Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΙΚΑ σε Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


komit

Recommended Posts

@ myri

Συμπληρώνεις για το ΙΚΑ την αναλυτική κατάσταση οικοδομικών εργασιών (Πίνακας τύπου ΙΙ) και την υποβάλλεις και όσα ένσημα προκύψουν αυτά πληρώνεις και ξεμπερδεύεις. Και στο τέλος κάνεις και μία Τεχν. Έκθεση περαίωσης του έργου για να κλείσει η καρτέλλα και ξεμπερδεύεις εντελώς!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο πίνακας του ΙΚΑ για εργασίες αναλυτικά είναι ο 3 (ο 2 είναι για οικοδομές που μέρος τους γίνεται από στεγασμένα επαγγέλματα, π.χ. προκατασκευές).

Όλα τα σχετικά τα έχει ανεβάσει o/η myri στο http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=191

 

Ερώτηση @giannist : Σε ποια περιοχή η Πολεοδομία κοινοποιεί στο ΙΚΑ τις Εγκρίσεις Εργασιών Μικρής Κλίμακας; Αυτό δεν νομίζω ότι προβλέπεται πουθενά. Μάλλον στην περίπτωση που γνωρίζεις κάπως αλλιώς ενημερώθηκε το ΙΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ camelot

 

όμως δεν είναι άδικο να φορτωθεί όλα τα ημερομίσθια σαν να ήταν νέα οικοδομή

ενώ πρόκειται για απλό φρεσκάρισμα

για πίνακα 2

-------

p.varvaris

από τον πίνακα 3 μόνο χρωματισμοί προκύπτουν

-------

το γεγονός ότι έχω σύμβαση με υπεργολάβους που έχουν την υποχρέωση να εξοφλίσουν το ΙΚΑ δεν με καλύπτει σε έλεγχο;

Link to comment
Share on other sites

Ο Πίνακας 3 έχει πάνω από 50 είδη εργασιών χωρισμένες σε 15 κατηγορίες και μπορεί να χρησιμοποιήται σε κάθε περίπτωση εργασιών που δεν καλύπτεται από τους Πίνακες 1 και 2, είτε υπάρχει Άδεια Οικοδομής είτε δεν υπάρχει. Προφανώς και στις Μικρής Κλίμακας.

Η σύμβαση με τους υπεργολάβους δεν απαλλάσει τον ιδιοκτήτη από τις υποχρεώσεις του στο ΙΚΑ, δηλαδή είναι συνυπεύθυνος - για το ΙΚΑ. Η υποχρέωση του υπεργολάβου που προκύπτει από τη σύμβαση έχει αξία μόνο στα Δικαστήρια, αν φτάσουν εκεί τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ p.varvaris για την άμεση απάντηση

 

όταν πχ κάνω ψευδοροφή και αντικατάση κουφωμάτων

τότε ΙΚΑ έχω μόνο για χρωματισμούς

άντε αυτό να το δηλώσω

 

για τα υπόλοιπα τι κάνω;;;;;

υπ' όψην οτι παίρνω 2 συνεργεία ένα για τζάμια + ένα για γυψοσανίδες-βάψιμο

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτή την περίπτωση ναι. Επειδή αλουμινάδες, ξυλουργοί, τζαμάδες, γυψοσανιδάδες είναι στεγασμένα επαγγέλματα και ασφαλίζονται στο ΤΕΒΕ (και το προσωπικό τους στο ΙΚΑ - από τον επιτηδευματία - ως μισθωτοί) και όχι επειδή υπάρχει σύμβαση. Άρα πράγματι σου μένουν μόνο οι χρωματισμοί.

Link to comment
Share on other sites

αν η απόδειξη του γυψοσανιδά γράφει και για χρωματισμούς (για τις γυψοσανίδες)

υπάρχει περίπτωση να γλυτώσω το ΙΚΑ και σε αυτό;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση @giannist : Σε ποια περιοχή η Πολεοδομία κοινοποιεί στο ΙΚΑ τις Εγκρίσεις Εργασιών Μικρής Κλίμακας; Αυτό δεν νομίζω ότι προβλέπεται πουθενά. Μάλλον στην περίπτωση που γνωρίζεις κάπως αλλιώς ενημερώθηκε το ΙΚΑ...

 

Δεν γνωρίζω αν προβλέπεται η όχι αλλα σε εμάς το κάνει η πολεοδομία, είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Myri καλή ερώτηση αυτή.Λογικά όμως,εφόσον οι χρωματισμοί ανήκουν στην κατηγορία των εργασιών που προβλέπεται ΙΚΑ,πιστεύω οτι δεν το γλιτώνεις.Κάποιος που να γνωρίζει εκ πείρας?

Νομίζω οτι δε χρειάζεται άδεια ή έγκριση εργασιών για εσωτερικούς χρωματισμούς ή για εξωτερικούς χρωματισμούς όταν δεν γίνεται χρήση ικριωμάτων.Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.