Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθωτος Μηχανικός ΤΣΜΕΔΕ


EleniZaggana

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Είμαι Μισθωτη Μηχανικός στο ΤΣΜΕΔΕ και έχω εγγραφεί από τον Οκτώβριο του 2010. Σε 2 μηνες θα περάσω την πενταετία και κοιτάζοντας τον παρακάτω πίνακα

 

http://www.tsmede.gr/Portals/0/ODHGIES_ERGODOTES/%CE%A0%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%91%CE%A3%20%CE%95%CE%99%CE%A3%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%A9%CE%9D%20%CE%9C%CE%99%CE%A3%CE%98%CE%A9%CE%A4%CE%A9%CE%9D%202015.pdf

 

προσπαθώ να καταλάβω τι εισφορές θα πληρώνω σε 5 ή σε 10 χρόνια. Αυτή την στιγμή πληρώνω 3,34% επι του μεικτού μισθού για την κύρια σύνταξη.

 

1) Πως μπορώ να ξέρω εαν έχω υπαχθεί στην Ειδικη Προσάυξη, από τα ποσά φαίνεται ότι δεν έχω υπαχθεί?

2) Τι ειναι Ειδικη Προσαύξηση?

3) Εαν περάσω την 5 ετία, θα πληρώνω για πάντα το 6.67% του μεικτού μισθού? Η ανα 3ετια μετά τα 5 χρόνια θα αλλάζω ασφαλιστική κατηγορία και θα πληρώνω περισσότερα?

 

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων,

Edited by EleniZaggana
Link to comment
Share on other sites

Οι εισφορές σου ως μισθωτή  για άνω πενταετίας είναι αυτές:

 

 

ΙΚΑ_ΑΣΘΕΝΕΙΑ 4.18%

ΤΣΜΕΔΕ ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ  6.67%

ΤΣΜΕΔΕ ΚΥΤ 2.15%

ΤΣΜΕΔΕ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ 3.00%

ΤΣΜΕΔΕ ΚΛ ΕΦΑΠΑΞ 4.00%

 

Η ειδική προσαύξηση ξεκινάει από τα 97 ευρώ πλέον και θα αλλάζει άνα τριετία. Υπάγεσαι υποχρεωτικά μετά τα 35 και 10 χρόνια ασφάλισης.

Edited by shin0bi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω κάτι σχετικό..

 

Είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από τον Ιούνιο του 2011(4ετία)

αλλά στον μισθό μου από τον Ιούνιο του 2015 πληρώνω εισφορά >5ετίας.

Αυτό συβαίνει επειδή τον Ιούνιο έκλεισα τα 35, οπότε υποχρεωτικά υπάγομαι στους άνω 5ετίας?

Link to comment
Share on other sites

Όχι κακώς σου κάνει αυτές τις κρατήσεις ο εργοδότης πρέπει να είσαι ΚΑΙ 35 ΚΑΙ 10 χρόνια στο ΤΣΜΕΔΕ για να φας την υποχρεωτική προσαύξηση. Με το ένα από τα δύο είναι προεραιτική (κοινώς κανείς δε μπαίνει πλέον με αυτές τις εισφορές).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ολες αυτες οι αυξησεις στο ΤΣΜΕΔΕ δεν ηταν αναλογες και με τη ΣΣΕ που ειχε καποτε το ΤΕΕ? Τωρα που δεν υπαρχει η ΣΣΕ γιατι οι αυξησεις στο ταμειο υπαρχουν? Αφου ο μισθος δεν ανεβαινει καθολου :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nα διορθώσω κάτι σε σχέση με αυτό που ρώτησα παραπάνω. Η ερώτηση αφορά την κύρια ασφάλιση και όχι την ειδική προσαύξηση.

Επομένως δικαιολογείται το ότι επειδή έκλεισα τα 35 για την κύρια ασφάλιση θεωρούμαι >5ετίας κι ας μην έχω κλείσει την 5ετία?

Link to comment
Share on other sites

http://www.tsmede.gr/Παρεχόμενεςυπηρεσίες/Εισφορές/ΟδηγίεςΥποβολήςΕισφορών/ΣυχνέςΕρωτήσειςΕισφορών/tabid/311/Default.aspx

http://goo.gl/D7Bbzr

 

Συχνές Ερωτήσεις για το Ηλεκτρονικό Αρχείο Κρατήσεων Εισφορών

 

Θα υπάρχει απ' ευθείας έλεγχος των στοιχείων;
 
Θα γίνονται αρκετοί έλεγχοι κατά την υποβολή του αρχείου και με την πάροδο του χρόνου, θα αυξηθούν. Θα καταβληθεί προσπάθεια να γίνεται διάγνωση όσο το δυνατόν περισσότερων λαθών κατά την υποβολή του αρχείου. Σε κάθε περίπτωση, η ορθότητα των εισφορών εξακολουθεί να είναι ευθύνη του Εργοδότη.
 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αυτό το "ΙΚΑ ασθένεια 4,18%" για τους μισθωτούς είναι σίγουρο;

Εγώ τώρα περιμένω να γίνει η μετατροπή από Δημόσιο σε ΤΣΜΕΔΕ και μου είπαν ότι εκτός από τις εισφορές του πίνακα, που υπάρχει και στην ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ, θα κρατηθούν μόνο οι εισφορές του Μετοχικού, η αλληλεγγύης και η ειδική εισφορά. Κάτι για ΙΚΑ δεν μου είπαν. Η "ΚΥΤ" υποτίθεται πως είναι η "Υγείας". Θα έχουμε και αυτήν και "ΙΚΑ_ασθενείας"; 

Edited by Jim2015
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.