Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΙΚΑ σε Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


komit

Recommended Posts

4 λεπτά πριν, ELSA B said:

για να καταλάβω, επειδή είναι σε διαμέρισμα 2ου ορόφου εγώ θα βαλω τα τετραγωνικά όπου θα τοποθετηθεί θερμομόνωση, το υψος της σκαλωσιας δεν θα το λαβω υποψιν;

Θα βάλεις τα τετ. μέτρα της όψης που θα επενδυθεί με εξωτ. θερμομόνωση, το ύψος της σκαλωσιάς θα το μετρήσεις κανονικά από εκεί που ξεκινάει.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατόπιν έκδοσης ΕΕΔΜΚ για εσωτερικές διαρρυθμίσεις σε βιομηχανικό ακίνητο από μισθωτή (εταιρεία) ο αρμόδιος ΕΦΚΑ ζητάει πέραν του Πίνακα 3 και του εντύπου της αίτησης απογραφής:

1.  Συμβόλαιο ιδιοκτησίας ακινήτου

2. Μισθωτήριο (έντυπη μορφή + ηλεκτρονική/ΑΑΔΕ)

3. Έγγραφα εκπροσώπησης εταιρείας (πρόσφατη εκτύπωση ΓΕΜΗ)

 4. Αντίγραφα ταυτοτήτων ιδιοκτήτη, μισθωτή, εκπροσώπων εταιρείας κλπ

5. Έντυπο οικ. άδειας (ΕΕΔΜΚ)

6. Τεχνική Έκθεση (ΕΕΔΜΚ)

7. Φωτογραφίες (ΕΕΔΜΚ)

8. Τακτοποίηση Ν.4495/17 - δήλωση

9. Τακτοποίηση Ν.4495/17 -σχέδια που υποβλήθηκαν στο ΤΕΕ (!)

10. Τακτοποίηση Ν.4495/17 - φωτογραφίες που υποβλήθηκαν στο ΤΕΕ (!!)

Και όλα αυτά σε ΕΝΤΥΠΗ μορφή... για μελέτη από τον υπάλληλο.

Τα 9 και 10 δεν μου έχουν ζητηθεί σε άλλα υποκαταστήματα ΕΦΚΑ. Η υπάλληλος επισημαίνει ότι αυτά χρειάζονται για να εξαιρεθούν τα αυθαίρετα που ρυθμιστήκαν από εργοδοτικές εισφορές. Δηλαδή όλα τα αυθαίρετα που έχουν δηλωθεί σε νόμους αυθαιρέτων έχουν ως εκκρεμότητα την εξαίρεση καταβολής εισφορών από τον ΕΦΚΑ..?

Εκτιμώ ότι η αντιπαράθεση φωτογραφιών μεταξύ Ν.4495/17 και ΕΕΔΜΚ ή άλλης άδειας αποσκοπεί στον εντοπισμό τυχόν κατασκευών που δεν δηλώθηκαν στον ΕΦΚΑ. Αλλά οι φωτογραφίες για το Ν.4495/17 δεν καλύπτουν απαραίτητα όλο το ακίνητο (συνήθως μόνο τις παραβάσεις).

Απόψεις συναδέλφων με σχετική εμπειρία με ΕΦΚΑ?

Προβλέπονται όλα αυτά τα δικαιολογητικά (ειδικά τα 9 και 10)? Η παραπάνω υπόθεση αφορά μικρής έκτασης εργασίες (χωρίσματα, βαψίματα), ωστόσο ο φόρτος εργασίας για την απογραφή είναι δυσανάλογα μεγάλος (συν τις εκτυπώσεις) και μάλλον δύσκολα μπορεί να γίνει από τον ιδιώτη (χωρίς να μπερδευτεί)... Θα προσέθετα ότι αποθαρρύνει και την διαδικασία της απογραφής..

Edited by CivilKald
Link to comment
Share on other sites

Σε πρόσφατη εμπειρία από παράρτημα ΕΦΚΑ εδώ στην Θεσ/νίκη, μου ζήτησαν πάνω κάτω τα ίδια με σένα, πλην των φωτογραφιών και επιπρόσθετα επιμετρήσεις. Τους τα πήγα χέρι με χέρι, είπαν θα τα δουν και αν χρειάζεται κάτι επιπρόσθετο να τους το στείλω με μειλ (πάλι καλά).

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ζητάνε:

1.  Πίνακα 3

2. Συμβόλαιο ιδιοκτησίας ακινήτου

3. Μισθωτήριο (έντυπη μορφή + ηλεκτρονική/ΑΑΔΕ) (αν και όταν υπάρχει μισθωτήριο δεν ζητάνε συμβόλαιο)

4. Έγγραφα εκπροσώπησης εταιρείας (πρόσφατη εκτύπωση ΓΕΜΗ)

5. Αντίγραφα ταυτοτήτων ιδιοκτήτη, μισθωτή, εκπροσώπων εταιρείας κλπ.

Δες και τι λέει το e-efka

https://www.efka.gov.gr/el/apographe

Link to comment
Share on other sites

@olinapal

Αυτά είναι μάλλον τα ελάχιστα απαιτούμενα, καθότι δεν αναφέρονται στέλεχος οικ. άδειας ή ΕΕΔΜΚ, Τεχνική Έκθεση που συνοδεύει την άδεια κλπ 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, CivilKald said:

@olinapal

Αυτά είναι μάλλον τα ελάχιστα απαιτούμενα, καθότι δεν αναφέρονται στέλεχος οικ. άδειας ή ΕΕΔΜΚ, Τεχνική Έκθεση που συνοδεύει την άδεια κλπ 

Δεν μου έχουν ζητήσει ποτέ κάτι άλλο πέραν των όσων αναφέρω για ιδιωτικά έργα μικρής κλίμακας.

Link to comment
Share on other sites

@CivilKald Αυτά που σας ζήτησαν ισχύουν, αν το έργο κατασκευής του κτιρίου είναι ακόμα ανοιχτό στο ΙΚΑ... διαφορετικά ισχύουν τα παρακάτω:

https://www.efka.gov.gr/el/apographe

image.thumb.png.27143fe11f6b8a516e8e89843234765c.png

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, CivilKald said:

........... Δηλαδή όλα τα αυθαίρετα που έχουν δηλωθεί σε νόμους αυθαιρέτων έχουν ως εκκρεμότητα την εξαίρεση καταβολής εισφορών από τον ΕΦΚΑ..?......

Αν έχεις μόνο τακτοποίηση αυθαιρέτου δεν έχεις καμία εκκρεμότητα εισφορών για τις εργασίες που εκτελέστηκαν.

Αν όμως την συνδυάσεις την τακτοποίηση με ΕΕΔΜΚ τότε νομίζω καλώς τα ζητάει

ο υπάλληλος τα επιπλέον στοιχεία ώστε να αφαιρέσει τις εργασίες που έγιναν κατά την τακτοποίηση

και να μετρήσει μόνον τις υπόλοιπες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα ! 
Μόλις εξέδωσα μια ΕΕΔΜΚ . 

Τις εργασίες θα της αναλάβει εξολοκλήρου εργολάβος .

Πρέπει να κάνω εγώ κάτι με το ΙΚΑ ; 
 

Μεχρι τώρα ,όταν εγώ ήμουν υπεύθυνος για τος εργασίες , πήγαινα στο ΙΚΑ και έπαιρνα ΑΜΟΕ και τους κατέθετα τον πίνακα 3 με τα μεροκάματα . 
 

τωρα που θα αναλάβει ο εργολάβος πρέπει να κάνω κάτι ; Ή δίνω την άδεια στον εργολάβο και αναλαμβάνει αυτός ;

 

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι είδους εργολαβία έχει γίνει. Αν το προσωπικό είναι αποκλειστικά στο όνομα του εργολάβου και πληρώνει αυτός τις εισφορές των, τότε δεν έχεις να κάνει κάτι. Αν ως εργοδότης εμφανίζεται ο πελάτης σου, τότε κάνεις την ίδια διαδικασία που έκανες παλιά. Σε κάθε περίπτωση έλα σε 1η φάση σε επαφή με τον εργοδότη + εργολάβο για διευκρινίσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.