Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κόστος τοποθέτησης πλακιδίων


ANTONIS130

Recommended Posts

Μόνο εργασία 91τ.μ.Χ33ευρώ = 3003 ευρώ ....

 

Μιλάμε για εργασία 2 ημερών για μάστορα + βοηθό...

Άντε 3!!

Δηλαδή τι μεροκάματο θέλουν να βγάλουν; (3003/3 = 1001ευρώ)

601 ο μάστορας και 400 ο εργάτης; Την ημέρα; Βρε πάμε καλά;

 

Όμως επειδή του εργάτη δεν το κόβω να του δίνει πάνω από 50-60 ευρώπουλα βλέπω τον μάστορα να τσεπώνει 941 ευρώπουλα την ημέρα....

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εργασία 91τ.μ.Χ33ευρώ = 3003 ευρώ ....

 

Μιλάμε για εργασία 2 ημερών για μάστορα + βοηθό...

Άντε 3!!

Δηλαδή τι μεροκάματο θέλουν να βγάλουν; (3003/3 = 1001ευρώ)

601 ο μάστορας και 400 ο εργάτης; Την ημέρα; Βρε πάμε καλά;

 

Όμως επειδή του εργάτη δεν το κόβω να του δίνει πάνω από 50-60 ευρώπουλα βλέπω τον μάστορα να τσεπώνει 941 ευρώπουλα την ημέρα....

 

 

Μην μπερδεύεσαι με τα δάπεδα. Μιλάμε για μπάνια. Δύο μπάνια για να ολοκληρωθούν χρειάζονται 5-6 μεροκάματα τεχνίτη και 3 βοηθού. Λογικά τα 78τμ είναι 5-6 μπάνια οπότε κάνε τους υπολογισμούς σου.

 

Αλλιώς τα 91τμ δαπέδου θέλουν 3 μεροκάματα τεχνίτη και 2 βοηθού.

Link to comment
Share on other sites

και πότε το πε ότι μιλάμε για μπάνια ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

Μην μπερδέυστε οι τιμές είναι πολύ ψηλές για πλακάκια ανω των 7-8 για δάπεδο και 10-12 για τοίχο είναι απαγορευτικές.

 

υγ. Δεν ξέρω τι ισχύει στην περιοχή σου βέβαια αλλά με αυτές τις τιμές δουλευουμε Αθήνα σήμερα.

. Βέβαια δεν συμπεριλαμβάνονται ΙΚΑ και υλικά!

Link to comment
Share on other sites

και πότε το πε ότι μιλάμε για μπάνια ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

 

 

1ον το είπε ξεκάθαρα εδώ:

 

Λοιπόν μόλις είχα μία δεύτερη προσφορά. Πληροφοριακά σας λέω ότι η πρώτη τιμή ήτανε απλά η τοποθέτηση όλα τα άλλα του πελάτη, οπότε δεν το συζητάω καν. Στη δεύτερη που μόλις πήρα για 90τ.μ. τοποθέτηση πλακιδίων μαζί με κόλλα και αρμό πλακιδίων μου δίνει 33€/τ.μ. Και πάλι τσιμπημένη είναι αλλά εδώ στη περιοχή οι τιμές είναι αρκετά υψηλές γενικότερα. Τώρα σε όλα τα μπάνια την αποξήλωση όλων των υπάρχοντων πλακιδίων την κάνει άλλο συνεργείο και το ίδιο συνεργείο θα φτιάξει το υπόστρωμα για την τοποθέτηση των νέων. Δεν έχω παρά να περιμένω και την τρίτη προσφορά αύριο.

 

Τα πλακάκια Myri ούτε που τα έχουμε σκεφτεί ακόμα, ο πελάτης θέλει να έχει μία ιδέα προτού ξεκινήσει. Η τιμή που παίρνει είναι για ένα πλακάκι στα 15€ με 20€ το τ.μ.

 

 

Και δεύτερον μίλησε για 78τμ πλακάκια τοίχου και 13τμ πλακάκια δαπέδου. Εσύ τι θα συμπέρανες από αυτό? ΜΠΑΝΙΑ...!!!

 

 

Δεν παίζει με καμία τιμές στα 30 ευρώ/τμ για απλή τοποθέτηση πλακιδίων σε τοίχο. Είναι απλά ΕΞΩΦΕΝΙΚΗ η τιμή. Έχω δουλέψει και σε Αθήνα πολλά χρόνια και όποιος θέλει του στέλνω 2-3 συνεργεία με την μισή τιμή και θα κάνουν και κολοτούμπες για να έρθουν.

Link to comment
Share on other sites

ακομα και αραχωβα τις καλες εποχες πουψαχνα με το τοξο συνεργεια πανω απο 10-12 εργασια το τ.μ εργασια μονο δεν εχω πληρωσει ποτε...

 

εννοειται αυτες οι τιμες ηταν με ικα

 

οταν δεν κολλας ικα αλλαζει η τιμη...

 

παντως πανω απο 15 ακομα και μπανια ναναι με πλακακια τσιμεντου δυσκολα τα ξεπερνας..

 

φυσικα τα μπανια πρεπει να ξερουμε σχεδιο κτλ....γιατι αλλαζει με μπορντουρες λιστελο...διαστασεις μπανιου...χτιστες μπανιερες...χτιστες ντουζιερες ...

δυνηθως καταποκοπη ενα μπανιο οτι σχεδιο και αν εχει 2,00*2,00 δεν ξεπερνα τα 500 ευρω με τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σας μπέρδεψα αλλά όπως και να έχει οι τιμές εδώ είναι πολύ ανεβασμένες. Για να ακριβολογώ έχω 70τ.μ. σε τοίχους μπάνιου - 13τ.μ σε δάπεδα μπάνιου και 8 τ.μ. σε τοίχο κουζίνας.Τελευτάια τιμή που πήρα 2.500€ για όλα τα παραπάνω για τοποθέτηση με τσιμεντοκονία του μάστορα και τα άλλα υλικά του πελάτη. ΙΚΑ ούτε κατά διάνοια μέσα.

Link to comment
Share on other sites

στη θεσσαλονικη, οι τιμες χωρις ικα, για τα δαπεδα κυμαινονται απο 7-12 το τεραγωνικο,,η εργασια μονο τονιζω,με υλικα ολα του ενδιαφερομενου

 

ρωτησα 3 μαστορες για 25 τ.μ χωρο

ο πρωτος ειπε 7-8

ο δευτερος ειπε 8-10

και ο τριτος 10-12

ειτε προκειται για ρομβο τοποθετηση,ειτε απλα

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω οτι ότι πληρώνεις παίρνεις.

άλλη δουλειά θέλει ένα πλακάκι μικρό άλλη ένα μεγαλο, αλλη η ψυφίδα και άλλη αυτο με τις χαραγματιές.

 

Τώρα στο σπίτι μου βάζω πλακάκι με χαραγματιές (στην κουζίνα) 5μ 150Ευρό αλλα οι γρμμές είναι λαμπάδες...

Link to comment
Share on other sites

Τι σου κάνει μία βαρβάτη νεροποντή?? Σε αφήνει χωρίς τηλέφωνο και διαδίκτυο για μιάμιση μέρα.Έστειλα πριν λίγο τον προϋπολογισμό στο πελάτη, θα σας πω τα σχόλια σχετικά με τα πλακάκια.....Εις αναμονή....σας ευχαριστώ όλους για την προσφορά σας στο θέμα, και θα σας προτιμήσω για άλλη δουλειά που θα έχω εγώ την 'εξουσία' :) να μου στείλετε συνεργεία, αφού εδώ το παίζουν λίγο αφ'υψηλού....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

an_archi:

 

αν και λίγο καθυστερημένα μιας και μόλις είδα το thread και μάλλον έχεις ήδη προχωρήσει με τα συνεργεία, να προσθέσω και γω ότι οι τιμές που ανέφερες είναι εξωφρενικές. Για να έχεις μία σύγκριση, στην Κέρκυρα όπου σίγουρα είναι πιο ακριβή από την Αθήνα και απο τα πιο ακριβά μέρη στην Ελλάδα για οικοδομή, μία λογική τιμή για πλακάκια (δάπεδο-τοίχος) είναι 10 ευρώ/τ.μ. (χωρίς ΦΠΑ και ΙΚΑ) μόνον η τοποθέτηση και χωρίς να υπολογίζονται τα σοβατεπιά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.