Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Διαθέσιμη η εφαρμογή για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία


Engineer

Recommended Posts

Μετά το 2011 όσοι είχαμε κλείσει 3 χρόνια στο ΤΣΜΕΔΕ πήγαμε στην 2η κατηγορία. 

 

Και επειδή έχουμε κλείσει τριετία απο τότε πήγαμε στην 3η κατηγορία τώρα.

Link to comment
Share on other sites

μα ρε charlie αμα δεν εχεις ριξει και μια ματια στο τι λεει ο νομος και πως υπολογίζονται οι εισφορες πως περιμενεις να το καταλάβεις με ένα πινακακι ????

 

ασε που υπαρχουν τουλάχιστον 3 αλλα topic που συζητιεται εκει εδώ και 3 χρονια (ισως και παραπανω)

 

edit.

 

http://www.michanikos.gr/topic/30815-Αυξήσεις-φωτιά-σε-ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ/?p=533971

Edited by MoonLooP
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά πατάς δεν θέλεις αλλαγή

1.δηλαδή δεν μπορώ να χαμηλώσω σε προσαύξηση από την 1η να το κάνω χωρίς?

2.Μου είχαν στείλει το 2014 ένα χαρτί που έλεγε ότι μπαίνω σε προσαύξηση. Αυτό είναι για τήν 1 ή  όλοι είναι στην 1 και έπρεπε να πάω στην 2 στην προσαύξηση?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγάζει 3η κατηγορία και στην κύρια και στην ειδική προσαύξηση ( άνω 10ετίας - άνω 35 ).

Πρέπει και στα δύο να επιλέξω 1η κατηγορία? Με αυτόν τον τρόπο θα πληρώνω 2.075 Ευρώ?

Ευχαριστώ.

 

post-21011-0-79006400-1438848650_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

όσοι είναι άνω 10ετίας και μεγαλύτεροι από 35 αναγκαστικά είναι στην 1η κατηγορία της ειδικής προσαύξησης και αυτό είναι υποχρεωτικό!!!

 

εδώ μια ανάλυση των αυξημένων εισφορών (και πάλι με πινακάκι χωρίς την 1η κατηγορία για άνω 5ετίας)

Link to comment
Share on other sites

άρα αφού μου βγάζει 3η κύρια και 1η προσαύξηση, πατώ η κυρια να κατέβει 2 κατηγορίες, και η προσαύξηση ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΠΑΤΩ <<δεν θέλω αλλαγή>>? 

και πόσα θα πληρώνω?

Link to comment
Share on other sites

όσοι είναι άνω 10ετίας και μεγαλύτεροι από 35 αναγκαστικά είναι στην 1η κατηγορία της ειδικής προσαύξησης και αυτό είναι υποχρεωτικό!!!

 

εδώ μια ανάλυση των αυξημένων εισφορών (και πάλι με πινακάκι χωρίς την 1η κατηγορία για άνω 5ετίας)

 

Και μένα ρε zio γιατί με βγάζει 3η κατηγορία στην ειδική προσαύξηση?

Κανένας δεν ξέρει τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη βρε παιδιά που δεν διάβασα το νόμο 5-6 φορές ή δεν παρακολουθώ το τι γίνεται επί 3 χρόνια για να είμαι σε θέση να καταλάβω σε ποια ασφαλιστική κατηγορία εμπίπτω.

Εσείς πιστεύετε ότι οι συνάδελφοι μηχανικοί στην Ε.Ε. διαβάζουν τους νόμους για να καταλάβουν τις εισφορές τους και μπαίνουν σε fora?

ΝΑΙ θα έπρεπε να το καταλαβαίνω από ένα πινακάκι, αν αυτό το πινακάκι το είχε φτιάξει κάποιος που σεβόταν τα λεφτά που παίρνει και σεβόταν τους ανθρώπους στους οποίους απευθύνεται.

Να φανταστείτε στην αγγλία σε φυλλάδια νοσοκομείου στο τέλος αναφέρει ότι "φτάσατε στο τέλος του φυλλαδίου" για να μην υπάρχει αμφιβολία ότι υπάρχει και άλλη σελίδα.

Δεν θα μπορούσε το ΤΣΜΕΔΕ να βάλει μια παρατήρηση για επεξήγηση?

 

Ευχαριστώ πάντως γιατί πλέον κατάλαβα. Αυτό το οποίο δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι πού θα βρω τα χρήματα να τους πληρώνω... και φυσικά μένω άφωνος και στήλη άλατος (λωτ of money) μπροστά στα ποσά που θα πρέπει να πληρώσει η γενιά μας...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@charlie

 

μην το παρεις προσωπικα αλλα:

 

1. ΟΧΙ δεν θα επρεπε να το καταλάβεις ΜΟΝΟ από ενα πινακακι ,ειδικα όταν το πινακακι είναι επισυναπτομενο κειμενου!

2. οι συνάδελφοι στην Ε.Ε. θα πληρωσουν ότι τους ζηταει το κάθε ταμειο τους (το δικο τους πινακακι) όπως δλδ θα γινει και με μενα και με σενα (ασχέτως αν οι εισφορες προκυπτουν ευκολονόητα ή δυσνόητα)

αρα δεν αντιλαμβάνομαι την παρατηρηση σου για τους συναδελφους αλλων χωρων.

το αν θα διαβασεις το νομο για να καταλάβεις το γιατι πληρωνεις τοσα πες το βιτσιο! αν οι συνάδελφοι της Ε.Ε. δεν είναι βιτσιόζοι είναι άλλο ζητημα. (ισως εμπιστεύονται και δικαιως περισσοτερο το συστημα)

2. δεν μιλαμε για φυλλαδιο που απευθύνεται σε κάθε πιθανη (και απιθανη κυριως) περιπτωση αναγνωστη (idiot proof)

3. αργησες 3-4 χρονια να ακουσεις ότι μιλαμε για μορ δαν ε λωτ οφ Money!!

4. η συζητηση πλεον είναι off topic.

5. end of message ( :mrgreen: )

Edited by MoonLooP
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.