Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Windows 10


papathvas

Recommended Posts

Η ιδιωτικότητα μετά το 9-11 (11η Σεπτεμβρίου) έχει βγεί σε πρόωρη συνταξιοδότηση.
Το μόνο που δουλεύει είναι TOR απο πλευράς IP.
Εδώ ναί μεν λέει κάτι ωραία για τα 10 http://www.rockpapershotgun.com/2015/07/30/windows-10-privacy-settings/
αλλά όσο θα περνούν οι μέρες όλο και κάτι παρόμοιο θα ανακαλύπτουν.

Μπορείς να κάνεις block IP σίγουρα απο Comodo firewall, αλλά και απο άλλα παρόμοια.
Δεν έχω ψάξει το firewall των 10 (ούτε και προγενέστερο) ή το IP sec policy. Σίγουρα όμως θα μπορείς να block IP ή IP range και απο εκεί.

Μεγάλη απώλεια είναι το sandboxie, δλδ έτρεχες "αμφίβολα" προγράμματα ή και τον browser σε sandbox. Παρόμοιο είχε και το comodo, δεν το είχα δοκιμάσει.
Για web, internet κλπ καλύτερα FreeBSD ή linux.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πέρασα σε ένα laptop 5ετίας που έχω (που και πριν 5 χρόνια που το πήρα δεν ήταν τίποτα σπουδαίο) και πάνε αρκετά καλά. 

Τα προτιμώ σε σχέση με τα 8.

Δεν έχω σχεδιαστικά στο laptop όμως.

Link to comment
Share on other sites

τελικά δεν άντεξα και τα πέρασα  :smile:

 

autocad, coords, 2-3 μικρά προγραμματάκια απο εδώ μέσα, καθώς και 2-3 απα τα γνωστά οδοποιίας/τοπογραφικά τρέχουν κανονικά  8-)

στον laser δεν είχα κανένα θέμα, ενώ σε ένα inkjet πολυμηχάνημα (epson) απλά χρειάστηκε να περάσω ξανα τους drivers.

 

όλα αυτά με σκετο update.

Link to comment
Share on other sites

Το firewall comodo τώρα δουλέυει ΟΚ. Η εταρεία έβγαλε version για τα 10.

Το sandboxie ακόμα, οι beta versions που δίνουν δεν παίζουν στα 10. http://www.sandboxie.com/

Βρήκα και έκανα disable το vari-brite στο menu catalyst της ATI, ένα παλαβό "feature" που αυξομειωνε το brightness με ανάλογα με το περιεχόμενο της οθόνης.

Τώρα το laptop συνήλθε και μπορεί να κάνει δουλειά.

Πάντως κ.κ. συμforumίτες αν έχετε 7 ή 8-8.1 καλύτερα να περιμένετε.

 

Επίσης επειδή η Microsoft θα πάει μακρυά την βαλίτσα με τα παράθυρα, θα τα κάνει λέει service, καλύτερα για απλές δουλειές γραφείου (πχ office, internet κλπ) να χτίσετε ένα μηχανάκι FreeBSD ή linux. ΕΙναι και ασφαλέστερα.

Edited by AMHxaNos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το Sony Vaio που έχω με 7 συνιστά μέσω της Sony να αποφύγω την μετάβαση!!!

Το desktop είναι Vista και δεν αλλάζει γιατί έχω πολλά προγράμματα που δεν ξέρω πως θα λειτουργήσουν.

Υπομονή μέχρι να βγουν οι νέοι Mac να σωθώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

αυτο to ειχα παθει και εγω, δεν θυμαμαι το μηνυμα που εβγαζε αλλα μετα απο googlarisma εβαλα βιβλιοθηκες visual c++ και εφτιαξε. αυτα σε acad14. Σε παλια απο 10 και πριν νομιζω δεν δουλευουν σε win10

Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλα και εγώ γιατί είμαι λάτρης να έχω πάντα τις νεότερες εκδόσεις γενικά.. Μια χαρά φαίνονται, κάπως πιο γρήγορα μου φαίνονται προγράμματα κτλ τρέχουν κανονικά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αυτο to ειχα παθει και εγω, δεν θυμαμαι το μηνυμα που εβγαζε αλλα μετα απο googlarisma εβαλα βιβλιοθηκες visual c++ και εφτιαξε. αυτα σε acad14. Σε παλια απο 10 και πριν νομιζω δεν δουλευουν σε win10

Δουλεύουν μια χαρά... το 2006 που έχω μια χαρά πάει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.