Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΤΣΜΕΔΕ: Διαθέσιμη η εφαρμογή για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία


Engineer

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Κάποιος στον οποίο έχει βγει ειδοποιητήριο με τις παλιές τιμές αλλά έχει κάνει και αίτηση αλλαγής κατηγορίας σε χαμηλότερη τιμή και έχει εγκριθεί....

Πληρώνει με την παλιά τιμή, βάσει ειδοποιητηρίου (και περιμένει συμψηφισμό στο επόμενο)

ή περιμένει να βγει νέο ειδοποιητήριο και να πληρώσει με τη νέα τιμή???

Τελικά τι από τα 2 ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο,έτσι με ενημέρωσαν στο τοπικό μου ΤΣΜΕΔΕ.Μετά τις 15/9 είτε θα έχει αλλάξει το ειδοποητήριό μου,είτε στο τοπικό θα πάω να πληρώσω με τις μειωμένες τιμές της χαμηλότερης κατηγορίας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ άκουσα ότι θα συμψηφιστεί με το επόμενο εξάμηνο, και κάτι ακόμα να σας γυρίσω στα παλιότερα. Είμαι 3 η κατηγορία και έχω περίπου υπολογισμένες εισφορές 2800, διάβασα πριν οτι αν επιλέξω 2 κατηγορία, πάει στα 2600 με 2700!

Μα αυτές είναι οι μειώσεις! Μείωση 100€! Θα τρελαθούμε! Πόση είναι όμως αν ο Μηχανικός τρίτης, άνω τις πενταετίας.  Ετος ασφάλισης 2000 και κατηγορία τρίτη.

Εχει κανείς πληροφορία, τι πληρώνει για 2 να το επιβεβαιώσω και 1 κατηγορία? Χοντρικά ας πουμε,

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άκουσα ότι θα συμψηφιστεί με το επόμενο εξάμηνο, και κάτι ακόμα να σας γυρίσω στα παλιότερα. Είμαι 3 η κατηγορία και έχω περίπου υπολογισμένες εισφορές 2800, διάβασα πριν οτι αν επιλέξω 2 κατηγορία, πάει στα 2600 με 2700!

Μα αυτές είναι οι μειώσεις! Μείωση 100€! Θα τρελαθούμε! Πόση είναι όμως αν ο Μηχανικός τρίτης, άνω τις πενταετίας.  Ετος ασφάλισης 2000 και κατηγορία τρίτη.

Εχει κανείς πληροφορία, τι πληρώνει για 2 να το επιβεβαιώσω και 1 κατηγορία? Χοντρικά ας πουμε,

Εγώ έκανα την αίτηση εγκαίρως και το ειδοποιητήριο βγήκε με τις μειωμένες τιμές....ήμουν στην 3η κατηγορία άνω πενταετίας και πήγα στην 1η κατηγορία άνω πενταετίας...το ποσό είναι 1576 €. Σε συνάδελφο που επίσης είναι στην 3η κατηγορία άνω πενταετίας και δεν έκανε εγκαίρως την άιτηση για να βγει το ειδοποιητήριο με τις μειωμένες τιμές....ήταν 2270€.....Σύμφωνα με πίνακα για τις εισφορές που έχει στο site του ΤΣΜΕΔΕ η 2η κατηγορία είναι 1924€. 

Να σημειώσω βέβαια ότι αυτά τα νούμερα είναι χωρίς την ειδική προσαύξηση που προφανώς έχεις επιλέξει και γι αυτό σε εσένα είναι κοντά στα 2900€...οπότε θα υπολογίζεις για την 1η ασφαλιστική 1576+499=2075€

Link to comment
Share on other sites

[...] περιμένει να βγει νέο ειδοποιητήριο και να πληρώσει με τη νέα τιμή

 

ή μπορείς να πας από το ΤΣΜΕΔΕ να σου τυπώσουν το ενημερωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Μια επιβεβαίωση ως προς το ποσό του ειδοποιητηρίου,

ισχύει ότι εάν ο ασφαλισμένος είναι 4 χρόνια εγγεγραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά άνω των 35 ετών, καλείται να πληρώσει τα 1576€ ως άνω πενταετίας ?

Link to comment
Share on other sites

Μια επιβεβαίωση ως προς το ποσό του ειδοποιητηρίου,

ισχύει ότι εάν ο ασφαλισμένος είναι 4 χρόνια εγγεγραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά άνω των 35 ετών, καλείται να πληρώσει τα 1576€ ως άνω πενταετίας ?

Στους πίνακες με τις εισφορές γράφει άνω πενταετίας Η' άνω των 35....άρα η απάντηση στην ερώτησή σου είναι πως εκτός τρελού απροόπτου θα πληρώσεις τα 1576 € που αφορούν την 1η κατηγορία άνω πενταετίας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ολη η ουσία για εμένα πια και για αρκετούς πιστευω Συναδέλφους, κάποιους βέβαια, οχι όλους.

Θα ήταν αν μπορούσαμε να υπολογίσουμε, τι εισφορές θα πληρώνω αν ενταχθώ στην 1 και τι στην 2 κατηγορία.

Το Τσμεδε με το πολύ καλό σαιτ του και το πολύ καλό έντυπο ηλεκτρονικής αίτησης σε χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία του ασφαλισμένου. Θα έπρεπε να είχε, ένα mini προγραμματάκι, ο ασφαλισμένος να βλέπει τις εισφορές του πρωτού κάνει την αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για οποίων γνωριζει

Φίλος ηταν σε διακανονισμό τον οποίο χάλασε το προηγούμενο διάστημα γιατι δεν πλήρωσε κάπου 4 δόσεις.. Θελει να πληρώσει το Α15 αλλα δεν τον αφήνει το σύστημα να κατέβει απο την 3ή στην 1η κατηγορια λογω των οφειλών. Υπαρχει τρόπος να μπορέσει να τακτοποιήσει το χρέος (όχι εφάπαξ καταβολή) ώστε να ξανα λειτουργήσει ο διακανονισμός και παράλληλα να κανει την μετάβαση στην ασφαλιστικη κατηγορια; Καθε σκέψη ευπρόσδεκτη

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα παει τσμεδε  και θα κανει 12μηνο διακανονισμο.Αφου πληρωσει την πρωτη δοση και ενεργοποιηθει ο διακανονισμος θα ξαναπαει τσμεδε (ή ηλεκτρονικα, ο,τι του πουν) και θα ζητησει να κατεβει κατηγορια.

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.