Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποπεράτωση ημιτελους διαμ/τος


birdou

Recommended Posts

Καλησπέρα στο Φόρουμ.

Έχω μια περίπτωση που δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα ποιος είναι ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης 100% παρόλο το διάβασμα που έχω κάνει και στη νομοθεσία και στο φόρουμ.

Σε γήπεδο εκτός σχεδίου εκδόθηκε οικ. άδεια το 1990 για ανέγερση 2 διώροφων οικοδομών με υπόγεια. Η σύνθεσή τους απλά για να μπείτε στο νόημα της υπόθεσης:

Οικοδομή Α:      υπόγειο 120 τ.μ. – Ισόγειο 120 τ.μ. (50 γκαράζ – 70 κατοικία) και Ά Όροφος 100 τ.μ. κατοικία

Οικοδομή Β:       Υπόγειο 100 τ.μ. – Ισόγειο 100 τ.μ. (γκαράζ) και Α Όροφος 40 τ.μ. κατοικία

Και οι δύο οικοδομές αυτή τη στιγμή είναι ξεμπαζωμένες εντελώς. Η Οικοδομή Β έχει γίνει ολόκληρη κατοικία και πάνω κάτω ξέρω πως υπολογίζονται τα πρόστιμα. Το πρόβλημά μου είναι με την Οικοδομή Α.

Η Οικοδομή Α είναι ημιτελής και έχει κατασκευαστεί μόνο ο Φ.Ο. της από το 1995. Είναι στις διαστάσεις περίπου η ίδια όπως στην Οικοδομική Άδεια. Λέω περίπου γιατί είναι περίπου 50 εκ πιο μικρή στη μια διάσταση. Και η μόνη διαφορά με την άδεια είναι ότι έχει περιστραφεί κατά 90 μοίρες περίπου όλη η οικοδομή.

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Τι μπορώ να κάνω για την Οικοδομή Α, δηλαδή

Είμαι σύμφωνος με την Παράγραφο 8 του Νόμου και λογικά βάση της Γ της εγκύκλιου 3 Μπορώ να τακτοποιήσω και μετά να πάω για έκδοση άδειας αποπεράτωσης

Για να βγάλω άδεια αποπεράτωσης σύμφωνα και με την ΥΔΟΜ πρέπει πρώτα να νομιμοποιήσω. Αυτό μπορώ να το κάνω εφόσον έχει περιστραφεί η οικοδομή. Και μετά βγάζω άδεια αποπεράτωσης για να το κατασκευάσω όπως προβλεπόταν στην οικοδομική άδεια.

Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι  επειδή οι ιδιοκτήτες θέλουν να κάνουν όλο το ισόγειο κατοικία αν μπορώ να κάνω τακτοποίηση μετατροπής της χρήσης του ισογείου γκαράζ σε κατοικία ( ή και του υπογείου) και μετά να βγάλουν άδεια αποπεράτωσης της οικοδομής με τις νέες εγκατεστημένες χρήσεις? Και αν ναι πώς υπολογίζονται τα πρόστιμα.

Απλά ρωτάω μήπως είναι κάτι που έχω παραβλέψει ή παρερμηνεύσει ή αν υπάρχει κάποιος με αντίστοιχη περίπτωση που να το έχει κάνει. Μην κάνω τακτοποίηση και μετά μου πεί η ΥΔΟΜ ότι δεν μου βγάζει την άδεια. Γιατί όπως καταλάβατε τα πρόστιμα είναι αρκετά μεγάλα

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

περιπλοκο μεν..

 

αλλά, για να ξεκινησουμε απο καπου...

 

ειναι διαφορετικοι ιδιοκτητες???

 

 

εχει γινει συσταση ΟΙ ή καθετης??

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ειναι μονο ενας ιδιοκτητης σε ολο το οικοπεδο και δεν υπαρχει καμια συσταση. Μετα την τακτοποιηση θα τα μοιρασει στα παιδια του

Edited by birdou
Link to comment
Share on other sites

 

Έχω μια περίπτωση που δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα ποιος είναι ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης 100% παρόλο το διάβασμα που έχω κάνει και στη νομοθεσία και στο φόρουμ.

Σε γήπεδο εκτός σχεδίου εκδόθηκε οικ. άδεια το 1990 για ανέγερση 2 διώροφων οικοδομών με υπόγεια. Η σύνθεσή τους απλά για να μπείτε στο νόημα της υπόθεσης:

Οικοδομή Α:      υπόγειο 120 τ.μ. – Ισόγειο 120 τ.μ. (50 γκαράζ – 70 κατοικία) και Ά Όροφος 100 τ.μ. κατοικία

Οικοδομή Β:       Υπόγειο 100 τ.μ. – Ισόγειο 100 τ.μ. (γκαράζ) και Α Όροφος 40 τ.μ. κατοικία

Και οι δύο οικοδομές αυτή τη στιγμή είναι ξεμπαζωμένες εντελώς. Η Οικοδομή Β έχει γίνει ολόκληρη κατοικία και πάνω κάτω ξέρω πως υπολογίζονται τα πρόστιμα. Το πρόβλημά μου είναι με την Οικοδομή Α.

Η Οικοδομή Α είναι ημιτελής και έχει κατασκευαστεί μόνο ο Φ.Ο. της από το 1995. Είναι στις διαστάσεις περίπου η ίδια όπως στην Οικοδομική Άδεια. Λέω περίπου γιατί είναι περίπου 50 εκ πιο μικρή στη μια διάσταση. Και η μόνη διαφορά με την άδεια είναι ότι έχει περιστραφεί κατά 90 μοίρες περίπου όλη η οικοδομή.

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Τι μπορώ να κάνω για την Οικοδομή Α, δηλαδή

Είμαι σύμφωνος με την Παράγραφο 8 του Νόμου και λογικά βάση της Γ της εγκύκλιου 3 Μπορώ να τακτοποιήσω και μετά να πάω για έκδοση άδειας αποπεράτωσης

Για να βγάλω άδεια αποπεράτωσης σύμφωνα και με την ΥΔΟΜ πρέπει πρώτα να νομιμοποιήσω.( Αυτό μπορώ να το κάνω εφόσον έχει περιστραφεί η οικοδομή. Και μετά βγάζω άδεια αποπεράτωσης για να το κατασκευάσω όπως προβλεπόταν στην οικοδομική άδεια.

Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι  επειδή οι ιδιοκτήτες θέλουν να κάνουν όλο το ισόγειο κατοικία αν μπορώ να κάνω τακτοποίηση μετατροπής της χρήσης του ισογείου γκαράζ σε κατοικία ( ή και του υπογείου) και μετά να βγάλουν άδεια αποπεράτωσης της οικοδομής με τις νέες εγκατεστημένες χρήσεις? Και αν ναι πώς υπολογίζονται τα πρόστιμα.

Απλά ρωτάω μήπως είναι κάτι που έχω παραβλέψει ή παρερμηνεύσει ή αν υπάρχει κάποιος με αντίστοιχη περίπτωση που να το έχει κάνει. Μην κάνω τακτοποίηση και μετά μου πεί η ΥΔΟΜ ότι δεν μου βγάζει την άδεια. Γιατί όπως καταλάβατε τα πρόστιμα είναι αρκετά μεγάλα

Ευχαριστώ πολύ 

Η απαίτηση που αναφέρεται παρακάτω, στο να εγκριθούν εργασίες αποπεράτωσης χωρίς αυτές να αφορούν σε αύξηση όγκου, αναφέρεται στο κτίριο το οποίο τακτοποιήθηκε. Δηλαδή αν τακτοποιείς ένα ημιτελές κτίριο 10Χ10Χ3=300 Κ.Μ δεν μπορείς μετά να ζητήσεις άδεια αποπεράτωσης για διαφορετικό όγκο. Με βάση αυτή την παραδοχή θεωρώ πως η ΥΔΟΜ θα σου δώσει άδεια αποπεράτωσης του ημιτελούς, εφόσον βεβαίως τακτοποιηθούν οι αυθαιρεσίες.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να εκθέσεις το θέμα στην υπηρεσία ώστε να λάβεις μια απάντηση πριν προβείς σε τακτοποίηση.
 
5. Στις περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών, οι οποίες 
έχουν περαιώσει τη διαδικασία με βάση τις διατάξεις 
των νόμων 3775/2009 (Α΄ 122), 3843/2010 (Α΄ 62), καθώς 
και όσες έχουν ενταχθεί στις ρυθμίσεις του ν. 4014/ 
2011 (Α΄ 209) και του παρόντος νόμου και έχει περαιωθεί 
η σχετική διαδικασία ή έχει εξοφληθεί ποσοστό 30% 
του συνολικού ποσού προστίμου, κατά τις διατάξεις 
του παρόντος, επιτρέπεται, κατά παρέκκλιση από κάθε 
ισχύουσα διάταξη: α) η εκτέλεση εργασιών αποπερά−
τωσης, β) η εκτέλεση εργασιών επισκευής, οι οποίες 
αποβλέπουν στην υγιεινή, την αισθητική βελτίωση−απο−
κατάσταση, τη συνήθη συντήρησή τους και προσαρμο−
γής κατά το εδάφιο δ΄, της παραγράφου 2 του άρθρου 
13, γ) κατεδάφισης, δ) κατασκευής στέγης ή φύτευσης 
δώματος ε) ενίσχυσης, στ) εργασίες που προβλέπονται 
στις παραγράφου 2 και 3 του άρθρου 4 του ν. 4067/2012, 
ως αντικαθίστανται με τις διατάξεις του άρθρου 48 του 
παρόντος νόμου. Η εκτέλεση των παραπάνω εργασιών 
γίνεται ύστερα από έγκριση που δίνεται από την αρ−
μόδια Υπηρεσία Δόμησης, εφόσον οι εργασίες για τις 
οποίες ζητείται η εκτέλεση δεν επαυξάνουν το κτίσμα 
σε όγκο, εκτός των περιπτώσεων: α) κατασκευής ανελ−
κυστήρα ατόμων με αναπηρία (ΑμεΑ) της παρ. 2 του 
άρθρου 27 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79), β) κατασκευής υπο−
χρεωτικής στέγης, σύμφωνα με τους ειδικούς όρους και 
περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή του 
ακινήτου και γ) κατασκευής στέγης, σύμφωνα με ισχύ−
ουσα άδεια οικοδομής και μόνο εφόσον δεν υφίσταται 
υπέρβαση καθ’ ύψος ή υφίσταται υπέρβαση καθ’ ύψος 
που δεν υπερβαίνει σε ποσοστό το 10% του προβλεπο−
μένου στην άδεια. Η έγκριση εργασιών γνωστοποιείται 
αμελλητί στο Ίδρυμα Κοινωνικών Ασφαλίσεων−Ενιαίο 
Ταμείο Ασφάλισης Μισθωτών (Ι.Κ.Α.− Ε.Τ.Α.Μ.). Για τις 
ως άνω εγκρίσεις και διοικητικές πράξεις εφαρμόζεται 
αντίστοιχα, η διάταξη του άρθρου 2Α του ν. 4030/2011 (Α΄ 
249) υπό τις προϋποθέσεις και τους όρους που τίθενται. 
Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας 
και Κλιματικής Αλλαγής μπορεί να τροποποιούνται τα 
δικαιολογητικά που υποβάλλονται στις αρμόδιες Υπηρε−
σίες Δόμησης για τη χορήγηση της έγκρισης εκτέλεσης 
των εργασιών, τα οποία προβλέπονται στην παρούσα 
παράγραφο.
 
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Η απαίτηση που αναφέρεται παρακάτω, στο να εγκριθούν εργασίες αποπεράτωσης χωρίς αυτές να αφορούν σε αύξηση όγκου, αναφέρεται στο κτίριο το οποίο τακτοποιήθηκε. Δηλαδή αν τακτοποιείς ένα ημιτελές κτίριο 10Χ10Χ3=300 Κ.Μ δεν μπορείς μετά να ζητήσεις άδεια αποπεράτωσης για διαφορετικό όγκο. Με βάση αυτή την παραδοχή θεωρώ πως η ΥΔΟΜ θα σου δώσει άδεια αποπεράτωσης του ημιτελούς, εφόσον βεβαίως τακτοποιηθούν οι αυθαιρεσίες.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να εκθέσεις το θέμα στην υπηρεσία ώστε να λάβεις μια απάντηση πριν προβείς σε τακτοποίηση.

Pavlos ευχαριστώ για την απάντηση. Πήγα στη υπηρεσία δόμησης και μπορώ να τακτοποιήσω, αυτό που δεν ξέρανε να μου απαντήσουν ήταν αν μπορώ να τακτοποιήσω το ισόγειο της ημιτελής οικοδομής που στην άδεια είναι μισό γκαράζ μισό κατοικία (ή και το υπόγειο της οικοδομής) κάνοντας ταυτόχρονα και αλλαγή χρήσης δηλαδή να γίνει όλο το ισόγειο από γκαράζ σε κατοικία (ή το υπόγειο σε κατοικία) και μετά να πάω να βγάλω άδεια αποπεράτωσης της οικοδομής σαν κατοικία πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Αφού η αλλαγή χρήσης (γκαράζ σε οικία και υπόγειο σε οικία) δεν είχε συντελεστεί (ως ημιτελή όπως λες) προ Ιούλη 2011 δεν μπορείς να τα εντάξεις στον 4178 και να κερδίσεις με αυτό τον τρόπο τον Σ.Δ. που πιθανολογώ θα μετρήσει σε νέα ή αναθεωρούμενη άδεια.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι κάπου μέσα στο Ν ή στις εγκ αναφέρεται 

"ότι οι χρήσεις στις ημιτελείς ακολουθεί αυτές της Ο.Α"

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω να δω, αν υπάρχει κάτι στο νόμο που έχω παραβλέψει που να μου επιτρέπει να το κάνω αυτό. Με τη λογική οτι όπως αν το είχε ολοκληρώσει το κτήριο θα μπορούσε να το τακτοποιήσει πληρώνοντας το πρόστιμο γιατί να μην μπορεί να του αλλάξει χρήση πληρώνοντας τα πρόστιμα και ταυτόχρονα βγάζοντας και άδεια για αποπεράτωση.

Link to comment
Share on other sites

Pavlos ευχαριστώ για την απάντηση. Πήγα στη υπηρεσία δόμησης και μπορώ να τακτοποιήσω, αυτό που δεν ξέρανε να μου απαντήσουν ήταν αν μπορώ να τακτοποιήσω το ισόγειο της ημιτελής οικοδομής που στην άδεια είναι μισό γκαράζ μισό κατοικία (ή και το υπόγειο της οικοδομής) κάνοντας ταυτόχρονα και αλλαγή χρήσης δηλαδή να γίνει όλο το ισόγειο από γκαράζ σε κατοικία (ή το υπόγειο σε κατοικία) και μετά να πάω να βγάλω άδεια αποπεράτωσης της οικοδομής σαν κατοικία πλέον.

Η εγκύκλιος 3 παρ. Γ δεν τους καλύπτει? Αν η επιτρεπόμενη χρήση στη περιοχή είναι η κατοικία, τότε τακτοποιείς το σκελετό με την δηλωθείσα χρήση ως αυτή που θα έχει κατά την αποπεράτωση.
 
Γ.  -  Σε  περίπτωση  διαπίστωσης  αυθαιρέτου  ολοκληρωµένου  φέροντα  οργανισµού  ή 
τµήµατος κτιρίου µε αυθαίρετο ολοκληρωµένο φέροντα οργανισµό χωρίς στοιχεία πλήρωσης 
και  χωρίς  εγκατεστηµένη  χρήση,  για  την  υπαγωγή  του  στο  ν.  4178/13  το  ενιαίο  ειδικό 
πρόστιµο υπολογίζεται κατά τα οριζόµενα στις γενικές και ειδικές διατάξεις των άρθρων 18 
και 19, εφαρµόζοντας το µικρότερο συντελεστή χρήσης για την άλλη κατοικία (3β=0,5).  
Στην περίπτωση αυτή κατά την υποβολή αίτησης αποπεράτωσης η χρήση που θα 
εγκατασταθεί  µε  την  έκδοση  της  σχετικής  άδειας  θα  είναι  αποκλειστικά  επιτρεπόµενη, 
σύµφωνα µε τους ισχύοντες όρους και περιορισµούς δόµησης στη θέση του ακινήτου. 
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό βασιζόμουν και εγώ αλλά στην πολεοδομία μου παν ότι εφόσον δεν έχει εγκατασταθεί χρήση δεν μπορώ. Μου παν ότι θα πρέπει να τακτοποιήσω και μετά να βγάλω άδεια αποπεράτωσης για ότι έδειχνε στην άδεια.  Δεν είχα μαζί μου την εγκύκλιο για να τους τη διαβάσω επακριβώς. Βέβαια μου παν να το ψάξω μήπως βρω τίποτα που δεν είχαν υπόψιν. Για αυτό άνοιξα και το θέμα, μήπως και ερμήνευα εγώ λάθος την παράγραφο Γ που αναφέρεις. Αλλά απο ότι κατάλαβα συμφωνείς οτι αυτό εννοεί η παράγραφος Γ. Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. Θα πάω την Τετάρτη να ξαναρωτήσω στην Πολεοδομία και θα ενημερώσω και το Φόρουμ για οποιαδήποτε εξέλιξη. 

Με τόσο ψάξιμο και διάβασμα και μπέρδεμα με αυτό το νόμο καμιά φορά αναρωτιώμαστε ακόμα και για αυτά που νομίζαμε οτι ξέραμε. Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.