Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Διαθέσιμη η εφαρμογή για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία


Engineer

Recommended Posts

Μόνο στους μηχανικούς τελικά ισχύει η 1η κατηγορία για άνω 5ετίας!!!

 

 

Κανονικά έπρεπε να πάμε όλοι στην μία και μοναδική 1η κατηγορία όπως σε όλα τα άλλα ταμεία και η μόνη διάκριση να είναι αν έχουμε ειδική προσαύξηση ή όχι.

 

 

Οπότε αυτοί που δεν έχουν να πληρώνουν 172,59 * 6 =  1035,54€ (αντί για 1575€ περίπου που ζητάνε τώρα)

 

 

Και αυτοί που έχουν ειδική προσαύξηση 230,83 * 6 = 1384,98€ (αντί για 2075€ περίπου που ζητάνε τώρα)

 

Παρακάτω ανεβάζω και πάλι τις εισφορές του ΟΑΕΕ για να δείτε πόσο μας κοροϊδεύει το ταμείο μας!!!

 

Η ερώτηση είναι τι μπορούμε να κάνουμε?

post-6641-0-80677500-1438840606.jpg

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Με τα χιλια ζορια καταφεραμε να εχουμε δυνατοτητα ν αλλαζουμε κατηγορια πριν δυο μέρες ενω στον ΟΑΑΕ το καναν απο περισυ......τι περιμένεις??

Παρολα αυτα μια φιλη που δουλευει ιδια χρονια με μενα και ειναι ασφαλισμενη στον ΟΑΑΕ μου λεγε οτι αλλαζουν κατηγορια καθε 2 χρονια και σημερα πληρωνει γυρω στο 500αρικο το μηνα για ασφαλιση...Βεβαια τωρα που δεν εχει δουλεια θα παει και θα διακοψει το ταμειο και θα το ξανανοιξει οταν ξαναεχει δουλεια!!Αυτο νομιζω ειναι το μεγαλο προνομιο του ΟΑΑΕ το οποιο πρεπει να διεκδικησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ακριβως τι γινεται στον ΟΑΑΕ , αλλα αυτοι ανεβαινουν κατηγορια ανα 2 χρονια σε σχεση με μας..Δεν θελω σε καμια περιπτωση να ωραιοποιησω τιποτα, απλα παραθετω τη συζητηση που ειχα εχτες μαζι της οταν εκανα αιτηση για να κατεβω κατηγορια ηλεκτρονικα Μου ελεγε λοιπον οτι εκανε αιτηση για κατωτερη κατηγορια τον Απριλη και της ειπαν οτι θα πληρωνει κανονικα μεχρι τον Αυγουστο και οτι απο Σεπτεμβρη θα της κατεβαζανν την κατηγορια(?) ....

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου βγάζει 3η κατηγορία και 1η κατηγορία προσαύξηση (είμαι άνω δεκαετίας). Θα πατήσω να μειωθεί η προσαύξηση? ή πατώ δεν θέλω αλλαγή?

Μπορείς να μην κάνεις οριστικοποίηση ή αν μπείς η αίτηση ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι οι ασφαλιστικές κλάσεις για τους 'νέους', τους μετά το 1993 ασφαλισμένους συναδέλφους...Γιατί άραγε ο Πίνακας 1 : Εισφορές Ελέυθερων Επαγγελματιών στο site του ΤΣΜΕΔΕ από προχθές την Δευτέρα έχει εφεύρει την (1η άνω 5ετιας) κλάση και μας δίνει την δυνατότητα να τυπώσουμε μόνο την πρώτη σελίδα και όχι τις επόμενες κλάσεις; Στους προ του 1993, το ειδοποιητήριο ήρθε χωρίς καμιά ηλεκτρονική αίτηση και το ποσό είναι 2075ευρώ, μετά από την εξαίρεση από την καταβολή πρόσθετης εισφοράς. Έπρεπε μήπως να εφευρεθεί η 'μυστήρια' νέα κλάση, για να πληρώνουμε και εμείς της κύριας σύνταξης (Κατ. 1) και ειδικής προσαύξησης (Κατ. 1) για να πληρώνουμε ισόποσο ποσό και να μην διαμαρτυρόμαστε; Θα πάρουμε (αν) την ίδια σύνταξη συνάδελφοι, τι θα γίνει με αυτούς που χρωστούν και τα μπιλέτια θα έρθουν στις 3000ευρώ τέλη Αυγούστου;             

 

Βρε παιδιά θα τρελαθώ. Δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα.

Είμαι ασφαλισμένος από το 2001, άρα στο 14ο έτος ασφάλισης. Σύμφωνα με τον πίνακα που ανέβασε ο cgiouvano πρέπει να πληρώνω το μήνα 649,37€ (με την ειδική προσαύξηση)[ 5η ασφαλιστική κατηγορία].

Γιατί το σύστημα με βγάζει στην 3η ασφαλιστική κατηγορία? Αφού στην 3η είναι 7ο εως 9ο έτος ασφάλισης.

Θα μου εξηγήσει κάποιος τι στο διάολο πρέπει να πληρώσω και από πού προκύπτει?

 

Σύμφωνα με τον πίνακα του cgiouvano θα πληρώνω 1.140,35€ το μήνα λίγο πριν βγω στη σύνταξη? 13.684,20€ το χρόνο?

Ρε παιδιά ας μου εξηγήσει κάποιος

 

επίσης στα θαλασσί κουτάκι τι είναι τα νούμερα μέσα στις παρενθέσεις? μαμώ και τα πτυχία μου και όλα, τίποτα δεν μπορώ να καταλάβω, διδακτορικό θέλει για το ασφαλιστικό.

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.