Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πόρτες σε κλειστούς χώρους στάθμευσης


aggelidisk

Recommended Posts

Σε κλειστά πάρκιν είμαι υποχρεωμένος να βάλω πόρτες, ή όχι;

Στη συγγραφή υποχρεώσεως, ουδέποτε αναφέρθηκε κάτι τέτοιο.

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά νομίζω ότι πρέπει να κατασκευάσεις ότι δείχνουν οι κατόψεις σου, και ότι αναφέρεται στην συγγραφή υποχρεώσεων που έχετε κάνει.

Ηθικά όμως, αν είχες συμφωνήσει με κάποιον για κλειστό πάρκινγκ, τότε νομίζω ότι σε αυτό συμπεριλαμβάνονται και οι πόρτες.

Link to comment
Share on other sites

Οι κατόψεις μου έχουν, αλλά στη συγγραφή δεν αναφέρεται τίποτα για γκαραζόπορτες ή άλλη πόρτα. Μιλάμε για ανοίγματα 5.50 τμ2. Ο Νόμος τί λέει:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τοποθετήσεις τις πόρτες δεν θα υπάρχει αυθαιρεσία ως προς το γεγονός ότι δεν εφαρμόστηκαν οι μελέτες (Αρχιτεκτονική και Πυροπροστασίας) της οικοδομικής άδειας;

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχουν προσαρτηθεί σε ένα συμφωνητικό κατόψεις έχεις υποχρέωση να τις υλοποιήσεις όπως δείχνουν τα σχέδια.Συνήθως το συμφωνητικό από ότι ξέρω είναι τί τύπος παράθυρα κτλ...δηλαδή η ποιότητα. Και κάτι άλλο :

"Μιλάμε για πουλημένα πάρκιν", δηλαδή τα πούλησες από τα σχέδια, οι άνθρωποι είδαν κλειστές θέσεις και εσύ σκέφτεσαι να τους δώσεις ανοιχτές?μήπως δεν είναι και τόσο σωστό?λέω μήπως.....

Link to comment
Share on other sites

Οι πελάτες είναι ενήμερωμένοι & σύμφωνοι, στο οτι δεν θα μπεί πόρτα, για τον λόγο της επιλογής του καθενός, να κλείσει το πάρκιν του, όπως αυτός θέλει με γκαραζόπορτα ηλεκτρική, ή με κάγκελα.

Το ερώτημά μου είναι οτι σύμφωνα με τον νόμο, εάν είμαι υποχρεωμένος να τα κλείσω ή όχι, την στιγμή που δεν αναφέρεται πουθενά στη συγγραφή υποχρεώσεως με τον οικοπεδούχο μου.

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

aggelidisk, ρωτάς για τον νόμο, αλλά ταυτόχρονα αναφέρεις την συγγραφή υποχρεώσεων.

Από πολεοδομικής νομοθεσίας, εφόσον οι θέσεις στάθμευσης στα σχέδια είναι κλειστές τότε πρέπει και να κλείσουν.

Τα υπόλοιπα δεν άπτονται της πολεοδομικής νομοθεσίας αλλά του αστικού δίκαιου, οπότε αρμόδιος είναι ένας δικηγόρος και όχι ένας μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.