Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ακαμψια στύλου με συρματόσχοινα (Sap2000 και όχι μόνο)


 
statik

Recommended Posts

Γεια σας, το παρακάτω προβληματισμό το έχω γράψει για το sap2000 αλλά προφανώς ειναι ποιο γενικό το ερώτημα και όποιος προτείνει κνποια λύσει σε κάποιο άλλο πρόγραμμα καλοδεχουμενο.

Eστω οτι εχω εναν στύλο πχ κεραιας που στην κορυφή δένεται με 2 συρματοσχυνα  δεξια και αριστερα . Μιλαμε για φορεα 2D.
Εστω η ακαμψια του στυλου Κ1 και των συρματοχοινων Κ2 το καθενα.
Βαζοντας το μοντελο και για συρματοσχοινα Cable διαπιστωσα οτι για ακαμψια το sap  λαμβανει υποψην Κ1+2*Κ2 δηλαδή και τα 2 συρματόσχοινα.
Όμως ΠΑΝΤΑ το ένα συρματοσχοινο ΔΕΝ λαμβανεται υπόψην αφου θλίβετε, οποτε θα επρεπε η ακαμψία να ισούτε με Κ1+Κ2.
Το συμπερασμα αυτο το είδα απλά απο την πρώτη ιδιοσυχνότα Τ του προγραμματος και με το αντιστοιχο με το χερι Τ=2π*sqrt(m/K)
Το ερωτημα είναι , γινεται να ληφθει υπόψην συρματοσχοινο που θλιβεται καθε φορά αναλογα αν το συστημα μετακινείτε δεξιά ή αριστερά το οποιο δεν συμετέχει καθόλου?

Σας επισυνάπτω ενα παρομοιο λυμενο με το χερι πρόβλημα με 2 στάθμες,

post-2519-0-11534400-1441175867_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι χρήστης συγκεκριμένα του SAP: Για να ληφθεί υπόψη η μη-δυνατότητα ανάληψης θλίψης ενός μέλους πρέπει πρώτα αυτή ακριβώς η ιδιότητα να οριστεί στο μέλος. Συνήθως τέτοια μέλη καλούνται ως tension-only members, ή αλλιώς. Συνήθως όμως αυτή η ιδιότητα συνεπάγεται αυτόματα και επιστράτευση της μη-γραμμικής ανάλυσης (γιατί η δυσκαμψία του συστήματος δεν είναι σταθερή για κάθε διεύθυνση φόρτισης), με ό,τι αυτό συνεπάγεται.   

Edited by Caan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.