Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Διαθέσιμη η εφαρμογή για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία


Engineer

Recommended Posts

Ερώτηση: Μέχρι πότε μπορούμε να υποβάλουμε την αίτηση?

Ερώτηση2: Υπάρχει επίσημη απάντηση για το πως θα επηρεάσει τη σύνταξή μας αυτή η υπαγωγή σε χαμηλότερη κατηγορία.

Ερώτηση3: Αλλάζει κάτι με την ιατρικοφαρμακευτική περίθαλψη, είτε τη δική μας είτε των παιδιών μας αν υπαχθούμε σε χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία αυτά τα δύο (ή ένα) χρόνια?

 

Ευχαριστώ

 

edit: Εγώ που είμαι στην 3η, και στην προσαύξηση και στη σύνταξη πόσο θα πάω αν επιλέξω 1η και στα δύο?

Αν ισχύει το ·         1η κατηγορία άνω 5ετίας με ειδική προσαύξηση : 345,92 * 6 = 2075,52€

τότε θα πληρώνω το χρόνο 4.150€ => η διαφορά είναι περίπου 900€ το χρόνο. Όχι κάτι ιδιαίτερο... αξίζει τον κόπο?

 

Νομίζω ότι είμαι υποχρεωμένος να έχω ειδική προσαύξηση. Είμαι γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από το 2001. Είχα επιλέξει ο ίδιος να μπω στην ειδική προσαύξηση παλαιότερα. Κάποια στιγμή που ήθελα να βγω μου είπανε ότι οι άνω 10ετίας μπαίνουν υποχρεωτικά.

 

Ξαναευχαριστώ

Edited by Charlie
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Μέχρι πότε μπορούμε να υποβάλουμε την αίτηση?

Ερώτηση2: Υπάρχει επίσημη απάντηση για το πως θα επηρεάσει τη σύνταξή μας αυτή η υπαγωγή σε χαμηλότερη κατηγορία.

Ερώτηση3: Αλλάζει κάτι με την ιατρικοφαρμακευτική περίθαλψη, είτε τη δική μας είτε των παιδιών μας αν υπαχθούμε σε χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία αυτά τα δύο (ή ένα) χρόνια?

 

Ευχαριστώ

 

edit: Εγώ που είμαι στην 3η, και στην προσαύξηση και στη σύνταξη πόσο θα πάω αν επιλέξω 1η και στα δύο?

Αν ισχύει το ·         1η κατηγορία άνω 5ετίας με ειδική προσαύξηση : 345,92 * 6 = 2075,52€

τότε θα πληρώνω το χρόνο 4.150€ => η διαφορά είναι περίπου 900€ το χρόνο. Όχι κάτι ιδιαίτερο... αξίζει τον κόπο?

 

Νομίζω ότι είμαι υποχρεωμένος να έχω ειδική προσαύξηση. Είμαι γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από το 2001. Είχα επιλέξει ο ίδιος να μπω στην ειδική προσαύξηση παλαιότερα. Κάποια στιγμή που ήθελα να βγω μου είπανε ότι οι άνω 10ετίας μπαίνουν υποχρεωτικά.

 

Ξαναευχαριστώ

Αν είσαι άνω 10ετιας και ταυτόχρονα ανω των 35 χρονών τότε ναι είναι υποχρεωτική η ειδική προσαύξηση

Link to comment
Share on other sites

Charlie,   στην 3η κατηγορία που είσαι, όπως και εγώ, με ειδική προσαύξηση δεν θα πληρώναμε τώρα 2354 όσο περίπου ήταν το Β2014 (το 2014 ήμασταν 2η κατηγορία), αλλά θα πληρώναμε 3000€. Άρα η μείωση είναι περίπου 925€ το κάθε εξάμηνο. Κάπως αντίστοιχα θα υπολογίζεται και η μείωση στη σύνταξη που θα πάρουμε (ΚΑΛΟ Ε????)  

Edited by kosbar
Link to comment
Share on other sites

Επίσης σκέψου ότι η ρύθμιση λήγει το 2016. Το 2017 θα πληρώνουμε 3000€ το κάθε εξάμηνο και το 2018 3460€(4η ασφαλιστικη κατηγορία) το κάθε εξάμηνο. ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΙΚΤΟ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι αδυνατώ να καταλάβω με ποια λογική οι ασφαλιστικές εισφορές πάνε ανάλογα με την ηλικία και όχι με το εισόδημα!

:???:  :???:  :confused:  :confused:

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή μέχρι τον Οκτώβρη και θα αλλάξει και αυτό. Η καλύτερα σίγουρα θα αλλάξει για τον ΟΑΕΕ τώρα για το ΤΣΜΕΔΕ (μας) δεν ξέρω :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μήπως αν επιλέξουμε υπαγωγή από 1/1/2015 λήξει το μειωμένο στις 31/12/15? Λέει ότι δικαιούμαστε αναδρομική υπαγωγή αλλά δε ξεκαθαρίζει αν η διάρκεια είναι 2 έτη τότε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς μέχρι πότε θα υπάρχει η δυνατότητα αίτησης?

 

Μέχρι 31/12, το λέει η εγκύκλιος. Αν όμως θες να επιλέξεις και τα αναδρομικά του 2015 τότε καλύτερα να την κάνεις τώρα πριν βγει το ειδοποιητήριο Α' 2015 ώστε να μην πληρώσεις τα πολλά. Αν το κάνεις μετά θα πληρώσεις τα πιο πολλά αλλά θα συμψηφιστούν με το Β' 2015.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.