Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΤΣΜΕΔΕ: Γνωστοποίηση εγκυκλίου για την επιλογή κατώτερης ασφαλιστικής κατηγορίας


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ουσιαστικά σου λένε πως για να μπορέσεις να εκμεταλλευτείς τις διατάξεις του 4331/2015 για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία πρέπει να είσαι ασφαλιστικά ενήμερος δηλαδή να μην χρωστάς ή να έχεις υπαχθεί σε ρύθμιση. Οπότε σπεύσε να το κάνεις μέχρι αύριο. Πάντως στο άρθρο 39 λέει πως:

"1. Οι ασφαλισμένοι στον κλάδο κύριας ασφάλισης του Ενιαίου Ταμείου Ανεξάρτητα Απασχολούμενων (ΕΤΑΑ) - Τομέας Σύνταξης Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων (ΤΣΜΕΔΕ), Τομέας Σύνταξης και Ασφάλισης Υγειονομικών (ΤΣΑΥ), Τομέας Ασφάλισης Νομικών (ΤΑΝ) - που έχουν υπαχθεί στην ασφάλιση οποιουδήποτε φορέα κύριας ασφάλισης ή στο Δημόσιο από 1.1.1993 και εφεξής, και ασφαλίζονται στους ανωτέρω Τομείς ως ελεύθεροι επαγγελματίες, μπορούν να επιλέξουν με αίτησή τους την κατάταξή τους σε μία εκ των δύο κατώτερων της υποχρεωτικής ασφαλιστικών κατηγοριών που προβλέπονται από τα προεδρικά διατάγματα 124/1993, 126/1993 και 125/1993 και να παραμείνουν σε αυτή μέχρι 31.12.2016."

Δεν αναφέρεται ότι αυτό γίνεται αυτόματα -εκτός αν εννοεί ότι γίνεται αυτόματα για τους ασφαλισμένους ΜΕΧΡΙ 31.12.1992

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος είναι σαφής ως προς το αν χρειάζεται αίτηση: για τους από 1/1/93 ασφαλισμένους γίνεται αίτηση (παρ. 1 άρ. 39), για τους προ 1/1/93 ασφαλισμένους όχι (παρ. 7 άρ. 39). Για αυτό το λόγο εξάλλου από τη σελίδα του ΤΣΜΕΔΕ μπορούν αυτή τη στιγμή να κατεβάσουν τα ειδοποιητήριά τους μόνο οι 'παλιοί' (προ 1/1/93) ενώ στους 'νέους' λεέι ότι δεν είναι ακόμα έτοιμα (να γίνουν πρώτα οι αιτήσεις...).

 

Το άλλο που λέει η εγκύκλιος, ότι "για λόγους ίσης μεταχείρισης με τους νέους ασφαλισμένους, προκειμένου οι παλαιοί ασφαλισμένοι να εξαιρεθούν από την καταβολή της πρόσθετης εισφοράς θα πρέπει να μην έχουν οφειλές προς το ΕΤΑΑ ή να βρίσκονται σε καθεστώς ρύθμισης οφειλών, και να καταβάλλουν τις τρέχουσες ασφαλιστικές εισφορές", πράγματι δεν υπάρχει στο νόμο. Μάλιστα στην εγκύκλιο αυτό αναφέρεται ως "Ευνόητο".

 

Η πραγματικότητα είναι ότι ίση μεταχείριση δεν υπάρχει. Οι 'παλιοί' κατεβάζουν από την ιστοσελίδα τα (μειωμένα) ειδοποιητήρια είτε έχουν οφειλές είτε όχι, ενώ οι νέοι θα λάβουν μειωμένα ειδοποιητήρια μόνο εάν εξοφλήσουν ή ρυθμίσουν. Η εγκύκλιος δηλαδή ως προς αυτό δεν ισχύει de facto. Τώρα αν αυτό είναι σωστό ή όχι, ο καθένας το αντιλαμβάνεται με τα δικά του κριτήρια.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αν λοιπόν δεν έχω οφειλές και είμαι νέος ασφαλισμένος, πού ακριβώς βρίσκω αυτή την αίτηση που πρέπει να κάνω ως αύριο; (!!!!!) Έχω ψάξει όλο το site του τσμέδε και δεν το βρίσκω. Καμιά βοήθεια πλζ?

 

Ντάξει τώρα είδα οτι η αίτηση για διακανονισμό είναι μέχρι αύριο και γίνεται μέσω του site, όχι η αίτηση για κατώτερο κλάδο. Κάποιος που ξέρει μέχρι πότε πρέπει να γίνει η αίτηση για κατώτερο κλάδο;

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν λοιπόν δεν έχω οφειλές και είμαι νέος ασφαλισμένος, πού ακριβώς βρίσκω αυτή την αίτηση που πρέπει να κάνω ως αύριο; (!!!!!) Έχω ψάξει όλο το site του τσμέδε και δεν το βρίσκω. Καμιά βοήθεια πλζ?

 

Ντάξει τώρα είδα οτι η αίτηση για διακανονισμό είναι μέχρι αύριο και γίνεται μέσω του site, όχι η αίτηση για κατώτερο κλάδο. Κάποιος που ξέρει μέχρι πότε πρέπει να γίνει η αίτηση για κατώτερο κλάδο;

Και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι αλλά δεν ξέρω πως να κάνω την αίτηση!

Ειδοποιητήριο όντως δεν εκδίδεται ενώ κάτω αριστερά στο site του tsmede που πατάω Αίτηση υπαγωγής στο Ν.4321/15 απλά μου λέει ότι η ρύθμιση οφειλών που είχα κάνει πριν 2 μήνες είναι ολοκληρωμένη επιτυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Η υπάλληλος σε τοπικό τσμέδε μου είπε ότι περιμένουν τη διευκρινιστική εγκύκλιο μέσα στην εβδομάδα και ότι η υπαγωγή σε μικρότερη κατηγορία μάλλον θα γίνει ηλεκτρονικά εξαιτίας της  αναμενόμενης αυξημένης ζήτησης, προφανώς αυτή η εγκύκλιος δεν έφτασε ακόμα (το να έφτανε θα ήταν το περίεργο…).

Μιλώντας με 2-3 συνάδελφους και διαβάζοντας εδώ στο forum συμπεραίνω εύκολα ότι αυτό το email στάλθηκε σε όλους μας. Προφανώς το τσμεδε δεν έχει χρήματα για να πληρώσει συντάξεις και παρακαλάει εμας τα βόδια του τους ασφαλισμένους του να βοηθήσουμε... 12 χρόνια σχεδόν ασφαλισμένος σε αυτό το ταμείο πρώτη φορά έλαβα email...

Για την ισότητα και τη δικαιοσύνη του τσμεδε δεν θα αναφερθώ, δείτε τις εισφορές των άλλων ασφαλισμένων του ΕΤΑΑ ή από πότε είχαν τη δυνατότητα να κατέβουν ασφαλιστική κατηγορία στον ΟΑΕΕ (2012) ή ποιοι άλλοι ασφαλισμένοι χρειάζονται να έχουν πληρώσει τις εισφορές τους για να μπορούν ουσιαστικά να δουλέψουν...

Το έχω ξαναπεί, θαυμάζω αυτό τον κλάδο για την υπομονή του η οποία αγγίζει τα όρια της βλακείας…

  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά, και διορθώστε με αν μου διαφεύγει κάτι, οδηγίες για την αίτηση αλλαγής ασφαλιστικής κατηγορίας, δεν έχουν βγει ακόμα... Η καταληκτική ημερομηνία (αύριο, 31-7-2015), είναι για όσους έχουν οφειλές και θέλουν να αποκτήσουν δικαίωμα  (;;; ) στην αλλαγή ασφαλιστικής κατηγορίας, ώστε να μπορέσουν αργότερα να κάνουν αυτή την αίτηση αλλαγής...

Edited by Thanos83
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά, και διορθώστε με αν μου διαφεύγει κάτι, οδηγίες για την αίτηση αλλαγής ασφαλιστικής κατηγορίας, δεν έχουν βγει ακόμα... Η καταληκτική ημερομηνία (αύριο, 31-7-2015), είναι για όσους έχουν οφειλές και θέλουν να αποκτήσουν δικαίωμα  (;;; ) στην αλλαγή ασφαλιστικής κατηγορίας, ώστε να μπορέσουν αργότερα να κάνουν αυτή την αίτηση αλλαγής...

 

ΟΚ, έτσι εξηγείται και ο λόγος που δεν μπορώ να βρω την διαδικασία για την αίτηση στο site του tsmede... Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Να ρωτήσω το εξής: αυτοί που μπήκαν σε ρύθμιση με τον νόμο 4305/2014 πρέπει να κάνουν νέα αίτηση; Επίσης, δεν έχω καταλάβει αν η νέα ρύθμιση αφορά στις διατάξεις του 3986/2011.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.