Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΙΚΑ σε Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


komit

Recommended Posts

οπιοδήποτε έργο πχ βάψιμο εσωτερικού διαμερίσματος

κανονικά πρέπει να δηλωθεί στο ΙΚΑ

 

δυστυχώς όμως το ΙΚΑ είναι τόσο γραφειοκρατικό που περισσότερη ταλαιπωρία είναι να το δηλώσεις και στη συνέχεια να το διεκπαιρεώσεις

από το να το βάψεις μόνος σου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα και να το βάψεις μόνος σου, πάλι πρέπει να το δηλώσεις στο ΙΚΑ, να πληρώσεις ένσημα υπερ αγνώστων... Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Εχει δίκιο η myri. Κάθε εργασία απαιτεί ΙΚΑ. Πριν 2 χρόνια, είχα ασχοληθεί με ένα πρόγραμμα για παλαιά κτήρια. Η υπηρεσία που έδινε την επιδότηση ζητούσε, και πολύ σωστά, την βεβαίωση ΙΚΑ για τα ΗΜ.

Οπότε πήγαινα στο ΙΚΑ και δήλωνα το έργο δίνοντας τις ποσότητες όπως ήταν στον φάκελο επιδότησης με αναλυτικό πίνακα.

Αλλά δεν στέλνει η πολεοδομία την άδεια στο ΙΚΑ. Ούτε για τις κανονικές άδειες δεν το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Μα και να το βάψεις μόνος σου, πάλι πρέπει να το δηλώσεις στο ΙΚΑ, να πληρώσεις ένσημα υπερ αγνώστων... Σωστά;

ναι βεβαίως

 

το είπα από την άποψη πως

ο κόπος σου να το δηλώσεις στο ΙΚΑ

και να κυνηγας ξοπίσω τα αλλοδαπά που δηλώνουν μπογιατζίδες, αν είναι νόμιμοι, που τη μια λένε πως είναι παντρεμένοι την άλλη ελευθεροί κλπ

είναι πάρα πολύ περισσότερος από το να το βάψεις μόνος σου

 

2-3 μέρες το βάψιμο

10 μέρες το ΙΚΑ και τα νεύρα σου κρόσια

------

μια εποχή που τους ρώτησα τι γίνεται αν προσλάβω συνεργείο και μου κόψει απόδειξη ωστε να μην έχω μεροκάματα

μου απάντησαν πως γίνεται αλλά δεν ξέραν ακριβώς πως

και ψάχναν ποιός το ξερει .....

 

μάλιστα ρώτησα σε 2 ΙΚΑ (στη Ν.Ιωνία και στην Πανόρμου)

αν ποτέ μάθω τον εγγυημένο τρόπο θα σας ενημερώσω

------

Αλλά δεν στέλνει η πολεοδομία την άδεια στο ΙΚΑ. Ούτε για τις κανονικές άδειες δεν το κάνει.

ναι δεν στέλνει η πολεοδομία

αλλά στη φάση των φορολογικών υποχρεώνεται να το δηλώσει ο ιδιοκτήτης

ενώ στην άδεια μικρής κλίμακας δεν υποχρεώνεται

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ισχύει οτι πρέπει να έχουμε ΙΚΑ για την μικρής κλίμακας?

Μου'ρθε κάποιος μετά από καταγγελία στην αστυνομία κ θέλω να τα στρώσω σωστά ώστε να μην είμαστε εκτεθειμένοι....

 

...τους ρώτησα τι γίνεται αν προσλάβω συνεργείο και μου κόψει απόδειξη ωστε να μην έχω μεροκάματα

μου απάντησαν πως γίνεται αλλά δεν ξέραν ακριβώς πως

και ψάχναν ποιός το ξερει .....

 

μάλιστα ρώτησα σε 2 ΙΚΑ (στη Ν.Ιωνία και στην Πανόρμου)

αν ποτέ μάθω τον εγγυημένο τρόπο θα σας ενημερώσω

έχεις μάθει τίποτα για το συνεργείο?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα ΗΜ για να ξεμπερδεύω!

 

Όμως από ότι καταλαβαίνω αν επιμείνεις (και παίξεις και λίγο ξύλο) έχουν την υποχρέωση να δεχτούν πως θα γίνει με συνεργείο και θα κοπεί τιμολόγιο!

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν θα παίξω κ ξύλο για μια μικρής κλίμακας... Δεν αξίζει... :smile:

στην αστυνομία δεν πρέπει να αναγγείλουμε τίποτα...Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά, κάνοντας συμφωνητικό με εργολάβο που αναγράφει ότι επιβαρύνεται το ΙΚΑ και ότι οι εργάτες που θα έχει είναι ασφαλισμένοι είσαι καλλυμένος. Το ίδιο και για μικρής κλίμακας και για άδεια. Προσοχή όμως, η τιμή να περιλαμβάνει τα ένσημα, ώστε να μην έχει μετά απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ συνάδελφοι.

Η αναγγελία θα πρέπει να γίνει κανονικά στην αστυνομία, οπως και στο ΙΚΑ. και φυσικά τα ένσημα θα είναι στην συμφωνία....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

καλησπερα σε ολους

εχω εκδοσει μια αδεια μικρης κλιμακας για περιφραξη απο ελαφρυ υλικο σε εκτος σχεδιου περιοχη (απλο συρματοπλεγμα με πασσαλους)

μου ζητανε τωρα απτο ΙΚΑ ΥΔ οτι δεν εχει γινει ηδη καμια εργασια και να συμπληρωσω πινακα3 για ημερομισθια κτλ....ειναι σωστο να τα ζητανε αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.