι, ραβδους με το ΚΙΛΟ πουλανε.

 

Το οτι πετυχες καλυτερη τιμη στην Alumil ΣΗΜΕΡΑ δεν σημαινει οτι ΓΕΝΙΚΑ η ALumil εινια πιο καλη στις τιμες της απ οτι οι αλλες εταιρειες ΟΛΕΣ το ιδιο ειναι. Στις ιδιες τιμες πουλανε.

 

ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΤΑΤΟ ρολο (μην σου πω τον σημαντικοτερο) παιζει ο ΑΛΟΥΜΙΝΑΣ. Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ (Αυτος που σε πουλαει και σε αγοραζει οτι ωρα θελει κι αν θελει να σε κοροιδεψει ουτε που θα το παρεις χαμπαρι)

 

Αυτος που θα αγορασει τις ραβδους απ την ALumin, την Europa, την Exalco ή οποια αλλη εταιρεια θες, θα αγορασει τα φυλλα πολυαμιδιου για να τα εφαρμοσει πανω στις ραβδους και να λες εσυ οτι εχεις αλουμινια με θερμοδιακοπη (χωρις καποιο ουσιαστικο ωφελος βεβαια αλλα ας μην επεκταθω γιατι δεν ειναι και της παρουσης) θα αγορασει τα πομολα και τις σπανιολετες ή τις καστάνιες οπως λες (domus ή powerlock ή δεν ξερω κι εγω τι αλλο), θα αγορασει τα διπλα τριπλα τετραπλα, τεσσαρων εποχων τζαμια ενεργειακα ή μη, με ανακλαστικη μεμβράνη ή χωρίς, θα αγοράσει τα ΛΑΣΤΙΧΑ, τα ροδάκια κύλισης, τις προστατευτικες μπαρες INOX των οδηγών και τοοοοοοοοοσα αλλα που εσυ ουτε καν φανταζεσαι.....και θα ρθει μετα :

 

α) Να στα μονταρει ολα αυτα

 

β) Να στα τοποθετησει στο σπιτι.

 

Εσυ μετα απ ολα αυτα που διαβασες  ποιο λες οτι ειναι πιο σημαντικο :

 

ΤΙ μαρκα αλουμινια ραβδο θα βαλεις, ή ποιος θα σου κανει ολα τα παραπανω....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Οι σειρές που αναφέρεις είναι οι οικονομικές σειρές τις κάθε εταιρίας και προτείνονται από τις ίδιες τις εταιρείες ως σειρές για αντικαταστασεις παλαιών  κουφωμάτων που δεν χωράνε οι νέες και σωστα δομημένες σειρες της κάθε εταιρίας.

 

Βλέπωντας τις σειρές θεωρώ πως οι τιμές που έχεις πάρει είναι από εκθέσεις που συνεργαζονται με εργοστασια κατασκευής κουφωμάτων.

 

Προφανώς οι παραπάνω σειρες δεν είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορα (είναι η χαμηλότερη κατηγορία ).

 

Δες εάν έχεις κενό πάνω από 11 εκατοστα και βάλε σειρές μεσαίας κατηγορίας ( το πολυαμίδιο της θερμοδιακοπής να είναι τουλάχιστον 20 mm).

 

Τωρα τα προφίλ που αναφέρεις είναι πάνω κάτω τα ίδια. Σαν εταιρίες θα έλεγα ότι η πρώτη κατηγορία είναι η τριάδα europa- alumil- etem μετά η exalco και τέλος η aluminco

 

Η δύο πρώτες κατασκευάζονται στο ιδιο εργοστάσιο στην ρουμανία , η ετεμ βουλγαρία  οι άλλες έχω την εντυπωση χωρίς να είμαι σίγουρος ότι δεν έχουν ιδιόκτητες διελάσεις αλλά αγοράζουν χοντρική από εξωτερικό.

 

Πάντως το ουσιαστικό είναι ο κατασκευστης που θα το φτιάξει και ο τοποθετητής (το ποιο πιθανο είναι να είναι διαφορετικοί) να κάνουν ποιοτική δουλειά.

 

Ποιο σημαντικό είναι ο τοποθετητής να προσέξει την τοποθέτηση για να μην σου ακυρώσει την επένδυση που θα κάνεις δημιουργόντας θερμογέφυρες (πχ να μην μπουν σωστα τα λάστιχα, τα κουφώματα να είναι μεγαλύτερα από ότι πρέπει κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.