Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΙΚΑ σε Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


komit

Recommended Posts

Καλησπέρα σαι και πάλι,

Να κάνω μια διευκρίνιση ακομή σχετικά με τον Πίνακα 3: Έστω πως μία εργασία υπολογίζει 2,3 ημερομίσθια. Οπότε, για αυτή την εργασία θα χρειαστεί να κολλήσω 3 ημερομισθια στο ΙΚΑ. Έστω πως ο τεχνικός είναι στην κατηγορία με μικτό ημερομίσθιο 45,10 ευρώ. Τότε, το ποσό που θα χρειαστεί να πληρωθεί από τον ιδιοκτήτη στο ΙΚΑ είναι 3 χ 45,10 ευρώ ή υπάρχουν και άλλες χρεώσεις; Θέλω να δώσω μία ένδειξη πόσο θα πάνε τα ΙΚΑ στονν γενικό προυπολογισμό. Ευχαριστώ και πάλι

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

26 minutes ago, architect83 said:

Τότε, το ποσό που θα χρειαστεί να πληρωθεί από τον ιδιοκτήτη στο ΙΚΑ είναι 3 χ 45,10 ευρώ ή υπάρχουν και άλλες χρεώσεις

Γειά και πάλι,δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί τα 45Ε είναι το μεικτό ημ/σθιο, θα πρέπει να αφαιρέσεις ένα 20% χοντρικά (δεν θυμάμαι τώρα πόσο ειναι ακριβώς) που ειναι το ποσοστό του ασφαλισμένου. Επειδή όμως έχω καιρό να το κάνω, ας περιμένουμε να γράψει και άλλος συν/φος που γνωρίζει πιο λεπτομερώς.

Γενικά αν υπολογίζεις το ένσημο γύρω στα 35Ε νομίζω εισαι οκ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σας,

Όλα όσα αναφέρονται παραπάνω ισχύουν μόνο για ιδιωτικές ΕΕΔΜΚ και ΕΦΚΑ;

Πρέπει να γίνει κάτι αντίστοιχο και για ΕΕΔΜΚ από υπαλλήλους ενός Δήμου; Να πηγαίνουν στον ΕΦΚΑ της αντίστοιχης ΥΔΟΜ για να δηλώσουν τις άδειες μικρής κλίμακας (πχ για κοπή δέντρων σε κοινόχρηστο χώρο);

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω αναλάβει την έκδοση ΕΕΜΚ για στέγαστρο με κινητά στοιχεία σε όροφο κτιρίου. Ο κύριος του έργου έχει συνεννοηθεί με τον κατασκευαστή του, σε ερώτηση που του έκανα αν θα πληρώσει ένσημα, είπε πως δεν υπάρχει απαίτηση ενσήμων. Το επάγγελμα του κατασκευαστή Αλουμινίων (στέγαστρα, μεταλλικές κατασκευές, πέργκολες) είναι κλειστό επάγγελμα. Άρα εκτός της ΕΕΜΚ θα πρέπει να του βγάλω ηλεκτρονικά ΑΜΟΕ και πίνακα 2 για να τα προσκομίσει στον εφκα και νομίζω χρειάζεται κάποια βεβαίωση ή υπεύθυνη δήλωση του κατασκευαστή ότι είναι κλειστό επάγγελμα και πως αυτός είναι υπεύθυνος να ασφαλίσει το προσωπικό του. Επίσης νομίζω πρέπει να  προσκομίσουμε το συμφωνητικό που περιγράφει την κατασκευή και το κόστος καθώς και το τιμολόγιο που συμπίπτει με το συμφωνητικό. Έχει τύχει σε κάποιον τέτοια περίπτωση; Τα λέω σωστά;

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

On 16/6/2023 at 8:57 ΜΜ, GeorgeEnveng said:

Καλησπέρα σας,

Όλα όσα αναφέρονται παραπάνω ισχύουν μόνο για ιδιωτικές ΕΕΔΜΚ και ΕΦΚΑ;

Πρέπει να γίνει κάτι αντίστοιχο και για ΕΕΔΜΚ από υπαλλήλους ενός Δήμου; Να πηγαίνουν στον ΕΦΚΑ της αντίστοιχης ΥΔΟΜ για να δηλώσουν τις άδειες μικρής κλίμακας (πχ για κοπή δέντρων σε κοινόχρηστο χώρο);

Λογικά θα πρέπει να συνεννοηθεί η τ.υ. του Δήμου με το ΕΦΚΑ για το πως θα γίνει η διαδικασία, εσύ τι ρόλο έχεις σε όλο αυτό;

9 λεπτά πριν, ghiaxio said:

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω αναλάβει την έκδοση ΕΕΜΚ για στέγαστρο με κινητά στοιχεία σε όροφο κτιρίου. Ο κύριος του έργου έχει συνεννοηθεί με τον κατασκευαστή του, σε ερώτηση που του έκανα αν θα πληρώσει ένσημα, είπε πως δεν υπάρχει απαίτηση ενσήμων. Το επάγγελμα του κατασκευαστή Αλουμινίων (στέγαστρα, μεταλλικές κατασκευές, πέργκολες) είναι κλειστό επάγγελμα. Άρα εκτός της ΕΕΜΚ θα πρέπει να του βγάλω ηλεκτρονικά ΑΜΟΕ και πίνακα 2 για να τα προσκομίσει στον εφκα και νομίζω χρειάζεται κάποια βεβαίωση ή υπεύθυνη δήλωση του κατασκευαστή ότι είναι κλειστό επάγγελμα και πως αυτός είναι υπεύθυνος να ασφαλίσει το προσωπικό του. Επίσης νομίζω πρέπει να  προσκομίσουμε το συμφωνητικό που περιγράφει την κατασκευή και το κόστος καθώς και το τιμολόγιο που συμπίπτει με το συμφωνητικό. Έχει τύχει σε κάποιον τέτοια περίπτωση; Τα λέω σωστά;

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Καλησπέρα, σωστά τα περιγράφεις με την διαφορά ότι προφανώς μιλάς για 'στεγασμένο' επάγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, akis73 said:

Λογικά θα πρέπει να συνεννοηθεί η τ.υ. του Δήμου με το ΕΦΚΑ για το πως θα γίνει η διαδικασία, εσύ τι ρόλο έχεις σε όλο αυτό;

Καλησπέρα, σωστά τα περιγράφεις με την διαφορά ότι προφανώς μιλάς για 'στεγασμένο' επάγγελμα.

Ναι ακριβώς, "στεγασμενο" επάγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, akis73 said:

Λογικά θα πρέπει να συνεννοηθεί η τ.υ. του Δήμου με το ΕΦΚΑ για το πως θα γίνει η διαδικασία, εσύ τι ρόλο έχεις σε όλο αυτό;

Ήμουν ο Μηχανικός - Διαχειριστής αυτών των Αδειών Μικρής Κλίμακας και απλά πλήρωνα το παράβολο, δεν δήλωνα κάτι άλλο. Το ίδιο έκανε ο προηγούμενος συνάδελφος (Πολιτικός Μηχανικός) που έβγαζε αυτές τις άδειες για κοπή δέντρων. Στον δήμο μου διαχειρίζεται τις ΕΕΔΜΚ για κοπή δέντρων η Διεύθυνση Περ/ντος, όχι η Διεύθυνση Τεχνικών Υπηρεσιών.

Link to comment
Share on other sites

Γειά και πάλι, άρα ήσουν εξωτερικός συνεργάτης του Δήμου και στα πλαίσια της συνεργασίας σας εξέδωσες ΕΕΕΔΜΚ για κοπή δέντρων; Αν είναι έτσι δεν είναι δικιά σου δουλειά ο ΕΦΚΑ, από την άλλη αν είσαι διορισμένος στο Δήμο ως μηχανικός νομίζω ότι έχεις κάποια αρμοδιότητα ως προς την διεκπεραίωση στον ΕΦΚΑ. Αν η πράξη είναι σχετικά πρόσφατη και δεν έχει πάει ακόμα στον ΕΦΚΑ τότε σε κάθε περίπτωση ενημερώνεις τον Δήμο να κάνεις αυτός την 1η κίνηση καλώντας τους για τα περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, akis73 said:

Γειά και πάλι, άρα ήσουν εξωτερικός συνεργάτης του Δήμου και στα πλαίσια της συνεργασίας σας εξέδωσες ΕΕΕΔΜΚ για κοπή δέντρων; Αν είναι έτσι δεν είναι δικιά σου δουλειά ο ΕΦΚΑ, από την άλλη αν είσαι διορισμένος στο Δήμο ως μηχανικός νομίζω ότι έχεις κάποια αρμοδιότητα ως προς την διεκπεραίωση στον ΕΦΚΑ. Αν η πράξη είναι σχετικά πρόσφατη και δεν έχει πάει ακόμα στον ΕΦΚΑ τότε σε κάθε περίπτωση ενημερώνεις τον Δήμο να κάνεις αυτός την 1η κίνηση καλώντας τους για τα περαιτέρω.

Όχι είμαι συμβασιούχος μηχανικός (ΙΔΟΧ) και ήταν ένα από τα καθήκοντα που μου ανέθεσαν λόγω έλλειψης άλλων μηχανικών. Σε επικοινωνία μου με το Τμήμα Επαγγελματικών Θεμάτων του ΤΕΕ, μου είχαν πει πως δεν υπάρχει κάποιο κώλυμα ως προς την ιδιότητά μου ως 8μηνος. 

Link to comment
Share on other sites

Οκ τότε δεν είσαι απλά ένας εξωτερικός συνεργάτης του Δήμου, οπότε ενημερώνεις τον Δήμο ότι υπάρχει μία υποχρέωση προς τον ΕΦΚΑ και βλέπεις τι τροπή θα πάρει το  θέμα.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.