Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΤΣΜΕΔΕ: Διαθέσιμη η εφαρμογή για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία


Engineer

Recommended Posts

Για να μην το σουρντίζω το θέμα όπως λένε και στην περιοχή μου, και έχοντας σπουδάσει στο Λονδίνο και ζήσει σε πολιτισμένη χώρα σου απαντώ χωρίς φυσικά να έχω διάθεση να σου επιτεθώ προσωπικά:

1. Ναι θα έπρεπε, δεν είναι και πυρηνική φυσική. Άλλωστε στο link που εσύ έδωσες η πρώτη παράγραφος λέει: "Τι έχω καταλάβει εγώ για τις νέες εισφορές." 

Άμα είναι να καταλαβαίνει ο καθένας άλλα τότε δεν πάμε καθόλου καλά. Βέβαια όλοι νόμοι στην Ελλάδα έτσι είναι. Τι καταλαβαίνω εγώ και τι καταλαβαίνεις εσύ και τι καταλαβαίνει η υπηρεσία...

2. Για τους συναδέλφους στην Ε.Ε, τα πράγματα είναι ανθρώπινα σε όλους τους τομείς. Μην το ψάχνεις.

2. (κανονικά 3, αλλά βάζω τη δικιά σου αρίθμηση). Μιλάμε για το 95% των περιπτώσεων. Κατάλαβα τι γίνεται με μια σειρά από αυτό που είπε ο zio7. Σιγά το δύσκολο να μπει μια επεξήγηση. Επίσης να σου πω ότι idiot δεν είμαι, (πιστοποιημένα).

3. Το Λωτ πήγαινε στον Λωτ της παλαιάς διαθήκης και τη γυναίκα του που κοίταξε να δει πίσω και έμεινε στήλη άλατος, και φυσικά κάνει λογοπαίγνιο με το lot of money. Εμείς απλά κοιτάμε μπροστά και μένουμε στήλες άλατος...

4. Πράγματι, αρκετά σας κούρασα, ελπίζω μαζί με εμένα να ξεκαθάρισε και κάποιος άλλος συνάδελφος τι γίνεται.

5. Ελήφθη over.

Link to comment
Share on other sites

δεν παρεξηγώ don't worry

 

καταλαβαινω τον εκνευρισμο σου (και του καθενος βλέποντας τα χαλια μας γενικοτερα σε πινακάκια)

 

η ουσια είναι ότι ο λογαριασμος είναι δεδομενος (για τον καθενα) και θα βγει από το εκάστοτε συστημα (εντος ελλαδας - εντος Ε.Ε κλπ κλπ).

 

εκτος κι αν εχεις σκοπο να τον αμφισβητήσεις , δεν εχει νοημα να αναζητάς το νομο για να επαληθευσεις το ζητουμενο. περιμενεις να σου βγει ο λογαριασμος.

 

οι συνάδελφοι της Ε.Ε. που αναφέρεις απλα δεν διαμαρτύρονται  για το λογαριασμο γιατι αφενως ετσι εχουν μαθει ότι λειτουργει η κοινωνια (ο καθενας εχει υποχρεώσεις και δικαιώματα - ένα από τα χαρακτηριστικα μιας πολιτισμένης χωρας-κοινωνιας) και γιατι αφετέρου βεβαίως το συστημα δεν τους εχει "πουλησει" όπως εχει συμβει εδώ (δευτερο χαρακτηριστικο μιας πολιτισμένης χωρας).

Link to comment
Share on other sites

όσοι είναι άνω 10ετίας και μεγαλύτεροι από 35 αναγκαστικά είναι στην 1η κατηγορία της ειδικής προσαύξησης και αυτό είναι υποχρεωτικό!!!

 

εδώ μια ανάλυση των αυξημένων εισφορών (και πάλι με πινακάκι χωρίς την 1η κατηγορία για άνω 5ετίας)

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Εγώ είμαι στη 2η κατηγορία στην ειδική προσαύξηση.Υπάγονται στην 2η κατηγορία της ειδικής προσαύξησης 3 χρόνια μετά από την υποχρεωτική υπαγωγή στην ειδική προσαύξηση.

Link to comment
Share on other sites

Μετά το 2011 όσοι είχαμε κλείσει 3 χρόνια στο ΤΣΜΕΔΕ πήγαμε στην 2η κατηγορία. 

 

Και επειδή έχουμε κλείσει τριετία απο τότε πήγαμε στην 3η κατηγορία τώρα.

 Άλλη απορία αυτή , γιατί πήγαμε στην 3η κατηγορία μέσα στο 2015 και όχι μέσα στο 2014 που συμπληρώνονταν 3 χρόνια από την 2η??? 

Άκυρο το κατάλαβα. Μέσα στο 2014 κλείσαμε 3 χρόνια στην 2η κατηγορία , άρα από 1/1/2015 μπήκαμε στην 3η κατηγορία.

Edited by kosbar
Link to comment
Share on other sites

άρα αφού μου βγάζει 3η κύρια και 1η προσαύξηση, πατώ η κυρια να κατέβει 2 κατηγορίες, και η προσαύξηση ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΠΑΤΩ <<δεν θέλω αλλαγή>>? 

και πόσα θα πληρώνω?

κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν έχεις άλλη επιλογή. Έτσι θα πας στην πρώτη κατηγορία και στην κύρια και στην ειδικη προσαύξηση. Τι γίνεται με εμάς που είμαστε σε μεγαλύτερη κατηγορία από την 1η στην ειδική προσαύξηση(2η ή 3η) ? Μπορούμε να κατέβουμε στην 1η κατηγορία στην ειδική προοσαύξηση ?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν έχεις άλλη επιλογή. Έτσι θα πας στην πρώτη κατηγορία και στην κύρια και στην ειδικη προσαύξηση. Τι γίνεται με εμάς που είμαστε σε μεγαλύτερη κατηγορία από την 1η στην ειδική προσαύξηση(2η ή 3η) ? Μπορούμε να κατέβουμε στην 1η κατηγορία στην ειδική προοσαύξηση ?

Στην ίδια περίπτωση είμαστε?

3η κατηγορία στην κύρια  -  3η κατηγορία στην ειδική προσαύξηση?

Link to comment
Share on other sites

«Γνωστοποίηση διατάξεων του άρθρου 39 του ν.4331/2015 – Επιλογή κατώτερης ασφαλιστικής κατηγορίας από ασφαλισμένους του ΕΤΑΑ»

 

Α.4. Τα ανωτέρω εφαρμόζονται και στους λοιπούς Τομείς των κλάδων επικουρικής ασφάλισης, ασθένειας και πρόνοιας του ΕΤΑΑ, καθώς και στην Ειδική Προσαύξηση του ΤΣΜΕΔΕ και τον Κλάδο Μονοσυνταξιούχων του ΤΣΑΥ.

 

Από το παραπάνω συμπεραίνω ότι επιλογή έως και δυο κατηγορίες χαμηλότερα ισχύει και για την ειδική προσαύξηση. Γιαυτό άλλωστε σου δίνει την επιλογή να διαλέξεις και για την προσαύξηση αν θα κατέβεις ή όχι

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη βρε παιδιά που δεν διάβασα το νόμο 5-6 φορές ή δεν παρακολουθώ το τι γίνεται επί 3 χρόνια για να είμαι σε θέση να καταλάβω σε ποια ασφαλιστική κατηγορία εμπίπτω.

 

charlie σε γενικές γραμμές ισχύουν τα εξής - τουλάχιστον εγώ αυτά έχω καταλάβει (Ν.3986/11 άρθρο 44):

1. όποιος την 31-12-11 30-06-11 είχε συμπληρώσει 3 έτη ασφάλισης από 01-01-12 01-07-11 μετέβαινε στην 2η ασφαλιστική κατηγορία, από 01-01-15 στην 3η κ.ο.κ

2. για την ειδική προσαύξηση η πρώτη κατηγορία ερχόταν με συμπλήρωση 10 ετών ασφάλισης και 35 ετών ηλικιακά ή με προαιρετική υπαγωγή. Στη συνέχεια και εκεί ανά τρία έτη ανεβαίνουμε κατηγορία.

3. συνεπώς αν κάποιος ξέρει τις κατηγορίες του σε κύρια σύνταξη και ειδική προσαύξηση ανατρέχει στο σχετικό πινακάκι, βρίσκει τις εισφορές του και παθαίνει εγκεφαλικό  :evil:

N3986_11.pdf

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.