Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΙΚΑ σε Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


komit

Recommended Posts

@Geo-engineer να απευθυνθεί ο ίδιος στον ΕΦΚΑ, καθώς η διαδικασία είναι περίπλοκη και με το εξοικονομώ περιπλέκεται περισσότερο. 

Στην πράξη δεν κερδίζει τίποτα και διακινδυνεύει να μπλέξει σε ατελείωτη γραφειοκρατεία.

Φαντάζομαι μιλάμε για πάνω από 20 ένσημα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

7 λεπτά πριν, ppanag said:

@Geo-engineer να απευθυνθεί ο ίδιος στον ΕΦΚΑ, καθώς η διαδικασία είναι περίπλοκη και με το εξοικονομώ περιπλέκεται περισσότερο. 

Στην πράξη δεν κερδίζει τίποτα και διακινδυνεύει να μπλέξει σε ατελείωτη γραφειοκρατεία.

Φαντάζομαι μιλάμε για πάνω από 20 ένσημα...

Πάνω απο 20 ναι. Πήγα στο αρμόδιο ΙΚΑ και μου είπαν πρέπει να κάνει αίτημα-υπόμνημα ο ιδιοκτήτης που να αναφέρει ποιές κατασκευές θα κάνει ο ίδιος και να αποδυκνεύει την εμπειρία του. Επίσης πρέπει να είναι 1η κατοικία και <150τμ. Εφόσον γινόταν δεκτό θα πλήρωνε μειωμένα κάποια ένσημα που θα κρίνααν αυτοί.Του τα είπα και μάλλον θα πάμε στην κλασική οδό με εργάτες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kαλησπέρα σας,

Να σας ρωτήσω: πρόκειται να εκδόσω ηλεκτρονική βεβαίωση μηχανικού βάσει αρθ. 30 για ανακαίνιση δύο λουτρών. Όπως καταλαβαίνω το έργο θα έχει κάποια λίγα ΙΚΑ. Στο τοπικό αρμόδιο ΙΚΑ που έδωσαν τον Πίνακα 3 και μου είπαν όταν είναι να αρχίσει το έργο να πάω να ανοίξω το έργο και μετά να πηγαίνω να κολλάω ΙΚΑ.

α) Θέλω να υπολογίσω το πόσο των ΙΚΑ ώστε να το συμπεριλάβω στον αναλυτικό πίνακα με τα κόστη του συνολικού έργου για τον ιδιοκτήτη. Υπάρχει κάποιος πίνακας με τα ημερομίσθια; Πως να το υπολογίσω; (έχω τον πίνακα 3 και με βάση τις προμετρήσεις θα βγάλω τα ελάχιστα που θα χρειαστεί να κολλήσω αλλά ως ποσά, πως να το κάνω;)

β) Επίσης, κάθε ποτέ κολλάς ΙΚΑ; Αφού γίνει η εργασία; τι περιθώριο έχω χρονικά;

γ) Ο πίνακας 3 δεν αναφέρει εργασίες όπως υδραυλικός και ηλεκτρολόγος. Με αυτούς τι υποχρεώση έχω; 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, με τον Πίνακα 3 που έχεις επιμετρείς τις ποσότητες που αφορούν την ανακαίνιση που θα κάνεις και ακολούθως τις περνάς στον Πίνακα. Πχ. αν θα καθαιρέσεις 50 μ2 πλακάκια από δάπεδα + τοίχους τα περνάς στο 2.12 και πολ/ζοντας με τον αντίστοιχο συντελεστή βγαίνουν οι ημέρες εργασίας. Αν τα μπάζα που θα βγάλεις θα είναι περίπου 1 κάδος δηλαδή 3 κυβικά, το περνάς στο 2.16. κοκ.

Ημερομίσθια βάζεις κάθε μήνα αν κάνεις εργασίες, έχεις μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα. Υδραυλικές και ηλεκτρολογικές εργασίες δεν έχουν ημερομίσθια γι' αυτό δεν υπάρχουν στον Πίνακα 3.

Έχει υπόψη σου ότι η διεκπεραίωση στο ΕΦΚΑ κανονικά δεν εμπίπτει στις εργασίες του μηχανικού, το κάνουν όμως αρκετοί συνάδελφοι πλέον, όμως με έξτρα αμοιβή ή την προϋπολογίζουν από την αρχή αν ζητηθεί. Αν δεν έχεις εμπειρία προσπάθησε να συνεργαστείς με κάποιον φοροτεχνικό ή συνάδελφο που να γνωρίζει την διαδικασία και κυρίως το κλείσιμο του έργου γιατί εκεί ζητάνε διάφορα ανά υποκ/μα πχ. υπ. δηλώσεις εργατών, εξοφλητικές αποδείξεις κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@architect83 Kαλημέρα. Στα πολύ σωστά που αναφέρει ο Άκης παραπάνω, να σε ρωτήσω εαν τα λουτρά υπάρχουν και ανακαινίζονται ή δημιουργούνται με αναδιαρρύθμιση διαμερίσματος;

Όπως αναφέρει και ο Άκη, το επάγγελμα υδραυλικού και ηλεκτρολόγου δεν εμπίπτει στην υποχρέωση των ενσήμων διότι είναι στεγασμένο (δηλαδή είναι ασφαλισμένοι σε φορέα ασφάλισης), ενώ επαγγέλματα όπως, καλουπατζής, σιδεράς, χτίστης, πλακάς-μαρμαράς, σοβατζής, ελαιοχρωματιστής, είναι μη στεγασμένα και σε αυτούς απαιτούνται ένσημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33Kαλημέρα σας,

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. 

Τα λουτρά ανακαινίζονται μόνο, δεν θα αλλάξει τίποτα ως προς τη διαρρύθμιση της οικίας, ούτε έχω νέες τοιχοποιίες (ίδιες θέσεις, ίδιες διαστάσεις λουτρών).

Υπάρχει κάπου πίνακας με τα ημερομίσθια, να δω ποιο θα είναι το κόστος στο περίπου;

Ευχαριστω πολύ

 

@akis73Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, πολύ βοηθητικές.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, architect83 said:

Υπάρχει κάπου πίνακας με τα ημερομίσθια, να δω ποιο θα είναι το κόστος στο περίπου;

Καλημέρα σου, είπαμε η κάθε εργασία στον Πίνακα 3 έχει αν δεις και τον αντίστοιχο συντελεστή. Οπότε βγάζεις τις ποσότητες, τις πολ/ζεις με τον συντελεστή και έτσι προκύπτουν οι ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, akis73 said:

Καλημέρα σου, είπαμε η κάθε εργασία στον Πίνακα 3 έχει αν δεις και τον αντίστοιχο συντελεστή. Οπότε βγάζεις τις ποσότητες, τις πολ/ζεις με τον συντελεστή και έτσι προκύπτουν οι ημέρες.

Kαλημέρα σας, ναι το κατάλαβα αυτό για τις ημέρες, αλλά για να δω πόσα χρήματα θα βγουν, υπάρχει κάπου πίνακας που μπορώ να δω πόσο κοστίζει το κάθε ημερομίσθιο; Δεν έχω εμπειρία από τη διαδικασία, αν δεν κάνω λάθος υπήρχε παλιά ένας πίνακας με το πόσα χρήματα είναι το κάθε ημερομίσθιο ανάλογα με τα χρόνια εμπειρίας κλπ. Θα ήθελα να προυπολογίσω για τον πελάτη ένα πόσο που θα δώσει για ΙΚΑ. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, architect83 said:

υπάρχει κάπου πίνακας που μπορώ να δω πόσο κοστίζει το κάθε ημερομίσθιο;

Αυτό έχω εγώ σαν τελευταία ενημέρωση, καλό είναι να ρωτήσεις και το τοπικό υποκ/μα για τσεκάρισμα αν ισχύουν ακόμα ή αν έχουν αλλάξει.

ΕΦΚΑ.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άκη, από μια γρήγορη έρευνα που έκανα δεν πρέπει να έχει αλλάξει κάτι. Ο πίνακας βρίσκεται στην απο 28.4.2022 απόφαση ΕΦΚΑ  που επισυνάπτω (τελευταία σελίδα)

ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΕΡΓΑΤΟΤΕΧΝΙΤΩΝ ΑΠΟ 28.4.2022 (ΑΠΟΦΑΣΗ Σ.Σ.Ε).pdf

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.