Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΙΚΑ σε Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


komit

Recommended Posts

Γειά σε όλους. Είμαι νέος μηχανικός και εγώ και θα ήθελα την εξής πληροφορία:

 

Θέλω να βγάλω άδεια εργασιών μικρής κλίμακας για ένα σπίτι που έχω σε επαρχιακή πόλη.

 

Όταν εγκριθεί η άδεια πρέπει να ανοίξω φάκελο στο ΙΚΑ? Πως θα γίνει αφού δεν θα έχω κανονική άδεια?

 

Θα γίνουν αντίστοιχες εργασίες (καθαιρέσεις, επιχρίσματα, δάπεδα, χρωματισμοί).

 

Επίσης θέλω να μεταφέρω κουζίνα και μπάνιο σε άλλο σημείο της οικίας. Να το δείξω στην κάτοψη και την τεχνική περιγραφή?

 

Σας ευχαριστώ,

 

KOMIT

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο έντυπο της άδειας εργασιών μικρής κλίμακας αναφέρονται λεπτομερώς οι εργασίες που καλύπτονται από αυτήν. Η μεταφορά κουζίνας και μπάνου από όσο γνωρίζω δεν προβλέπονται. Το ΙΚΑ δεν απαιτεί απαραίτητα οικοδομική άδεια. Μπορείς να ανοίξεις καρτέλλα με την άδεια των εργασιών μικρής κλίμακας και να συμπληρώσεις την Κατάσταση τύπου ΙΙ με ανάλυση των διάφορων εργασιών.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Έστω ότι θες να φτιάξεις μια πέργκολα σπίτι σου, πας πολεοδομία και πέρνεις την άδεια εργασιών μικρής κλίμακας σωστά ? Μετά τι ? πρέπει να τρέχεις σε ΙΚΑ και ιστορίες και να ανοίγεις καρτέλες κλπ ?!?!?!?

Link to comment
Share on other sites

Για καθίστε βρε παιδιά.... Θέλω να φτιάξω μια πέργκολα και φωνάζω μια εταιρεία να την φτιάξει που εξειδικεύεται σε τέτοιες κατασκευές. Εγώ τι ΙΚΑ και τι καρτέλες να ανοίξω ?.

Link to comment
Share on other sites

gannist ευχαριστώ για την απάντηση. Να ρωτήσω, αν δεν πάω ποτέ στο ΙΚΑ τι θα γίνει ? Δηλ. βγάλω την άδεια εργ. μικρής κλίμακας, φωνάξω την εταιρεία κάνω τη δουλειά μου και πάρω την απόδειξη/τιμολόγιο, είμαι οκ ? Το ίδιο φαντάζομαι ισχύει και για άλλες μικροκατασκευές...π.χ. περίφραξη ή κάτι άλλο.. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι για οποιαδήποτε εργασία που εμπίπτει στην κατηγορία της άδειας εργ. μικρής κλίμακας απαιτείται ΙΚΑ ή υπάρχουν εξαιρέσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν απασχολείς εργάτες και δεν... τους φιλοξενείς όπως κάποιοι πρώην Υπουργοί (βλ. Μαγγίνας) πρέπει να τους δηλώνεις στο ΙΚΑ και να πληρώνεις ένσημα, είτε είναι καθαρίστριες είτε οικοδόμοι.

Αν τη δουλειά την κάνει μια εστεγασμένη επιχείρηση που πληρώνει η ίδια ΙΚΑ στους εργάτες που απασχολεί τότε δεν πληρώνει και εσύ ΙΚΑ. Κρατάς τα τιμολόγια για κάθε ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

gannist ευχαριστώ για την απάντηση. Να ρωτήσω, αν δεν πάω ποτέ στο ΙΚΑ τι θα γίνει ? Δηλ. βγάλω την άδεια εργ. μικρής κλίμακας, φωνάξω την εταιρεία κάνω τη δουλειά μου και πάρω την απόδειξη/τιμολόγιο, είμαι οκ ? Το ίδιο φαντάζομαι ισχύει και για άλλες μικροκατασκευές...π.χ. περίφραξη ή κάτι άλλο.. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι για οποιαδήποτε εργασία που εμπίπτει στην κατηγορία της άδειας εργ. μικρής κλίμακας απαιτείται ΙΚΑ ή υπάρχουν εξαιρέσεις ?

 

Δεν ισχύει για όλες τις περιπτώσεις τις μικρής κλιμακας, π.χ. για αντικατάσταση κουφωμάτων δεν μπορόυν να ζητήσουν εισφορές.

Η άδεια μικρής κλίμακας όμως κοινοποιείται στο ΙΚΑ οπότε ΑΝ δεν πας καθόλου θα πάρουν τηλ. Και το λέω αυτό γιατί ούτε και εγώ είχα πάει και πηραν τηλ τον ιδιοκτήτη. Τους λές ότι δεν ξεκινησα εργασίες ακόμη και θα περάσω άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι,

 

σε περίπτωση που βγάζω άδεια μικρής κλίμακας

το έργο πραγματοποιεται

οι εργασίες είναι εστεγασμένες (γυψοσανίδα) με εξαίρεση το βάψιμο

και δεν το έχω δηλώσει στο ΙΚΑ

 

πως ξεμπερδεύω

πάω τιμολόγιο ;;;;;;; εκ των υστέρων;;;

υπάρχουν και τιμολόγια και συμφωνητικά

 

σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

 

υγ σε 2 ΙΚΑ που ρώτησα δε βγάζω άκρη

άλλα ντι άλλων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.