Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διάταξη διαίρεσης παροχής αέρα


George P.

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Σχεδιάζω μια διάταξη σε μια μονάδα επεξεργασίας λυμάτων (μιας βιομηχανίας) και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Έχω μια παροχή αέρα σε σωλήνα 2 in με πίεση 40 mbar και θέλω να διαιρέσω την παροχή αυτή στα τρία (δεν απαιτείται μεγάλη ακρίβεια).

Δεν θέλω αρχικά να μπλέκονται ρυθμιστικά πίεσης- θα μπουν πιεσόμετρα και βάνες στο τέλος.

 

Σκέφτηκα το εξής: Εαν η αρχική παροχή μου συνδεθεί με μαστό εστω κάθετα με σωλήνα κλειστό (κύλινδρος με κλειστές τις άκρες του, μήκους πχ 2 μέτρων) διαμέτρου 4 φορές μεγαλύτερου- 2in x 4= Φ200- και στον κύλινδρο αυτό αντιδιαμετρικά κάνω 3 μαστούς διατομής 2in / 3, δεν θα πετύχω μια σχετικά μεγάλη ακρίβεια? το μέγεθος του κάθετου κυλίνδρου δεν είναι που επηρεάζει το σύστημα?  πιστεύω οτι όσο μεγαλύτερος είναι τόσο μπορούμε να παραδεχτούμε σύστημα χωρίς οριακές συνθηκες, οπότε και οι μαστοί στην έξοδο θα τραβάνε ίση μεταξύ τους πίεση.

 

Δεν είμαι σίγουρος αν έγινα κατανοητός..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by George P.
Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η πιο ενδεδειγμένη λύση, σαν το κολλεκτερ της υδρευσης δηλαδή. Αν εχεις παρατηρήσει και στους αεροσυμπιεστές στην έξοδο εχει αυτή τη διάταξη (κολλεκτέρ ή "φλογέρα"  λεγεται) για διανομή σε 3 ή παραπάνω καταναλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο μαστός που θα είναι απέναντι / πιό κοντά στην είσοδο θα δίνει περισσότερη παροχή ( οι πιέσεις θα είναι παντού ίδιες )

 

Δύσκολο να το πετύχεις χωρίς ρυθμιστικές βάνες.

 

Τί εννοείς 2in/3 ?

 

Θα σου πρότεινα στο τέλος μιάς ταπωμένης σωλήνας (δεν παίζει ρόλο η διάμετρος) να κολήσεις τρείς μαστούς κάθετα σε 120 μοίρες ο καθένας από τους άλλους (πάλι δεν παίζει ρόλο η διάμετρός τους αρκεί να είναι ίδια σε όλους)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Οντως την διάταξη που υπάρχει στους αεροσυμπιεστές είχα κατά νου και αυτή με βολέυει και κατασκευαστικά να κάνω. Βέβαια η λύση που προτείνει ο antloukidis είναι η πιο safe επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.