Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΤΣΜΕΔΕ: Διαθέσιμη η εφαρμογή για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία


Engineer

Recommended Posts

ΑΣφαλισμένος 11 χρόνια, εκανα αιτηση υπαγωγής στην 1η ασφαλιστική κατηγορία +1η Ειδική προσαυξηση, ειδοποιητηριο 1925,76.

 

Τζάμπα πράγμα λέμε.... :sad:

γιατι σε αλλους ειναι 2075?

H ειδικη προσαυξηση της 1ης κατηγοριας γιατι δεν εχει συγκεκριμενη τιμη και ειναι διαφορετικη σε καποιους ασφαλισμενους?

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειδα καμια αλλαγη.

Ολα ειναι στην τριτη κατηγορια, και η προσαυξηση στην πρωτη. Οπως πριν δηλαδή. Μαλλον  θα γινει η διορθωση στο ειδοποιητηριο του β' εξαμηνου.

 

Εχω 12 ετη ασφαλισης και το ειδοποιητηριο μου ηρθε 2.620,14 €

 

Και το ποιο αστειο ειναι οτι κατω κατω γραφει "Ληξη προθεσμιας πληρωμης: 30/04/2015"

 

Ακριβώς τα ίδια συνάδελφε.

 

13 χρόνια ασφάλισης, τα πάντα είναι 3η κατηγορία, εκτός από την ειδική προσαύξηση που είναι στην 1η. Αίτηση υπαγωγής στην κατώτατη κατηγορία με αναδρομική ισχύ έκανα πριν από 2 βδομάδες περίπου και εγκρίθηκε μια μέρα μετά.

 

Ειδοποιητήριο στα €2620.14, ενώ περίμενα λιγότερα.

Κάνουμε κάποιο λάθος;

 

(σε μένα η ημερομηνία λήξης πληρωμής είναι 30/4, αλλά από κάτω γράφει πως εξοφλείται μέχρι τις 30/9)

Edited by thanar
Link to comment
Share on other sites

Βγάλανε στο tsmede και το πινακάκι εισφορών και για τις 14 κατηγορίες

 

14η κατηγορία το εξάμηνο 6842,52 ευρώ ή το χρόνο 13685,04 ευρώ ή 1140,42 ευρώ το μήνα!!!

 

Ευτυχώς που τότε θα υπάρχει ανάπτυξή :smile:

Link to comment
Share on other sites

Βγάλανε στο tsmede και το πινακάκι εισφορών και για τις 14 κατηγορίες

 

14η κατηγορία το εξάμηνο 6842,52 ευρώ ή το χρόνο 13685,04 ευρώ ή 1140,42 ευρώ το μήνα!!!

 

Ευτυχώς που τότε θα υπάρχει ανάπτυξή :smile:

Καλά δεν ντρέπονται και το ανέβασαν? Τόσα δεν (θα) βγάζουμε καν...

 

Ακριβώς τα ίδια συνάδελφε.

 

13 χρόνια ασφάλισης, τα πάντα είναι 3η κατηγορία, εκτός από την ειδική προσαύξηση που είναι στην 1η. Αίτηση υπαγωγής στην κατώτατη κατηγορία με αναδρομική ισχύ έκανα πριν από 2 βδομάδες περίπου και εγκρίθηκε μια μέρα μετά.

 

Ειδοποιητήριο στα €2620.14, ενώ περίμενα λιγότερα.

Κάνουμε κάποιο λάθος;

 

(σε μένα η ημερομηνία λήξης πληρωμής είναι 30/4, αλλά από κάτω γράφει πως εξοφλείται μέχρι τις 30/9)

Έχω τα ίδια χρόνια και μου ήρθε 1925€, λογικά αυτό έπρεπε να σου έρθει και εσένα... (φυσικά και το δικό μου είναι λάθος αλλά για άλλο λόγο, δεν έλαβαν υπόψη ότι ήμουν και μισθωτός το μισό εξάμηνο...). Άραγε θα καταφέρουν ποτέ να βγάλουν κάτι εντελώς σωστό εκεί στο τσμεδε? Δίνουμε τόσα λεφτά και έχουμε ένα ταμείο να μην το χαρακτηρίσω... :angry:

Link to comment
Share on other sites

και σε εμένα ήρθε 1925 και όχι 2075 με τη διαφορά να είναι στην ειδ. προσαύξηση. Με χρέωσαν "Κάτω 5ετίας - 58,24ευρώ" ενώ έχω κλείσει 10 χρόνια στο ταμείο και είμαι και άνω 35. Λάθος τους που θα το διορθώσουν στη πορεία ή υπολογίζεται κάπως αλλίως το κάτω 5ετίας στην ειδ. προσαύξηση

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα ήρθε 1576€ ολα 1η κατηγορια χωρίς ειδική προσαύξηση παρόλο που ειμαι 39, γραμμένος στο ΤΕΕ απο το 2008 (οποτε ισχυει το άνω 35+10 χρονια ασφάλισης)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια συνάδελφε.

 

13 χρόνια ασφάλισης, τα πάντα είναι 3η κατηγορία, εκτός από την ειδική προσαύξηση που είναι στην 1η. Αίτηση υπαγωγής στην κατώτατη κατηγορία με αναδρομική ισχύ έκανα πριν από 2 βδομάδες περίπου και εγκρίθηκε μια μέρα μετά.

 

Ειδοποιητήριο στα €2620.14, ενώ περίμενα λιγότερα.

Κάνουμε κάποιο λάθος;

 

(σε μένα η ημερομηνία λήξης πληρωμής είναι 30/4, αλλά από κάτω γράφει πως εξοφλείται μέχρι τις 30/9)

 

 

 

 

Και σε μένα το ίδιο δεν τα έχουν ενημερώσει μετά την αίτηση είμαι ακόμα 3η ασφ. κατηγορία. Αλλά ο κάθένας έχει άλλο ποσό , εγώ έχω 2707,58€. ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ !!!!

Link to comment
Share on other sites

και σε εμένα ήρθε 1925 και όχι 2075 με τη διαφορά να είναι στην ειδ. προσαύξηση. Με χρέωσαν "Κάτω 5ετίας - 58,24ευρώ" ενώ έχω κλείσει 10 χρόνια στο ταμείο και είμαι και άνω 35. Λάθος τους που θα το διορθώσουν στη πορεία ή υπολογίζεται κάπως αλλίως το κάτω 5ετίας στην ειδ. προσαύξηση

 

 

Πρόσεξε η πενταετία της ειδικής προσαύξησης μετράει από την εισαγωγή στην ειδική προσαύξηση , όχι στο ΤΣΜΕΔΕ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.