Μετάβαση στο περιεχόμενο

AEC 3D ReBar - Αναπτύγματα Οπλισμών και 3DΤρισδιάστατη απεικόνιση


 

Recommended Posts

Ναι κάτι τέτοιο εννοούσα..., ευχαριστώ! (αν και δείχνει λίγο απαρχαιωμένο.. :smile: , θα τους ρωτήσω αν το ενημερώνουν ακόμα και αν λειτουργεί σε windows 64-bit)

(Αν ακόμα ξέρει κανείς και κάποιο άλλο παρόμοιο πρόγραμμα, καλοδεχούμενο...) 

Edited by Caan
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα terry.

Τους βγάζει το ΡΑΦ, αλλά δεν είναι "χρησιμοποιήσιμοι"... Παρ' ό,τι έχει γίνει φιλότιμη προσπάθεια, δεν μπορείς να επεξεργαστείς τα σχήματα (βγαίνουν σε μορφή φωτογραφίας) και επίσης βγαίνουν ανά κάθε ράβδο οπλισμού με βάση την αρίθμησή τους από το πρόγραμμα, και όχι ανά δομικό στοιχείο...Δεν μπορείς να διαχειριστείς τους πίνακες που εξάγονται, ουσιαστικά είναι άχρηστοι... (δυστυχώς), δεν ξέρω αν θα το διορθώσουν (τους το είχα πει κάποια στιγμή..).

Edited by Caan
Link to comment
Share on other sites

:sad:

 

Ο spy ειχε ανεβασει (αν θυμαμαι καλα), ενα αρχειο dwg με τα αναπτυγματα των οπλισμων.

Ηταν μια χαρα!

 

Ή κατι διαφευγει σε μενα ή σε σενα... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Θα το γυρέψω (στα downloads?). Βασικά, άλλο αναπτύγματα, άλλο πίνακας κοπής... (το τελευταίο πρέπει να απευθύνεται ταυτόχρονα σε τρεις: α) στην μάντρα να μπορεί να τα κόψει και να τα ομαδοποιήσει εύκολα, β) στον σιδερά/τοποθετητή ώστε να βρίσκει εύκολα αυτό που ψάχνει αλλά και να τον καθοδηγεί με κάποια σχόλια, όχι πολλά γιατί τα σκίζουν μετά..., άλλα και γ) στον ίδιο τον επιβλέποντα να μπορεί να ελέγχει και να συγκρίνει το τι παρήγγειλε με το τι ήρθε και το τι τοποθετήθηκε κ.τ.λ...). Έχω φάει λίγο τα μούτρα μου με τους πίνακες, είμαι λίγο περίεργος ως προς αυτό... :sad:

Edited by Caan
Link to comment
Share on other sites

Θα στο στειλω στο μαιλ σου σε λιγο. :wink:

Το βρηκα!

 

ΥΓ. Εγω να σου πω την αληθεια, κανω και αναπτυγματα και τους πινακες τους κανω στο χερι.. :sad:

 

ΥΓ2. Εχεις δικιο. Οι πινακες του ΡΑΦ ειναι λιγο κουκουρουκου....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Thanks...

(έτσι όπως τα βγάζω στο excel, θα ήταν πιο εύκολο/γρήγορο να γίνουν στο χέρι, απλά με το excel έχεις και το ζυγολόγιο, παλιότερα μου χρησίμευε...)

Πάντως πρόγραμμα ανάλυσης/διαστασιολόγησης που να βγάζει "έτοιμους" πίνακες κοπής δεν θα υπάρξει ποτέ, απλά το θέμα είναι να είναι επεξεργάσιμοι και να μπορεί ο χρήστης να δουλέψει πάνω σε αυτούς ώστε να διευκολυνθεί το έργο του.

Edited by Caan
Link to comment
Share on other sites

To ScadaPro έχει βγάλει το detailer και είναι αξιοπρεπέστατο (Το μόνο πρόβλημα ήταν οτι μου κολλούσε συνέχεια)

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΣΠΑ βγαζει καλους πινακες οπλισμου.

Αλλα, πες απο βλακεια, δεν τους εχω τσεκαρει ποτε.

Σιγουρα θελουν "επεμβαση" οσον αφορα τα μηκη αγκυρωσης, παραθεσεις κτλ.

Οποτε παλι άχρηστοι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.