Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκδόθηκαν τα ειδοποιητήρια του ΤΣΜΕΔΕ για το Α’ εξάμηνο του 2015


Engineer

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μας πει, πώς θα πληρωθεί στην πράξη; Λογαριασμό στην ΕΤΕ ή την τράπεζα Αττικής δεν έχω και ως γνωστόν δεν υπάρχει δυνατότητα ανάληψης ποσού 3000 Ευρώ.

Τραπεζική επιταγή δεν μπορεί να σου δώσει η τράπεζα με αιτιολογία πληρωμή ασφαλιστικών εισφορών?

Με την τράπεζα έχεις πάει εκεί να μιλήσεις ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ το προηγούμενο το κατέβαλλα την τελευταία ημέρα της προθεσμίας 31/12/2014 με web-banking αφού πρώτα επικοινώνησα με το περιφερειακό γραφείο για να μην γίνει κανένα λάθος τόσο που είναι το ποσό.

 

Κάτι άλλο. Ενώ μπήκα προχθές και κατέβασα το ειδοποιητήριο (έχει λάθος στην ημερομηνία πληρωμής το δικό μου) σήμερα μπαίνω με τα ίδια στοιχεία να το ξαναδώ μήπως έχουν διορθώσει κάτι και εμφανίζει μήνυμα "λάθος στην εισαγωγή στοιχείων". Το έχει αντιμετωπίσει άλλος αυτό;

 

Επίσης μου εμφανίζει και στην αίτηση για υπαγωγή σε κατώτερη ασφ. κατηγορία (σημ: την έχω ολοκληρώσει και εγκρίθηκε η ένταξή μου στην 1η):

"Δεν βρέθηκε ασφαλισμένος με αυτά τα στοιχεία".

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μας πει, πώς θα πληρωθεί στην πράξη; Λογαριασμό στην ΕΤΕ ή την τράπεζα Αττικής δεν έχω και ως γνωστόν δεν υπάρχει δυνατότητα ανάληψης ποσού 3000 Ευρώ.

Όταν έκανες έναρξη επαγγέλματος δεν άνοιξες λογαριασμό στην ΕΤΕ ; (πλέον είναι ΕΤ, το "της Ελλάδος" έχει φύγει προ πολλού από το όνομα).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μας πει, πώς θα πληρωθεί στην πράξη; Λογαριασμό στην ΕΤΕ ή την τράπεζα Αττικής δεν έχω και ως γνωστόν δεν υπάρχει δυνατότητα ανάληψης ποσού 3000 Ευρώ.

 

Την ίδια απορία είχα και εγώ που την ρώτησα εδώ...

 

http://www.michanikos.gr/topic/36458-Ειδοποιητηριο-ΤΣΜΕΔΕ/?p=803925

 

στην συνέχεια έγινε μια εποικοδομητική συζήτηση, διάβασε την...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδελφοι, γνωρίζει κανείς αν στα ειδοποιητήρια είναι ενσωματωμένες οι 7 εξάμηνες ισόποσες δόσεις?

και επίσης αν αναγράφεται στο ειδοποιητήριο του κάθε συναδέλφου ο αριθμός των μηνών?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ Παύλο αυτές τις δόσεις που είχαν ψηφιστεί επί Βρούτση το 2011 στο μνημόνιο και δεν είχαν εφαρμοστεί ποτέ και θέλανε να τις ενσωματώσουνε σε αυτά τα ειδοποιητήρια. Με όσους συναδέλφους μιλάω όλοι μετά την υπαγωγή τους το ΤΣΜΕΔΕ τους ήρθε λιγότερο εκτός από μένα και μάλλον πρέπει να έχει γίνει λάθος.Εδώ φαντάσου ότι μετά την υπαγωγή κανένας δεν ηξερε με αυτούς που μιλούσα τι θα πληρώσει. Ε και τότε τι την κάνεισ την υπαγωγή τους έλεγα. Σκέψου ένα πράγμα Παύλο ότι με συνάδελφο τοπογράφο που ορκιστήκαμε μαζί, πτυχιακή μαζί και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος μαζί είχαμε διαφορά στο ΤΣΜΕΔΕ 440€. Πες μου πως γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι Παύλο στο άρθρο 39, παράγραφο 9 του νόμου 4331/2015 σχετικάμε τις αναδρομικές ασφαλιστικές εισφορές

 

Σου επισυνάπτω και το σχετικο νόμο που σίγουρα θα τον ξέρεις και θα τον έχεις διαβάσει

 

http://www.tsmede.gr/n4331/pdf/%CE%9D%204331_2015_%CE%A6%CE%95%CE%9A%2069%CE%91.pdf

Link to comment
Share on other sites

1) Υποθέτω μπορείς να πληρώσεις με επιταγή έτσι;

2) Μπορώ και πληρώσω και α' και β' εξάμηνο 2015 ΤΣΜΕΔΕ τώρα; (ενώ δηλαδή δεν έχει βγει ειδοποιητήριο). 

Δεν φανταζόμουν ότι θα μου τύχαινε!

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.