Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΙΚΑ σε Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


komit

Recommended Posts

@akis73 Ευχαριστώ πολύ . Όχι, ο εργοδότης έχει υπογράψει με τον εργολάβο να αναλάβει πλήρως την κατασκευή . Οι εργασίες γίνονται με εργάτες του εργολάβου .  Όποτε μάλλον δεν χρειάζεται να κάνω κάτι από μεριάς μου .

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@subrosaval ακούγεται πολύ λογική η τοποθέτησή σου, αλλά εγώ δεν θα έμενα στο "μάλλον" και στο "αυτονόητο". Πες στον ιδιοκτήτη να προσθέσει στο συμφωνητικό με τον εργολάβο ότι όλες οι εργασίες θα γίνουν με προσωπικό του εργολάβου, το οποίο είναι υπεύθυνος να το ασφαλίσει αυτός.

Ταυτόχρονα παραδίδεις τον πίνακα 3 στον ιδιοκτήτη να τον δώσει στον εργολάβο και τότε είσαι καλυμμένος. από μελλοντικά προβλήματα. Θεωρητικά θα πρέπει να αναλάβει και την απογραφή του έργου στο ΙΚΑ ο εργολάβος και την κατάθεση ΑΠΔ. 

Εγώ μάλιστα τα στέλνω με email μαζί με τις ανωτέρω οδηγίες σε ανάλογες περιπτώσεις ή στη χειρότερη (αν δεν έχουν email) παράδοση/παραλαβή στο γραφείο με γραπτό κείμενο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, είχα βγάλει άδεια μικρής κλίμακας για σκαλωσιά πριν από περίπου ένα χρόνο αλλά τελικά δεν έγιναν οι εργασίες τότε και οι ιδιοκτήτες θέλουν να τις ξεκινήσουν τώρα. Με το ΙΚΑ δεν είχαν κάνει κάτι αυτό το διάστημα αφού δεν έγινε κάποια εργασία..μπορώ να κάνω αναθεώρηση για παράταση ισχύος της ΕΕΔΜΚ και να πάνε αυτό το έντυπο μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά στο ΙΚΑ για απογραφή ή μπορεί να έχω θέμα;

Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2022 at 9:40 ΠΜ, ppanag said:

@subrosaval ...το οποίο είναι υπεύθυνος να το ασφαλίσει αυτός...

Υπεύθυνος για την ασφάλιση του εργατοτεχνικού προσωπικού (πλην στεγασμένων επαγγελμάτων) είναι ο κύριος του έργου, ο οποίος μπορεί να ορίσει πληρεξούσιο και αντίκλητο τον (π.χ.) εργολάβο για υποβολή καταστάσεων και πληρωμές, αλλά σε περίπτωση κάποιας στραβής αυτός θα κληθεί να πληρώσει στο ΙΚΑ. Μετά, μπορεί να προσφύγει στα δικαστηρια κατά του εργολάβου...

2 ώρες πριν, Artemiscv said:

Καλημέρα,...

Από τη στιγμή που δεν έγινε απογραφή στο ΙΚΑ, δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα την κάνεις με τη νέα άδεια

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@tetrisευχαριστώ πολύ για την απάντηση..είχα την απορία γιατί πήγε ο ιδιοκτήτης και ρώτησε στο ΙΚΑ και του είπαν πως έπρεπε να κάνει απογραφή μέχρι ένα μήνα από την έκδοση της ΕΕΜΚ. Ποιο το νόημα όμως αφού δεν έκανε τελικά κάποια εργασία; υποτίθεται απογραφή πρέπει να γίνει πριν ξεκινήσουν οι εργασίες φυσικά, εκτός αν υπάρχει και κάτι άλλο που δεν το γνωρίζω..

Link to comment
Share on other sites

Βλακείες του είπαν....

Αν δεν έχει λήξει η ΜΚ θα πάει σήμερα και θα κάνει αναγγελία. 

Αλλιώς ότι είπε ο Tetris...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Faethon ευχαριστώ! Και εγώ αυτό θεωρούσα ως τώρα αλλά με μπέρδεψαν..δεν έχει λήξει η ΜΚ αλλά επειδή θα λήξει σε ένα μήνα και δεν θα έχουν τελειώσει ως τότε οι εργασίες λέω να κάνω και την αναθεώρηση για παράταση ισχύος από τώρα και να τους την πάω και αυτή για να μην ξεχαστώ μετά και γίνει καμιά βλακεία..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε ΕΕΔΜΚ που έκδοσα για το εξοικονομώ και ταυτόχρονα για εσ. διαρρυθμίσεις είναι να κάνω την απογραφή του έργου. Ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος ήταν παλιότερα βοηθός τεχνίτη οικοδομοτεχνικού έργου 2002-2009 άλλα από το 2010 έως σήμερα εργάζεται ως μισθωτός σε άλλο αντικείμενο. Τις εργασίες θα τις αναλάβει ο ίδιος και θέλει ως κύριος του έργου και εργάτης να εμφανίζεται ο ίδιος στο ΙΚΑ. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα; και ποιές είναι οι διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσουμε; Πληρώνει μειωμένα ένσημα; ή καθόλου; απο τη στιγμή που είναι ασφαλισμένος ως μισθωτός;

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο καλησπέρα, μου ακούγεται αρκετά μπερδεμένο σαν περίπτωση. Δεν ρωτάς καλύτερα στο αρμόδιο υποκ/μα ΕΦΚΑ να σου πούνε την άποψή τους;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.