Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Διαθέσιμη η εφαρμογή για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία


Engineer

Recommended Posts

Βρε  συναδελφοι να ρωτησω  κάτι? όλοι εσεις εχετε να πληρώσετε  και για τα 4 εξαμηνα(2015-2016) τις εστω μειωμενες εισφορες ?Γιατ για να ισχυουν   οι τιμες αυτες πρεπει να πληρωνονται στην ωρα τους .Για μενα προσωπικα δεν εχει σημασια αν το ποσο θα  ειναι 2075 απο 2880  αφου δεν μπορω να δωσω ουτε και τα 2075.

Όχι συνάδελφε οι περισσότεροι δεν τα έχουμε αλλά έστω και έτσι πήραμε ασφαλιστική ενημερότητα μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου... Μετά έχει ο Θεός αλλά μάλλον δεν θα έχουμε εμείς, οπότε οι περισσότεροι θα βρεθούν εκτός ρύθμισης...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το δεδομενο ειναι η ασφαλιστικη ενημεροτητα για μερικους μηνες.

Μετα τι?

 

Προσωπικα μπορουσα να καλυψω τα δυο εξαμηνα του 2014, αλλα προτιμησα να τα βαλλω σε ρυθμιση (λιγων δοσεων) ωστε να εχω να καλυψω το 2015.

Μετα βλεπουμε...........

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ 2015-16 Ν.4331/2015 v.2.0

 

Αρχικά ελέγχετε στις πρώτες 2 περιοχές του πίνακα: "ΠΑΛΙΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ (>5ΕΤΙΑΣ & >01/01/1993) ΔΙΕΤΙΑΣ 2015-16 Ν. 3986/2011", για καθένα από τα 2 έτη 2015 και 2016, σε ποιά από τις 19 περιπτώσεις Ασφαλιστικής Κατηγορίας (Α.Κ.) και Κατηγορίας Ειδικής Προσαύξησης (Κατ.Ειδ.Πρ.) θα είσασταν χωρίς τον Ν. 4331/2015 και κατόπιν τα συγκρίνετε με τη 3η περιοχή του πίνακα, όπου παρουσιάζονται οι νέες εισφορές μετά την εφαρμογή του Ν.4331/2015 για μετάβαση στις χαμηλότερες κατηγορίες, δηλαδή 1η Α.Κ. και 1η Κατ.Ειδ.Πρ. (εφόσον έχετε Ειδ. Πρ.).

 

  • v2.0:
  • Οι συνολικές κατηγορίες από 13 έγιναν 19, καθώς προστέθηκαν οι 5 της 1ης Α.Κ. σύμφωνα με τον Ν.3986/2011 και 1 επιπλέον της 2ης Α.Κ.
  • Προστέθηκαν σχόλια στον κυρίως πίνακα.
  • Προστέθηκε 2ο excel-όφυλλο με τις "παλιές" εισφορές του Ν.3986/2011. Ο πίνακας αυτός είχε δημιουργηθεί το 2013 από συνάδελφο με την ονομασία "Νέες εισφορές χρώμα". Τον ευχαριστούμε.
  • Στον πίνακα όμως αυτόν (Νέες εισφορές χρώμα), προστέθηκαν με μπορντό χρώμα, τα ποσά εισφορών της 1ης Α.Κ. άνω της πενταετίας (που δεν υπήρχε) & οι Ειδ. Προσαυξήσεις τους, σύμφωνα με το έγγραφο του ΤΣΜΕΔΕ.
  • Ακριβώς δεξιά του προστέθηκε το έγγραφο του ΤΣΜΕΔΕ του 2013 με: "ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΑΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Από 01/07/2011", για αποσαφήνιση των ποσών.

http://www.michanikos.gr/files/file/1266-%CE%9D%CE%AD%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%A4%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%94%CE%95-2015-16-%CE%9D43312015/

 

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τους όμορφους και κατατοπιστικούς πίνακες. Τόσο δύσκολο είναι να έκαμναν κάτι αντίστοιχο από το Τσμέδε? Ξέρω ζητάω πολλά...

 

Και επειδή πολλές μειώσεις και εκπτώσεις πήραμε έρχονται και οι αυξημένες πληρωμές... :shock: :shock: :shock:

 

"Ειδικότερα, κατά τη διάρκεια των τελευταίων συναντήσεων του οικονομικού επιτελείου της κυβέρνησης με τους εκπροσώπους των δανειστών και παραγόντων του υπουργείου Οικονομικών με τα τεχνικά κλιμάκια των εκπροσώπων των «θεσμών» συμφωνήθηκε:

1 Να εξομοιωθεί πλήρως το καθεστώς φορολογίας εισοδήματος των ατομικών επιχειρήσεων (εμπορικών, βιοτεχνικών, παροχής υπηρεσιών) και των ελευθέρων επαγγελματιών με το πρόσφατα διαμορφωθέν καθεστώς για τις ανώνυμες εταιρείες και τις ΕΠΕ. Αυτό σημαίνει την αύξηση του συντελεστή φορολογίας εισοδήματος όλων των μικρομεσαίων επιχειρήσεων και ελευθέρων επαγγελματιών από το 26% στο 29% για ποσά μέχρι 50.000 ευρώ. Η αύξηση του συντελεστή θα γίνει σταδιακά, από το 26% στο 28% για τη χρήση του 2015 και από το 28% στο 29% για τη χρήση του 2016"

 

πηγή: http://www.e-typos.com/gr/oikonomia/article/143078/diplo-foro-sok-gia-mikromesaious-kai-blokakia/

Edited by Gauss
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το δεδομενο ειναι η ασφαλιστικη ενημεροτητα για μερικους μηνες.

Μετα τι?

 

Προσωπικα μπορουσα να καλυψω τα δυο εξαμηνα του 2014, αλλα προτιμησα να τα βαλλω σε ρυθμιση (λιγων δοσεων) ωστε να εχω να καλυψω το 2015.

Μετα βλεπουμε...........

Οσοι, παντως, εχετε τη δυνατοτητα, βγαλτε Technocard Visa της Attica Bank και μπορειτε να πληρωνετε σε εως 12 ατοκες δοσεις τις ασφαλιστικες εισφορες.

Εγω το εκανα και με διευκολυνε πολυ...

Ειναι σα να πληρωνω την ασφαλεια μου μηνα μηνα...

Link to comment
Share on other sites

Να εξομοιωθεί πλήρως το καθεστώς φορολογίας εισοδήματος των ατομικών επιχειρήσεων (εμπορικών, βιοτεχνικών, παροχής υπηρεσιών) και των ελευθέρων επαγγελματιών με το πρόσφατα διαμορφωθέν καθεστώς για τις ανώνυμες εταιρείες και τις ΕΠΕ.

Στην Ελλάδα ελεύθερος επαγγελματίας=εγκληματίας

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

μέχρι 2014 δεν χρωστάω ούτε ευρώ

αλλά  απόταν οι τράπεζες βάρεσαν  λουκέτο  μπλόκαραν όλες οι δουλειές ....ούτε πεα....2-3 πουχα τελειώνουν τέλος αυγούστου και μετά  έσοδα  ούτε για ρύθμιση....γμτ

 

εσπα καπουτ

δημοσια έργα  καπουτ

ιδιωτικά έργα  καπουτ

μικρα ιδιωτικά έργα καπουτ...

 

 

πρέπει νασαι  ο χουντίνι να βρεις  λεφτά  για ασφαλιστικές εισφορές

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Αν είσαι μηχανικός και πληρώνεσαι σαν μισθωτός από την εταιρεία σου (πληρώνει η εταιρεία το ΤΣΜΕΔΕ), μπορείς να υπαχθείς σε χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία?

 

Έχω και μπλοκάκι, αλλά δεν πληρώνω μόνος μου τις εισφορές.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Αν είσαι μηχανικός και πληρώνεσαι σαν μισθωτός από την εταιρεία σου (πληρώνει η εταιρεία το ΤΣΜΕΔΕ), μπορείς να υπαχθείς σε χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία?

 

Έχω και μπλοκάκι, αλλά δεν πληρώνω μόνος μου τις εισφορές.

 

Ευχαριστώ.

Αφού το ΤΣΜΕΔΕ σου το πληρώνει η εταιρεία, γιατί να θέλεις να υπαχθείς σε χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.