Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

στήριξη κουφωμάτων σε κολώνες


 
anestisninos

Recommended Posts

Καλά, μέχρι να λυθεί το θέμα με τα σενάζ, ας κουμπώσει ο άνθρωπος τα κουφώματα στα υποστυλώματα χωρίς φόβο και πάθος....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά τα ανάφερα όλα αυτά επειδή συχνά (όχι πάντα βέβαια, αλλά δεν μας έγινε πλήρης περιγραφή του ζητήματος από τον anestisninos) το ότι ακουμπάει το κούφωμα με την κολώνα δεν πάει μόνο του αλλά συνοδεύεται από το πως επηρεάζει την όλη κατάσταση η γεωμετρία και η θέση του ανοίγματος...

Link to comment
Share on other sites

Caan, καλά κάνεις και τα αναφέρεις , είναι χρήσιμα για όλους μας.Τώρα πως μπορείς να τα προσομοιώσεις αυτά στη πράξη και ειδικά με τα συμβατικά ελληνικά προγράμματα είναι άλλο θέμα...

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θερμά για τις ανταποκρίσεις σας στο ερώτημα. Όπως είναι προφανές δεν έχω καμία επιστημονική συνάφεια με το αντικείμενο. Η ερώτησή μου αφορά μόνον τα τρυπήματα στις κολώνες (και στις δοκούς;) που πιθανόν να χρειαστούν για την στήριξη των κουφωμάτων. Σε κάθε περίπτωση σεισμού ακούμε συνεχώς μια προειδοποίηση: "...μην πειράζετε τα στατικά στοιχεία της οικοδομής...". Μπορεί η ανησυχία μου να είναι άτοπη ή υπερβολική, και οι διαβεβαιώσεις σας φυσικά θα μου προκαλούσε μεγάλη ανακούφιση.  Μερικά από τα ανοίγματα μεταξύ των δοκών   είναι μεγάλα (μπαλκονόπορτες  2.5-3 m) και καταλαμβάνονται εξ ολοκλήρου από το κούφωμα. Δεν θα γίνει άλλη συμπληρωματική τοιχοποιία. Το ερώτημα αφορά μόνον τα τρυπήματα στα στατικά αυτά στοιχεία που θα χρειαστεί να γίνουν για την στήριξη των κουφωμάτων. Ευχαριστώ και πάλι θερμά!

Link to comment
Share on other sites

Οι τρύπες που θα χρειαστεί να γίνουν στις κολώνες για την στήριξη-εμφάτνωση του κουφώματος (από μόνες τους) δεν πρόκειται να δημιουργήσουν πρόβλημα.

 

Κατά τα άλλα, το θέμα του "θέσει" κοντού υποστυλώματος είναι πολύ σοβαρό και πρέπει να αντιμετωπιστεί μόνο με την βοήθεια/υποστήριξη του μηχανικού του έργου (ο οποίος είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει καλά το φαινόμενο και να πράττει ανάλογα κατά το στάδιο του σχεδιασμού...).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.