Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΙΚΑ σε Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


komit

Recommended Posts

Έκανα μια μεγάλη εισαγωγή για να δω αν τα έχω αντιληφθεί καλά, οπότε θα θέσω τα ερωτήματα-απορίες μου:

1.     Διάβασα κάπου το παρακάτω οπού σε συνδυασμό με την σελίδα στο ΙΚΑ Αρχικοποίηση Λογαριασμού Χρήστη (μάλλον είναι για να κάνεις reset στους κωδικούς πρόσβασης) , είμαι σε μια σύγχυση: Με την απόκτηση του ΑΜΟΕ ο ιδιοκτήτης υποχρεούται να κάνει ηλεκτρονική απογραφή του έργου στην ηλεκτρονική σελίδα του ΙΚΑ.

Το ερώτημα είναι το εξής, αφού έχω αποκτήσει ΑΜΟΕ, χρειάζεται να κάνω και κάποια ενέργεια ηλεκτρονικά, πέραν της περίπτωσης που αναφέραμε όπου κάποιος στο τέλος του επόμενου μήνα πραγματοποιήσεις των εργασιών, γράφεται εδώ στο ΙΚΑ για να ανεβάσει τις ΑΠΔ διαδικτυακά και όχι χειρόγραφα σε κάποιο υποκατάστημα.

 

2.     Στο ΒΙΔΑΠ που πρέπει να βρίσκεται πάντα στο τόπο του έργου τι συμπληρώνω; Για παράδειγμα το έργο είναι μικρό, ήρθαν 2 εργάτες για 4-5 μέρες και ολοκλήρωσαν τις 2 πρώτες φάσεις (Καθαίρεση, Αποξηλώσεις, Πλινθοδομές), τις  υπόλοιπες μέρες έγιναν εργασίες από τους υδραυλικούς και ηλεκτρολόγους

Τα ερωτήματα:

·     Τα στοιχεία της ΑΠΔ πρέπει να ταυτίζονται μ αυτά του ΒΙΔΑΠ, δηλαδή εγώ είχα 3 εργάτες θα μπορώ να δηλώσω τον ένα στις ΑΠΔ;

·    Τι γράφω για τα στεγασμένα επαγγέλματα στο ΒΙΔΑΠ (ο πίνακας 3 αναγράφει μόνο τις εργασίες των μη στεγασμένων)

·    Τι κάνω με τα στεγασμένα επαγγέλματα όταν τελειώσουν οι εργασίες και  κάνω αίτηση αποπεράτωση του έργου ώστε να κλείσει η καρτέλα με μηδενισμό του αριθμού ημερομισθίων, πρέπει να καταθέσω και τα τιμολόγια τους; (ο πίνακας 3 αναγράφει μόνο τις εργασίες των μη στεγασμένων)

·   Πότε και πώς μπορώ να βάλω και εισφορές υπέρ αγνώστων στις ΑΠΔ (μπορεί να με συμφέρει αν δεν έχω κάνει συμφωνία με τον μάστορα και αυτός έχει 3ετιές κ.τ.λ)

 

3.     Η Υπεύθυνη Δήλωση του εργάτη όπου θα αναγράφει το συμφωνηθέν ημερομίσθιο, την οποία  θα καταθέσω στο ΙΚΑ στο τέλος του επόμενου μήνα της εργασίας του μαζί με την ΑΠΔ, τι ημερομηνία θεώρησης γνήσιου υπογραφής πρέπει να έχει, προγενέστερη ή μεταγενέστερη των εργασιών;

4.     Το ποσό που πρέπει να καταβάλω σε περίπτωση ηλεκτρονικής υποβολής ΑΠΔ είναι 5μεροκάματα * 30,49€ ημερομίσθιο (2 τριετίες)* 0,61202 (εισφορές εργοδότη);

5.  Πως συνεννοούμαι με τον μάστορα για την αμοιβή του, π.χ μου έχει ζητήσει 1500€ για τις πρώτες 2 φάσεις που υλοποιήθηκαν του λέω να αφαιρέσουμε τα ένσημα από το ποσό;

6.  Αν καταθέσω ηλεκτρονικά τις ΑΠΔ πως γνωρίζω τις τριετίες του εργαζόμενου ; Ποιες ημερομηνίες αναγράφω οτι δούλεψε στις ΑΠΔ (μπορεί να έχει δουλέψει σπαστές μέρες)

7.    Η αποπεράτωση πρέπει να ζητηθεί κάποιο χρονικό διάστημα μετά από την υποβολή της τελευταίας ΑΠΔ και την πληρωμή των τελευταίων ασφαλιστικών εισφορών.Ποιο είναι το χρονικό διάστημα μετά από την υποβολή της τελευταίας ΑΠΔ; Υπάρχει κάποιος περιορισμός για την ημερομηνία αίτησης αποπεράτωσης(κάπου διάβασα πρέπει να είναι τον ίδιο μήνα)

Κάποιες από τις απορίες μου..., ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων 

Edited by spyross
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ θα ήθελα να προσθέσω μία ακόμα απορία..
Εκτός από την καταβολή των εισφορών που προκύπτουν από την ΑΠΔ, ο εργοδότης (πχ ο ιδιοκτήτης σε μια ανακαίνιση) πρέπει να καταθέσει στους τραπεζικούς λογαριασμούς του εκάστοτε τεχνίτη (ο οποιος συμπεριλαμβάνεται στην ΑΠΔ) κάποια ποσό που αντιστοιχεί στην αμοιβή του για τις μέρες που εργάστηκε (και αντιστοιχούν στα ημερομίσθια της ΑΠΔ πάντα);;

Επίσης αν κάποιος συνάδελφος έχει απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα του @spyross καλό θα ήταν να μας διαφωτίσει με τη διαδικασία, έστω κ επιγραμματικά, γιατί απ'ότι αντιλαμβάνομαι η νομοθεσία αλλάζει συνεχώς, πολλοί μηχανικοί που έχω απευθυνθεί είτε δε γνωρίζουν είτε με αποπροσανατολίζουν με σκόρπιες πληροφορίες και το κάθε υποκατάστημα ΕΦΚΑ ζητάει τα δικά του..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τον προυπολογισμό και το ΙΚΑ σε μία άδεια μικρής κλίμακας που έχω να καταθέσω:

1. Σχετικά με τον προυπολογισμό, συμπεριέλαβα μόνο τις εργασίες για τις οποίες απαιτείται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας κι όχι εργασίες τύπου ελαιοχρωματισμοί χωρίς ικριώματα και μικρές επισκευές στο εσωτερικό του κτιρίου σύμφωνα με το άρθρο 30 του 4495/2017. Έπραξα σωστά;

2. Σε συνέχεια με το προηγούμενο ερώτημα, σκοπεύω να κάνω το ίδιο και στο ΙΚΑ. Να δηλώσω μόνο όσες εργασίες απαιτούν άδεια μικρής κλίμακας, στην ουσία δηλαδή αυτές που έχω δηλώσει στην αντίστοιχη ΕΕΜΚ. Ο πελάτης έχει σκοπό να κάνει τις εργασίες με εστεγασμένη επιχείρηση η οποία έχει υποχρέωση καταβολής των εισφορών στους εργαζομένους της. Θα πω στον πελάτη να υπογράψουν το σχετικό συμφωνητικό και να προσέξει το τιμολόγιο που θα του κόψει για τις εργασίες που ορίσαμε στην ΕΕΜΚ να καλύπτει τα ένσημα σαν τιμή. Οι υπόλοιπες εργασίες που θα γίνουν και δεν απαιτούν ΕΕΜΚ νομίζω ότι δεν έχουν να κάνουν με το ΙΚΑ και δεν χρειάζεται να συμπεριληφθούν στον Πίνακα 3. Είναι σωστό σαν λογική;

3. Τέλος, ισχύει ότι πλέον μπορώ να ανοίξω φάκελο έργου στο ΙΚΑ μέσω του site του ΙΚΑ; Μου το είπε ο πελάτης που του το είπε ο εργολάβος του, αλλά δεν πολυέβγαλα άκρη στο site. Το έχει κάνει κανείς σας μέσω ιντερνετ αυτό;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Σε περίπτωση καθυστέρησης δήλωσης σε οικοδομικό έργο των εργατοτεχνιτών στο ΙΚΑ, τι προσαύξηση επιβάλλεται επί των αρχικών ποσών?
Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας έχει εκδοθεί ΕΕΔΜΚ και στο ΕΦΚΑ περιμένουμε περίπου 2 εβδομάδες για να πάρουμε το ΑΜΟΕ, ενώ έχουμε πάει όλα τα χαρτιά. Να προχωρήσουμε στις ενέργειάς τις ΕΕΔΜΚ ή πρέπει υποχρεωτικά πρώτα να εκδοθεί ο ΑΜΟΕ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη θέση σας θα προχωρούσα σε άμεση έναρξη των εργασιών. Από το αρμόδιο υποκ/μα του ΕΦΚΑ δηλ. τι περιμένουν για να εκδώσουν το ΑΜΟΕ; Συνήθως βγαίνει άμεσα την ημέρα που γίνεται η κατάθεση όλων των δικαιολογητικών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

καλησπερα, μπορει καποιος να με ενημερωσει σε αδεια μικρης κλιμακας οταν εχεις τοποθετηση ικριωματων τι εμβαδον βαζεις για να βγαλεις τα ενσημα του ικα; 

 

Η χρήση κεφαλαίων δεν επιτρέπεται στo κείμενo δημοσιεύσεων και τίτλων θεμάτων. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

 

Edited by ELSA B
Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, ELSA B said:

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΜΙΚΡΗΣ ΚΛΙΜΑΚΑΣ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΙΚΡΙΩΜΑΤΩΝ ΤΙ ΕΜΒΑΔΟΝ ΒΑΖΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ; 

 

Η χρήση κεφαλαίων δεν επιτρέπεται στo κείμενo δημοσιεύσεων και τίτλων θεμάτων. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

 

Εκτός από αυτό που σου είπε πιο πάνω ο συνάδελφος, θα επιμετρήσεις τις επιφάνειες των όψεων στις οποίες τοποθετούνται ικριώματα και έτσι θα βγάλεις τα τ.μ. για τον Πίνακα 3.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, akis73 said:

Εκτός από αυτό που σου είπε πιο πάνω ο συνάδελφος, θα επιμετρήσεις τις επιφάνειες των όψεων στις οποίες τοποθετούνται ικριώματα και έτσι θα βγάλεις τα τ.μ. για τον Πίνακα 3.

για να καταλάβω, επειδή είναι σε διαμέρισμα 2ου ορόφου εγώ θα βαλω τα τετραγωνικά όπου θα τοποθετηθεί θερμομόνωση, το υψος της σκαλωσιας δεν θα το λαβω υποψιν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.