Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαστασιολόγηση τοιχίων αντιστήριξης πρανών


 
anavatis

Recommended Posts

Χλωμή η τιμη...

 

κάνα 25ρι είναι τα εργατικά ανα κυβικό για τέτοια εύκολη δουλειά. Πες 0.59 τα σίδερα κομμένα και αλλα 0.08 πέρασμα. 20/25 κάνα 55-57. Ολα + ΦΠΑ.

 

Οπότε μονο μπετό/εργασία πήγαμε στα 80. Θα χει και κανα 1-1.5 τονο σίδερα; βαλε άλλα 700ε.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε ο McRaster για το γέμισμα στα ζαρζανέτια, επιφέρει και απομείωση ευστάθειας.

post-121-0-01478100-1439710557_thumb.jpg

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

γνωρίζετε αν πρέπει να λάβω υπόψιν μου τις αποστάσεις δ από τα όρια του οικοπέδου κατά την κατασκευή τοίχου αντιστήριξης ύψους 2.5 μέτρων. 

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Alexis,

ναι το γνωρίζω για την αρχιτεκτονική επιτροπή, απλά δεν μου έχει ξανατύχει αντίστοιχη περίπτωση να είμαι μέσα στο δ.

Και εγω πιστεύω ότι δεν παιζει ρόλο το δ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

μπορω να κανω μια ερωτηση ...για περιπτωση πασαλομπηξεων σε πρανες 15 μετρων υψους ,,,μπορει ενα απλος πολιτικος μηχανικος με το βασικο πτυχιο να βγαλει αδεια ....ή χρειαζεται ειδικο πτυχιο μελετητικο τυπου α,β κτλπ ,ή συσταση τεχνικης εταιριας και τετοια ???

Link to comment
Share on other sites

Για τα σημερινά δεδομένα - εφαρμογή Ε.Α.Κ. & Ε.Κ.Ω.Σ. -  οι τοίχοι αντιστήριξης της φωτογραφίας είναι επιεικώς απαράδεκτοι και ανεφάρμοστοι.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην για τοιχους αντιστηριξης εφαρμοζονται υποχρεωτικα πλεον οι EC.

Απο εκει και περα αυτοι οι τοιχοι του ΟΣΚ ειναι πολυ παλαιοι και ασφαλως εκτος σημερινων προδιαγραφων.

Οσο αφορα τις πασαλοεμπηξεις (για μελετη προφανως ρωτας #47) αν το εργο ειναι ιδιωτικο επιτρεπεται υπογραφη οιονδοποτε Πολιτικου Μηχανικου (και μονο).

Τα μελετητικα κ.λ.π αφορουν δημοσια εργα.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Απο ποιό Φ.Ε.Κ. προκύπτει οτι "για τοιχους αντιστηριξης εφαρμοζονται υποχρεωτικα πλεον οι EC" ?

Το Φ.Ε.Κ. 1457/5-6-2014 {Αριθμ. ΔΙΠΑΔ/οικ.372} θεωρώ οτι θεσπίζει το αντίθετο. Εκτος κι αν δεν το ερμηνεύω σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.