Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Διαθέσιμη η εφαρμογή για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία


Engineer

Recommended Posts

Εμένα πάντως θα με τρελάνει.. Μου λέει ότι δεν βρέθηκε ασφαλισμένος με τα στοιχεία που του δίνω.. 

 

Έχουν θέμα με συγχρονισμό των στοιχείων με τη βάση δεδομένων (η οποία ΔΕΝ είναι του e-tsmede οπότε μην απορείς αν εκεί τα στοιχεία σου είναι οκ!).

 

Το γνωρίζουν και το φτιάχνουν. Ξαναδοκίμασε αργότερα, η εφαρμογή δεν κλείνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Πριν 3 μήνες εγγράφηκα στον ΟΑΕΔ ως άνεργη, προφανώς χωρίς να παίρνω το επίδομα....

Δεν δικαιούμαι τη μείωση σωστά; Θεωρούμαι ότι έχω να πληρώσω τις εισφορές μου κανονικά.... Τι να πω; Καλή μας δύναμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Πριν 3 μήνες εγγράφηκα στον ΟΑΕΔ ως άνεργη, προφανώς χωρίς να παίρνω το επίδομα....

Δεν δικαιούμαι τη μείωση σωστά; Θεωρούμαι ότι έχω να πληρώσω τις εισφορές μου κανονικά.... Τι να πω; Καλή μας δύναμη!!!

 

Πάρτο αλλιώς συνάδελφε! Γιατί δεν δικαιούσαι τη μείωση ασφαλιστικής κλάσης; Εκτός αν είσαι Νέα Μηχανικός κάτω πενταετίας (δεν πάει παρακάτω...), δικαιούσαι να πέσεις κλάση (αν δε χρωστάς εισφορές ή έχεις υπαχθεί σε ρύθμιση), ανεξαρτήτως ΟΑΕΔ.

Μη τα ισοπεδώνουμε όλα & το κάνουμε American Bar εδώ μέσα ;)

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Πάρτο αλλιώς συνάδελφε! Γιατί δεν δικαιούσαι τη μείωση ασφαλιστικής κλάσης; Εκτός αν είσαι Νέα Μηχανικός κάτω πενταετίας (δεν πάει παρακάτω...), δικαιούσαι να πέσεις κλάση (αν δε χρωστάς εισφορές ή έχεις υπαχθεί σε ρύθμιση), ανεξαρτήτως ΟΑΕΔ.

Μη τα ισοπεδώνουμε όλα & το κάνουμε American Bar εδώ μέσα ;)

 

Απλά ρωτάω γιατί το λέει καθαρά: "ελεύθεροι επαγγελματίες" κι εγώ έχω κάνει διακοπή από την εφορία... Δεν χρωστάω εισφορές, ας είναι καλά ο άντρας μου που δεν ξέρω για πόσο ακόμη θα αντέχει να πληρώνει (συνάδερφος κι αυτός) ;) Θα τηλεφωνήσω και στο ΤΣΜΕΔΕ αύριο για να βεβαιωθώ. Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη και να μην τα ισοπεδώνω... Άλλωστε γνωρίζω από πρώτο χέρι ως ελεύθερη επαγγελματίας από το 2008, τι σημαίνει ΤΣΜΕΔΕ και εφορία για εμάς.. Αισιοδοξία όμως πάνω από όλα :)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Απλά ρωτάω γιατί το λέει καθαρά: "ελεύθεροι επαγγελματίες" κι εγώ έχω κάνει διακοπή από την εφορία... Δεν χρωστάω εισφορές, ας είναι καλά ο άντρας μου που δεν ξέρω για πόσο ακόμη θα αντέχει να πληρώνει (συνάδερφος κι αυτός) ;) Θα τηλεφωνήσω και στο ΤΣΜΕΔΕ αύριο για να βεβαιωθώ. Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη και να μην τα ισοπεδώνω... Άλλωστε γνωρίζω από πρώτο χέρι ως ελεύθερη επαγγελματίας από το 2008, τι σημαίνει ΤΣΜΕΔΕ και εφορία για εμάς.. Αισιοδοξία όμως πάνω από όλα :)

 

Δεν έχει σχέση ο ΟΑΕΔ & η περάτωση εργασιών με το καθεστώς ελεύθερου επαγγελματία στο οποίο υπάγεσαι και βάσει του οποίου πληρώνεις το ΤΣΜΕΔΕ (το λέω από πλευράς του ότι οι εισφορές συνεχίζουν & τρέχουν δυστυχώς κανονικά).

Αισιοδοξία πάνω απ' όλα Μαρία & να είναι καλά ο συνάδελφος άντρας σου.

Link to comment
Share on other sites

 

Μη τα ισοπεδώνουμε όλα & το κάνουμε American Bar εδώ μέσα ;)

 

American Bar άλλοι το έχουνε κάνει (ήδη) συνάδελφε. Δεν θα το κάνουμε εμείς. Μας πρόλαβαν !!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ότι για τον υπολογισμό της σύνταξης λαμβάνεται υπόψιν ήδη ολόκληρος ο ασφαλιστικός βίος, προκύπτει από το άρ. 28 παρ. 2 Ν. 2084/1992:

 

"2. Για τον υπολογισμό της σύνταξης στους φορείς κύριας ασφάλισης, που ασφαλίζουν αυτοαπασχολουμένους, λαμβάνονται υπόψη οι ασφαλιστικές κατηγορίες που θα καθορισθούν με το προεδρικό διάταγμα, που προβλέπεται από την παρ. 3 του άρθρου 22 του παρόντος, βάσει των οποίων καταβλήθηκαν εισφορές ολόκληρο το χρόνο της ασφάλισης του ασφαλισμένου, όπως έχουν διαμορφωθεί την 31η Δεκεμβρίου του προηγούμενου της υποβολής της αίτησης συνταξιοδοτήσεως έτους."

 

Το αναφερόμενο ΠΔ είναι το ΠΔ 124/1993 (με τα αρχικά ποσά των κατηγοριών σε δραχμές, που στη συνέχεια αναμορφώθηκαν - πάντα προς τα πάνω - μέχρι το γνωστό 693,35€ της 1ης κατηγορίας που ισχύει σήμερα).

 

Συνεπώς, η μετάβαση σε χαμηλότερη κατηγορία δε γίνεται "ελαφρά τη καρδία", έχει επιπτώσεις. Βέβαια αποτελεί τη μόνη λογική επιλογή για όποιον αδυνατεί να πληρώσει τα έως 6.000€/έτος του ΤΣΜΕΔΕ, μέχρι να έρθει (?) η σύνδεση εισφορών-εισοδήματος.

Link to comment
Share on other sites

εκτιμώ ότι το 99% των μηχανικών θα επιλέξουν τη μετάβαση σε χαμηλότερη κατηγορία έστω και να επιφέρει μικρότερη σύνταξη (που χλωμή τη βλέπω γενικά) απλά γιατί οι αυξημένες εισφορές κινούνται στα πλαίσια της επιστημονικής φαντασίας

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Κρατήστε την υπομονή σας γιατί έχουμε να αντιμετωπίσουμε & άλλα προβλήματα τα προσεχή χρόνια (βλέπε ενοποιήσεις ταμείων, μειώσεις παροχών από Ταμεία προς ασφαλισμένους, κλπ.).

Το που θα μας οδηγήσουν όλα αυτά, ούτε η Πυθία, ούτε ο Κάλχας, ούτε η γειτόνισσα καφετζού κυρά Τασσούλα απέναντι θα μπορούσαν να μαντέψουν!!!

Edited by Ghostrider
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κάτι και γω : η σύζυγος μου (3η κατηγορια) που είχε μπει και στην ειδικη προσαυξηση (1η κατηγορία), υποχρεωτικα μαλλον οταν ηταν συμβασιουχος, πρέπει μηπως  να κανει πρωτα αιτηση να φυγει  απο την ειδικη προσαυξηση, και μετα να κάνει την αιτηση για μειωση κατηγοριας στην κυρια επικουρικη προνοια κλπ?

ή ειναι ασχετα τα δυο μεταξυ τους?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.