Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΤΣΜΕΔΕ: Διαθέσιμη η εφαρμογή για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία


Engineer

Recommended Posts

voxson, δεκαετια κλεινω δεκεμβριο 2016, λες να με ρωταει για αυτο το μικρο διαστημα???περιεργο φαινεται...κανενας αλλος συναδελφος που να του επιβαλλει ειδικη προσαυξηση κατω δεκαετιας παρολο που εχει κανει διαγραφη απο ειδικη προσαυξηση????

 

Δε φαίνεται περίεργο διότι δε θα έχεις άλλη ευκαιρία να επιλέξεις κατηγορία στην προσαύξηση για αυτό το διάστημα. Τι θα ήταν Γενάρης 2016, τι Δεκέμβρης 2016, δεν κάνει διαφορά για ένα μηχανογραφικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Με την υπάρχουσα κατάσταση και με την αβεβαιότητα που υπάρχει νομίζω πως πρέπει να είναι κανείς αφελής αν επιλέξει να παραμείνει στην 3η ασφ.κλάση με το σκεπτικό ότι θα χάσει από την σύνταξη (εδώ γελάμε..!!)

Προφανώς αυτή η ρύθμιση έγινε μετά από πίεση για κάτι καλύτερο (κατάργηση αυξήσεων-αναδρομικών κλπ.) οπότε πιστεύω ότι απλά μας δόθηκε χρόνος μέχρι το 2016 που πιθανόν να έχουν προωθήσει τις αλλαγές που λένε στα ταμεία (ενοποιήσεις κλπ.)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλα σκεφτεστε την συνταξη ;;; εχω ακομα 30 χρονια μεχρι τα 67 κοντευω να κλεινω 13 χρονια ηδη ασφαλισμενος κι θα μου δημιουργησουν προβλημα τα 2 χρονια ;;;; και δεν σκεφτεστε οτι μεχρι τοτε θα εχει ερθη η αναπτυξη και θα εχουμε κονομισει και δεν θα εχουμε αναγκη την συνταξη ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπέρα γνωρίζει κανείς πότε προστέθηκε η κατηγορία 1 ανω 5ετίας και κυρίως πότε αναρτήθηκε στο site του ΤΣΜΕΔΕ; Η κατηγορία αυτη δεν υπήρχε μέχρι και την προηγούμενη Παρασκευή αναρτημένη...αλλά  στο έντυπο που μοιράζεται απο Δευτέρα στο ταμείο στο ισόγειο εμφανίζεται...           

Link to comment
Share on other sites

Ας μου πεί κάποιος συνάδελφος...πως κάνω attach αρχείο, ώστε να ανεβάσω τον πίνακα με τις κατηγορίες που προέκυψαν μετά την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου (Ν.3896/2011) και μάλιστα απο την 1η κατηγορία και μεχρι την συνταξιμη(?) 14 κατηγορία...Έχω καιρό να μπω σε forum του michanikos.gr και δεν βλέπω πως μπορώ να ανεβάσω αρχείο...    

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτή η επιλογή 1η ασφαλιστική κατηγορία άνω 5ετίας είναι εφεύρεση του ΤΣΜΕΔΕ και μόνο!!!

 

Στον ΟΑΕΕ τους δίνουν το δικαίωμα να κατεβούν 3 κατηγορίες και η πρώτη κατηγορία είναι ΜΙΑ και έχει ποσό 210,71 ευρώ

 

Και φυσικά αν συγκρίνεις τις τιμές του πίνακα του ΟΑΕΕ με τις δικές μας βλέπεις τεράστιες διαφορές!!!

 

π.χ. 500 ευρώ τον μήνα το ΤΣΜΕΔΕ έχει στην 3η κατηγορία ενώ ο ΟΑΕΕ στην 8η

 

επίσης στην 3η κατηγορία ο ΟΑΕΕ έχει 307 ευρώ

 

Πόσο κορόιδα είμαστε οι μηχανικοί!!!!

post-6641-0-55499600-1438776551_thumb.jpg

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.