Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Windows 10


papathvas

Recommended Posts

Τα πέρασε κανένας;

Υπάρχει κάποια ασυμβατότητα με σχεδιαστικά προγράμματα ή με περιφερειακά; (π.χ. πλοτερ)

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και θέλω να κανω restore στα 8.1 διότι κάμποσα προγράμματα ή δεν δουλεύουν καλά ή καθόλου. (eg. firewall, skype etc)

Για τα σχεδιαστικά CAD etc δεν ξερω αλλά η συμβουλή μου είναι μην βιαστείς, σε αρκετούς τα 10 έχουν βγάλει προβλήματα.

Πριν κάνεις upgrade φτιάξε στικάκια και DVD με το παλιό OS έτσι ώστε αν κάτι δεν παίζει  στα 10 να μπορείς να γυρίσεις στα 8.1

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Χρυσός κανόνα Α για τα λειτουργικά συστήματα και ειδικά της Microsoft.

 

Περιμένεις 6 μη πω και 12 μήνες πριν πας σ αυτά. Άσε τους άλλους να βγάλουν το φίδι απ την τρύπα.

Αν έχεις χρόνο για κάψιμο και δεν υπάρχουν τρέχουσες εργασίες να παραδώσεις τότε γίνε κι εσύ εθνικός ευεργέτης (άλλους :mrgreen: ).

 

Προσωπικά είμαι ακόμα στο 7 και κρίμα που δεν μπορούσα να κρατήσω κι άλλο τα XP.

Edited by Didonis
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Didonis, γάτος και +1.

Εγω θα συνιστουσα να περιμενεις το SP1 και μετά να βάλεις τα 10 αλλά πολλοί ανυπομονούν να μπλέξουν.

 

Link to comment
Share on other sites

τα λέγαμε αλλά δεν μας διαβάζουν

http://www.michanikos.gr/topic/43252-%CE%A3%CF%84%CE%B9%CF%82-29-%CE%99%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B7-%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-windows-10/?hl=windows

 
αν επιμένετε για 10
try this one
(που στην πραγματικότητα -της ταινίας, εμένα δεν μου αρέσει- είναι 11)
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πέρασα με clean install σε dual boot με 7άρια γιατί "ψήθηκα" τελικά από το ανανεωμένο UI και τις 2-3 επιπλέον ευκολίες (π.χ. multiple desktops). Δεν είδα ακόμη ιδιαίτερη βελτίωση ως προς ταχύτητα, πάντως.

Από συμβατότητα δεν είχα πρόβλημα στα δικά μου προγραμματάκια μέχρι στιγμής. Μέχρι και Autocad 2005(!) τρέχω απροβλημάτιστα (αρνούμαι πεισματικά να μάθω άλλη έκδοση και έτσι "προσαρμόζω" τα windows σε αυτή :) )

Link to comment
Share on other sites

Σε desktop ή laptop? έγινε και activation?

firewall, antivirus, utilities διάφορα, drivers, πχ printers, faxes, πολυμηχανήματα, add-on cards etc παίζουν?

Link to comment
Share on other sites

Σε HTPC που χρησιμοποιώ για desktop (δεν παίζει ρόλο φαντάζομαι). Όλα τα drivers είναι εντάξει σε μένα. Όσα δεν βρήκε πέρασα τα ίδια που είχα για 7/8 (π.χ. γραφικών) και δεν υπήρξε πρόβλημα. Άλλωστε το ίδιο kernel από το 1993 είναι (βλ. Windows NT), θα έπρεπε να δουλεύουν όλα ρολόι. Ειδικά για Antivirus αν δεν έχεις συνδρομή σε ισχύ άκουσα ότι βάζει το Defender (προσωπικά δεν χρησιμοποιώ antivirus). Καλύτερα κάνε ένα image με κανά Acronis πρώτα ή δοκίμασε τα σε VM ή dual boot με το generic key να είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

ότι δουλεύει σε 7ρια θα δουλεύει σε 8.1 και 10 παίδες...δεν είναι να βγάζουμε άγχος.

 

Πάντως μιας και είμαι χρήστης Η/Υ και ελέω χόμπυ, μπορώ να πω πως τα 7ρια ειναι οτι καλύτερο έχει βγάλει η μαικροσοφτ. Οχι πως με χαλούσαν τα ΧΡ βέβαια!

 

Επίσης το defender ειναι πολύ τιμιο αντιικο για δωρεάν, φυσικά για ένα χρήστη που γνωρίζει τα βασικά.

Link to comment
Share on other sites

Τα 10άρια πάντως είναι ευχάριστο φρεσκαρισματάκι οπτικά. Το κακό είναι αυτό το θεματάκι της ιδιωτικότητας. Θα μου πεις, αφού τα ξέρει η Google από το Android, ας τα μάθει και η M$. Ξέρει κανείς καμιά καλή εφαρμογούλα να μπανάρουμε ip, πως ήταν το πάλαι ποτέ Black Ice Defender?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.