Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποπεράτωση ημιτελους διαμ/τος


birdou

Recommended Posts

Μου ζητήθηκε η αποπεράτωση οροφοδιαμερίσματος Β' Ορόφου διώροφης οικοδομής.

Το υπόγειο, ισόγειο και Α' όροφος έχουν ολοκληρωθεί με ΟΑ του 1975. Το 1997 εκδόθηκε ΟΑ προσθήκης Β' ορόφου η οποία υλοποιήθηκε μέχρι μπετά και τούβλα. Κατά την υλοποίηση του 1997 έγιναν 3 αυθαιρεσίες οι 2 εκ των οποίων (ημιυπαίθριος και κλείσιμο φωταγωγού) είχαν υπαχθεί στον Ν3843. Απομένει για τακτοποίηση μία αυθαιρεσία του Β' ορόφου που αφορά σε υπέρβαση δόμησης και πλαϊνά όρια.

Από την ΥΔΟΜ Αιγάλεω όπου υπάγεται μου είπαν ότι θα χρειαστεί άδεια αποπεράτωσης όπου θα δείχνω τις αυθαιρεσίες και πότε τακτοποιήθηκαν.

Τι μελέτες θα χρειαστούν; Με το ΚΕΝΑΚ τί γίνεται; απαιτείται μόνο για τις αυθαίρετες κατασκευές ή για όλο τον όροφο;

apoperatwsh-2-orofou.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 15/3/2019 at 10:56 ΠΜ, gorfeas said:

....

Τι μελέτες θα χρειαστούν; Με το ΚΕΝΑΚ τί γίνεται; απαιτείται μόνο για τις αυθαίρετες κατασκευές ή για όλο τον όροφο;

Αν εχεις υπόλοιπο δόμησης κάλυψης και μπορείς να πας με διαδικασία νομιμοποίησης του ακινήτου που έχει υπαχθεί στον 4495 τότε λογικά θα πάει κατηγορία 3 και οι απαιτούμενες μελέτες θα εξαρτηθούν αν την νομιμοποίηση την πας βάση ΓΟΚ έτους της αυθαιρεσίας ή ΝΟΚ…

Αν πας με διαδικασία αποπεράτωση τακτοποιημένου με τον 4495 τότε το βασικο σίγουρο που θα απαιτηθεί είναι το Διάγραμμα Δόμησης kai Τοπογραφικό φυσικά με ΕΓΣΑ…. Και το θέμα των υπολοίπων μελετών θα εξαρτηθεί από τον έλεγχο που είναι απαιτητός από την ΥΔΟΜ… (νομίζω διότι ειδικά τώρα με το e-Adeies είναι νέα μονοπάτια πολλά ακόμα)

 

Ενημέρωσε τι θα σου ζητήσει η ΥΔΟΜ 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω περίπτωση αποπεράτωσης κτιρίου του 1975, το οποίο όμως είναι σε οικόπεδο με δύο κάθετες ιδιοκτησίες και όμορο κτίριο στην άλλη κάθετη ιδιοκτησία.

Το κτίριο μου έχει αυθαιρεσίες τις οποίες τακτοποιώ όμως αυθαιρεσίες έχει και το όμορο της άλλης κάθετης ιδιοκτησίας.

Αν κάνω διάγραμμα κάλυψης δηλαδή θα πρέπει να δείξω τις αυθαιρεσίες του γείτονα και να τον καρφώσω ουσιαστικά στην ΥΔΟΜ κάτι που δεν το θέλει ούτε ο ιδιοκτήτης μου και ούτε ο γείτονας προφανώς.

Υπάρχει κάποια λύση ?

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το διάγραμμα δόμησης αποτυπώνει τα πάντα ως έχουν. Οφείλεις μάλιστα να διαγραμμίσεις τι από τα εμφαινόμενα στο Δ.Δ. είναι νομίμως υφιστάμενο και με ποια άδεια και τι όχι.

Συνεπώς δεν υπάρχει κάποια άλλη λύση. Το εάν θα κινηθούν διαδικασίες για τα μη νόμιμα τμήματα της άλλης κάθετης ούτε το γνωρίζεις ούτε μπορεί να το προβλέψεις αλλά ούτε και σε αφορά, προσωπικά όμως θα φρόντιζα να εξασφαλίσω τον πελάτη μου με σωστά και αληθή σχέδια αποτύπωσης παρά να αγχωθώ για το μέλλον των υπερβάσεων του γείτονα.

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με παλιά εγκ η ΥΔΟΜ υποχρεούται να σου δώσει εσένα την Ο.Α και παράλληλα αν από το τ.δ και το δ.κ εμφαίνονται υπερβάσεις της διπλανής να συντάξει Ε.Αυτοψίας 

Σε  μια περίπτωσή μου όπου ο τοπογράφος εμφάνιζε μόνο τις ΥΠΕΡΒΑΣΕΙΣ στις γενικές ΕΞΩΤ διαστάσεις της διπλανής οικοδομής  (αλλά όχι και τις υπερβάσεις στους εξώστες)

συνέταξα το δ.κ κάλυψης ελέγχοντας κυρίως τα επιτρεπόμενα της δικής μου καθέτου και σε ότι αφορά τα επιτρεπόμενα στο όλο οικόπεδο έβαλα τα μεγέθη της Ο.Α όπως φαίνονταν στο δ.κ αυτής

Η ΥΔΟΜ λόγω και συνημμένων φωτογραφιών έκανε αυτοψία και επέβαλε πρόστιμα στον διπλανό

 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 15/3/2019 at 10:56 ΠΜ, gorfeas said:

Μου ζητήθηκε η αποπεράτωση οροφοδιαμερίσματος Β' Ορόφου διώροφης οικοδομής.

Το υπόγειο, ισόγειο και Α' όροφος έχουν ολοκληρωθεί με ΟΑ του 1975. Το 1997 εκδόθηκε ΟΑ προσθήκης Β' ορόφου η οποία υλοποιήθηκε μέχρι μπετά και τούβλα. Κατά την υλοποίηση του 1997 έγιναν 3 αυθαιρεσίες οι 2 εκ των οποίων (ημιυπαίθριος και κλείσιμο φωταγωγού) είχαν υπαχθεί στον Ν3843. Απομένει για τακτοποίηση μία αυθαιρεσία του Β' ορόφου που αφορά σε υπέρβαση δόμησης και πλαϊνά όρια.

Από την ΥΔΟΜ Αιγάλεω όπου υπάγεται μου είπαν ότι θα χρειαστεί άδεια αποπεράτωσης όπου θα δείχνω τις αυθαιρεσίες και πότε τακτοποιήθηκαν.

Τι μελέτες θα χρειαστούν; Με το ΚΕΝΑΚ τί γίνεται; απαιτείται μόνο για τις αυθαίρετες κατασκευές ή για όλο τον όροφο;

apoperatwsh-2-orofou.png

από ΥΔΟΜ Αιγάλεω μου ζητήθηκε "Άδεια αποπεράτωσης με ένδειξη αυθαιρεσιών Ν4495". Αφού δεν υπάρχει "Οικοδομική Άδεια αποπεράτωσης" στο ηλεκτρονικό σύστημα τι γίνεται; Πάω με Ν4495/Β/Αρθρ28 στ) (Έγκριση εργασιών αποπεράτωσης αυθαίρετης κατασκευής); εδώ έχω κάποια μέρη της ημιτελούς οικοδομής που είναι αυθαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπέρα..σε περίπτωση που έχει κατασκευαστει αυθαίρετος όροφος χωρίς άδεια οπου έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός και η εξωτερική τοιχοποιία μονο..  πως αντιμετωπιζεται με αναλυτικό η φύλλο καταγραφής στον 4495 ?

Link to comment
Share on other sites

Ο λεβέντης ο ιδιοκτήτης τι σκοπεύει στο μέλλον να κάνει "αυτή την αυθαίρετη κατασκευή";

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.