Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΤΣΜΕΔΕ: Διαθέσιμη η εφαρμογή για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία


Engineer

Recommended Posts

οχι φυσικα, θεωρητικα στις 30/8 οταν θα εκδωσεις ηλεκτρονικα το ειδοποιητηριο θα σου έχει το μειωμένο ποσό  

ή στίς 30/9 για νέους ασφαλισμένους , έτσι?

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: Το 1ο εξάμηνο του 2015 (που δεν εχει εκδοθεί ακόμη) ήμουν οριακά στη 1η πενταετία ήδη. Αλλάζω 5ετία (άλλαξα μάλλον) τώρα τον Αύγουστο.

 

Μπήκα να κάνω την αίτηση, και εχει 2 επιλογές, αναδρομικά απο 1/1/2015 ή 1/1/2016. Εάν είναι δεδομένο πως το "μπονους" ειναι για 2 έτη, δεν είναι χαζομάρα να "κάψω" το 1ο εξάμηνο του 2015 που ούτως ή άλλως θα πλήρωνα τις χαμηλότερες ασφαλιστικές εισφορές;

Σκεφτόμουν δηλ να πληρώσω κανονικά ότι μου έρθει και το Β' ειδοποιητήριο του 2015 και να κάνω την αίτηση για απο 1/1/2016.

 

ΕΚΤΟΣ κι αν η διετία ξεκινάει απο 1/1/2015 ασχέτως τι επιλέγεις...

 

Κάποια βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

"Δε βρέθηκε ασφαλισμένος με αυτά τα στοιχεία.


Ενδεχομέως να υπάρχουν ελειπή στοιχεία στο μητρώο του ταμείου.
Σ' αυτήν την περίπτωση επικοινωνήστε με το τοπικό γραφείο

για να δηλώστετε τον ΑΦΜ και τον ΑΜΚΑ σας"

 

Μας δουλεύουνε μωρέ καλοκαιριάτικα;

 

ΥΓ. Η ορθογραφία έχει αντιγραφεί πιστά.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε, μπες με τους κωδικους και πήγαινει εκει που λέει "η καρτέλα μου".

 

Δες αν τα στοιχεία που έχει μέσα είναι ορθά. Αν όχι, πρέπει να τα διορθώσεις, αλλιώς δε θα μπορείς να κάνεις τπτ ηλεκτρονικά.

 

Υ.Γ. επίσης αν είσαι ΤΕ, δε βάζεις τπτ στον αρ.Μ, παρά το "0".

Link to comment
Share on other sites

Η υπαγωγή σε χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία αφορά μόνο ελ. επαγγελματίες. Εάν είσαι μισθωτός (η εταιρεία σου πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ+ΙΚΑ), τότε είναι άνευ περιεχομένου η συζήτηση περί ασφαλιστικών κατηγοριών, αφού οι ασφαλιστικές σου κρατήσεις προκύπτουν ως ποσοστό % επί του μισθού. Εάν είσαι 'οιωνεί μισθωτός', με μπλοκάκι δηλαδή, τότε μπορείς να επιλέξεις ασφαλιστική κατηγορία κανονικά.

 

Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να επιλέξεις την ασφαλιστική κατηγορία για την ειδική προσαύξηση, είτε είσαι μισθωτός, είτε ελ. επαγγελματίας.

 

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Δεν το γνώριζα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε, μπες με τους κωδικους και πήγαινει εκει που λέει "η καρτέλα μου".

 

Δες αν τα στοιχεία που έχει μέσα είναι ορθά. Αν όχι, πρέπει να τα διορθώσεις, αλλιώς δε θα μπορείς να κάνεις τπτ ηλεκτρονικά.

 

Υ.Γ. επίσης αν είσαι ΤΕ, δε βάζεις τπτ στον αρ.Μ, παρά το "0".

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Όλα τα στοιχεία μου είναι σωστά.

Και τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Ας μη πω κουβέντα για το σχόλιο του Τσίπρα το αφήνω σε εσάς γιατί δεν μου αρέσει να βρίζω :shock: :shock: :shock:

 

«Το θετικό είναι ότι αυτή η κυβέρνηση έχει πολλούς μηχανικούς. Οπότε κάτι μπορεί να γίνει. Από οικονομολόγους καήκαμε...» σχολίασε χαμογελώντας ο Πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας, κατά τη διάρκεια συζήτησης με τον αναπληρωτή υπουργό Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, Χρήστο Σπίρτζη, τον υπουργό Οικονομίας, Γιώργο Σταθάκη και την κυβερνητική εκπρόσωπο, Όλγα Γεροβασίλη στο υπουργείο Υποδομών.

Link to comment
Share on other sites

τελικά οι ελ.επ   είμαστε  είδος προς εξαφάνιση.....

 

έχουν μπει όλοι στην κυβέρνηση :mrgreen:

 

γιαυτό αίτηση μόνο 6000+ εως τώρα...

 

που να μην είχαμε κρίση  8-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.