Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

καρτα γραφικων για 3d max


pe.tremis

Recommended Posts

καλημερα, 
θελω να βελτιωση τον υπολογιστη μου ωστε να αποδιδει καλυτερα στο 3d max. 
εχετε να προτινεται καποια καρτα γραφικων που εστω καποια κατηγορια που να ειναι πιο πολυ αποδοτικη για 3d ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χρειάζεσαι είτε ATI Fire είτε Nvidia Quadro κάρτα γραφικών. Υπάρχουν πολλά διαθέσιμα μοντέλα ανάλογα με το πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις.

 

Κοίταξε και τα υπόλοιπα υποσυστήματα του υπολογιστή σου (μητρική, επεξεργαστής, μνήμη) για συμβατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Θα την έχει αγοράσει πια την κάρτα ο ενδιαφερόμενος :)

 

Προσωπικά διάβασα αυτό το θέμα Hacking Nvidia cards into their professional counterparts και δεν ξανα-αγοράζω επαγγελματική κάρτα. Αν δεν απατώμαι, ούτε καν χρειάζεται για AutoCAD, ArchiCAD, 3DS Max κλπ (OpenGL). 

 

Τα δε φτηνά μοντέλα των επαγγελματικών είναι για μένα χειρότερα και από τις ενσωματωμένες των επεξεργαστών. Οπότε από επαγγελματικές min την Κ2000 στα 450€ και max την K4000 στα 900€. Αλλιώς μια καλή GTX και ένα δυνατό CPU.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες καλή GTX τι εννοείς ακριβώς, δηλ. από GTX 950 και πάνω ας πούμε;

 

Ενδιαφέρον το άρθρο θα το κοιτάξω, υπάρχει κάτι αντίστοιχο για ATI;

Link to comment
Share on other sites

για autocad οντως δεν χρειάζεσαι.

 

Αν έχεις περίπλοκα μοντέλα ή assemblies με πολλά τεμάχια ή αν πρέπει να ενεργοποιήσεις τα real world graphics σε Solidworks, Inventor, 3Ds Max κλπ εκεί θέλεις πολύ καλό hardware acceleration με πολύ VRAM

 

Η καλύτερη επιλογή πέρα από κάρτα είναι SSD δίσκος. 

 

Akis73 κοίτα την ΑΤΙ(AMD πλέον) R9380X με 4GB Vram. Την έχω στο σπίτι και σηκώνει πολύ άνετα σχεδιαστικά. είναι επίσης φθηνότερη από την Nvidia GTX950 αλλά θέλει ρέυμα, κοίτα το τροφοδοτικό σου αν τη σηκώνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Έχω ήδη στο pc του σπιτιού μία 280x με 3gb από πέρσι, αυτό τον καιρό ψάχνομαι για το γραφείο αφού είμαι με την embedded.

 

Νομίζω η 380x θα βγει εντός Νοεμβρίου, αλλά και η 380 με τα 4gb είναι καλή επιλογή. Το κακό είναι ότι με τα capital controls είναι όλα 15-20% επάνω εδώ πέρα... :((

 

Εκτός από παιχνίδια δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να "δει" την 380 το 3ds max ή το Autocad, μήπως γνωρίζεις επ' αυτού κάτι...;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

To autocad την βλέπει έτσι και αλλιώς. Αν έχεις την τελευταία έκδοση κάνει hardware acceleration και δουλεύει πολύ καλά.

 

Για το 3Ds Max δεν ξέρω, τα σχεδιαστικά που δουλεύω (inventor, solidwroks, Revit MEP) τη βλέπουν κανονικά. Απλά πρέπει να πώ και να επιλέξω το hardware acceleration από τις επιλογές του κάθε προγράμματος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Τα δε φτηνά μοντέλα των επαγγελματικών είναι για μένα χειρότερα και από τις ενσωματωμένες των επεξεργαστών. Οπότε από επαγγελματικές min την Κ2000 στα 450€ και max την K4000 στα 900€. Αλλιώς μια καλή GTX και ένα δυνατό CPU.

Για ευρώ μιλαμε ή για δραχμες βρε συναδελφοι ???  :shock:  :shock:   Το κόστος για ΜΙΑ τετοια καρτα γραφικων ειναι τεραστιο και ισως υπερβολικο για την δουλεια που εχουμε να κανουμε (εστω και 3d), δε νομιζετε ?

 

Oταν ημουν Σκωτια το 2005 και εκανα το MSc μου, δουλευα 3d σχεδιαστικό (pro engineer) και 3d simulation παρομοιο με 3d studio max (το MANTRA και το WITNESS, αν το γνωριζετε...) σε laptop με CPU intel M 1,5GHZ, μνημη 512 ΜΒ , καρτα γραφικων ati radion 9700 64mb !!! Δουλευα τουλαχιστον ικανοποιητικά αν και στα lab του πανεπιστημιου οι εφαρμογες "πετουσαν" ! (οι 2πυρηνοι τοτε ηταν state of the art) .

Το λαπτοπ αν θυμαμαι καλα το ειχα παρει 500€ περιπου, λιγοτερα απο τις καρτες που προαναφερατε....

 

Μηπως ειμαστε υπερβολικοι σε απαιτησεις μερικοι...?  :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πριν 10 χρόνια όλα αυτά.

 

Μέχρι ενός σημείου οι απλές κάρτες δουλεύουν κανονικά, αν το assembly σου έχει πάρα πολλά κομμάτια τότε γονατίζουν. 

 

Τον περασμένο μήνα σε σύστημα με 6 πύρηνο AMD, ATI Fire 5100W με 4GB Vram και 16 GB Ram το solidowrks simulation έφαγε όλη τη μνήμη και κράσαρε.

 

Άλλες απαιτήσεις σε hardware τότε και άλλες τώρα δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.