Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κόστος τοποθέτησης πλακιδίων


ANTONIS130

Recommended Posts

πλακάκια υπάρχουν για όλα τα γούστα από 5ευρώ έως το +άπειρο

μια μέση τιμή είναι τα 20 ευρώ ονομαστική τιμή

 

επίσης στην τιμή μπορεί να περιλαμβάνονται αποξήλωση, τσιμενοκονία, κόλλες πλακιδίων, υλικό αρμού, μεταφορά πλακιδίων, αποκομιδή μπάζων, έσνημα ΙΚΑ, ιδιαιτερότητες του συγκεκριμένου χώρου

 

άμα ξεραμε όλα τα δεδομένα αλλά και την δουειά του μαστορα

θα μπορύσαμε να απαντήσουμε επακριβώς

Link to comment
Share on other sites

45 ευρώ το τετραγωνικό για πλακάκια είναι λογική τιμή μόνο εαν συμπεριλαμβάνει υλικά & ΙΚΑ μαζί. Αλλιώς είναι κλοπή.

 

Μόνο σε ορθομαρμαρώσεις συναντάς τέτοιες τιμές.

 

2-2,5 ευρώ/τμ ......... εργασια για την τσιμεντοκονία με μηχανή

2 ευρώ /τμ .............. υλικά για τσιμεντοκονία

8-10 ευρώ/τμ .......... εργασία τοποθέτησης πλακιδίων σε δάπεδο

10-12 ευρώ/τμ ........ εργασία τοποθέτησης πλακιδίων σε τοίχο

1,5-2 ευρώ/μμ ......... τοποθέτηση σοβατεπί (αλλά σε 13τμ σίγουρα έχεις ελάχιστα μέτρα σοβατεπί)

1,5-2 ευρώ/τμ ......... κόλλες πλακιδίων

0,5-0,7 ευρώ/τμ ...... στόκοι πλακιδίων

2,5-3 ευρώ/τμ ......... ΙΚΑ εργατικών (Maximum για δάπεδα)

5-15 ευρώ/τμ .......... πλακάκια (ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να συμπεριλαμβάνονται όμως στην προσφορά οποιουδήποτε μάστορα. Κι αν συμπεριλαμβάνονται μιλάει για πλακακια εως 12 ευρώ κατά 99.9% αλλά ούτως ή άλλως οφείλει να το διευκρινήσει)

 

μην μιλάμε για σταυρούς για θέλεις 3-4 σακουλάκια το πολύ, δηλαδή 3-4 ευρώ max σύνολο.

 

Κάντε την σουμα και θα δείτε ότι δεν βγαίνει με τίποτε τέτοια τιμή.

 

τσιμεντοκονία δαπέδου (εργασια): 13,0 τμ Χ 2,5 ευρώ/τμ = 32 ευρώ

όρθια πλακίδια τοποθέτηση: 78,0 τμ Χ 11,0 ευρώ/τμ = 858 ευρώ

πλακίδια δαπέδου τοποθέτηση: 13,0 τμ Χ 9,0 ευρώ/τμ = 117 ευρώ

τοποθέτηση σοβατεπί περίπου 12 μμ : 12,0 μμ Χ 2,0 ευρώ/μμ = 24 ευρώ

-------------------------------------------------------------------------------------

ΣΥΝΟΛΟ εργατικά: = 1031 ευρώ

 

ΙΚΑ για όλα (12 μάστορα + 10 βοηθού) : 22 Χ 50,0 ευρώ/τμ = 1100 ευρώ

-------------------------------------------------------------------------------------

ΣΥΝΟΛΟ: 2150 ευρώ

 

 

2150 ευρώ / (78+13) τμ = 23,6 ευρώ/τμ (μέση τιμή)

 

Το παραπάνω κόστος περιλαμβάνει πλήρη μεροκάματα ΙΚΑ πληρωμένα και μάλιστα υπολογισμένα για όρθια τοποθέτηση πλακιδίων. Εαν μιλάς για 3-4 μικρά μπάνια πρέπει να υπολογίσεις επιπλέον 4+4= οκτώ μεροκαματα ΙΚΑ ακόμη. Αμφιβάλω ενα στην προσφορά που πήρες συμπεριλαμβάνονται και τα ΙΚΑ διότι σχεδόν ποτέ δεν δίνεται έτσι. Επίσης τα μεροκάματα του ΙΚΑ που θα κολλήσεις είτε πρέπει να σου δώσουν το ποσό της εισφοράς που τους αναλογεί είτε να κολλήσεις αντί για κάθε πέντε, τέσσερα μόνο (χοντρικά).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις είχα μία δεύτερη προσφορά. Πληροφοριακά σας λέω ότι η πρώτη τιμή ήτανε απλά η τοποθέτηση όλα τα άλλα του πελάτη, οπότε δεν το συζητάω καν. Στη δεύτερη που μόλις πήρα για 90τ.μ. τοποθέτηση πλακιδίων μαζί με κόλλα και αρμό πλακιδίων μου δίνει 33€/τ.μ. Και πάλι τσιμπημένη είναι αλλά εδώ στη περιοχή οι τιμές είναι αρκετά υψηλές γενικότερα. Τώρα σε όλα τα μπάνια την αποξήλωση όλων των υπάρχοντων πλακιδίων την κάνει άλλο συνεργείο και το ίδιο συνεργείο θα φτιάξει το υπόστρωμα για την τοποθέτηση των νέων. Δεν έχω παρά να περιμένω και την τρίτη προσφορά αύριο.

 

Τα πλακάκια Myri ούτε που τα έχουμε σκεφτεί ακόμα, ο πελάτης θέλει να έχει μία ιδέα προτού ξεκινήσει. Η τιμή που παίρνει είναι για ένα πλακάκι στα 15€ με 20€ το τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Τσιμπημένη τιμή σημαίνει 13 ευρώ/τμ για τα μπάνια

 

μπάνια πλακίδια τοποθέτηση: 91,0 τμ Χ 13,0 ευρώ/τμ = 1183 ευρώ

Κόλλες αγορά: 91,0 τμ Χ 3,0 ευρώ/τμ = 273

Στόκοι αγορά: 91,0 τμ Χ 1,0 ευρώ/τμ = 91

-------------------------------------------------------------------------------------

ΣΥΝΟΛΟ εργατικά = 1547 ευρώ

 

ΙΚΑ για όλα (12 μάστορα + 10 βοηθού) : 22 Χ 50,0 ευρώ/τμ = 1100 ευρώ

-------------------------------------------------------------------------------------

ΣΥΝΟΛΟ: 2647 ευρώ

 

 

2647 ευρώ / (78+13) τμ = 29,0 ευρώ/τμ (μέση τιμή)

 

Εαν δεν υπολογίσω το ΙΚΑ στο κόστος τότε έχουμε:

 

1547 ευρω / 91 τμ = 17,0 ευρώ/τμ (μέση τιμή)

 

Το παραπάνω κόστος περιλαμβάνει πλήρη μεροκάματα ΙΚΑ. Κάθε 2 μπάνια θέλουν 6 μεροκάματα μάστορα και 3 μεροκάματα βοηθού για να ολοκληρωθούν. Υπολογίζω ότι θα έχεις 5-6 μπάνια άρα με αναλογία 4/5 έχεις γύρω στα 22 μεροκαματα ΙΚΑ να πληρώσεις εξ'ολοκλήρου.

 

Δεν πιστέυω ότι η τιμή που σου δίνουν περιλαμβάνει το ΙΚΑ πάντως. Το ρώτησες?

 

 

Εαν είσαι διατεθιμένος πάντως να πληρώσεις τόσα, με λιγότερα σου στέλνω εγώ μάστορα αστέρι από Λάρισα και μου μένει και εμένα κέρδος και εσένα και πληρώνω και το ξενοδοχείο του. :D:D:D

 

Πλάκα, πλάκα ξέρω καλό πλακά στην Αθήνα και που σίγουρα μπορεί να σου κάνει την δουλειά σου.

 

Εαν μιλάμε για τέτοιες τιμές και δεν συμπεριλαμβάνεται το ΙΚΑ, τι να πω..... έρχομαι να τα περάσω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

@Highlander όχι δεν περιλαμβάνεται το ΙΚΑ.

@SeNNinhA να 'σαι καλά με έκανες και γέλασα να σου πω δεν έχεις άδικο.

Το θέμα είναι ότι εγώ δεν θα βγάλω κανένα κέρδος από τις δουλειές των συνεργείων, τα πληρώνει κατευθείαν ο πελάτης, απλά επειδή μένει εξωτερικό δεν ξέρει που να απευθυνθεί, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να του έρθει ο κούκος αηδόνι. Οπότε εγώ μιλάω με διάφορους συνεργάτες για την καλύτερη προσφορά, τις παραδίδω στο πελάτη όπου και τις συζητάμε και πληρώνομαι μόνα για την μελέτη και την επίβλεψη του όλου έργου.

Θα σας πω αύριο τα νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω σοβαρά πάντως εάν θέλεις να σου στείλω πλακά αστέρι απο Αθηνα γιατί αν (λογικά) δεν συμπεριλαμβάνεται το ΙΚΑ τότε είναι κλοπή οι τιμές αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.