Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

καρτα γραφικων για 3d max


pe.tremis

Recommended Posts

Θα συμφωνήσω με τον φίλο rootbreaker από προσωπική εμπειριά ειδικά με τις κάθετες εφαρμογές τις Autodesk (Autocad, Revit κλπ) μπορώ να πω ότι τα τελευταία χρόνια έχουν βαρύνει ιδιαίτερα.

 

Ήδη οι περισσότερες είναι 64 bit μόνο με ότι αυτό συνεπάγεται (8+ gb ram, πολυπύρηνους επεξεργαστές, κοκ).

 

Τουλάχιστον οι μνήμες αυτό τον καιρό κινούνται χαμηλά, παίρνεις 16gb ddr3 με κάτω από 100 ευρώ. Οι κάρτες γραφικών είναι γενικά πιο ακριβές, ειδικά οι Fire/Quadro αλλά σε βγάζουν για αρκετό καιρό.

 

Οι ssd κινούνται επίσης πλέον σε πολύ χαμηλές τιμές.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

οκ, ισως να εχετε δίκιο γιατι εχω 7-8 χρόνια να δουλεψω σοβαρά με 3D και δεν εχω αποψη με τα αντιστοιχα προγραμματα των τελευταιων ετών.... Μου κανει τρομερη εντυπωση ομως....Οι εφαρμογες που δούλευα πριν 10 χρόνια και τα γραφικά τους μπορώ να πω οτι ήταν άκρως ρεαλιστικά, οι δυνατοτητες και παραμετροποίησή τους απίστευτη, για ποιον λόγο να εχουν τοσες πολλες απαιτησεις οι σύγχρονες εφαρμογές και γιατι π.χ. να θελουν μια γ@μωκάρτα των 1000 € .... :-x

Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι δεν θα τρέξουνε με μια απλή ATI ή μια απλή Nvidia. Όταν έχεις όμως ένα μηχάνημα με 1000 και βάλε διαφορετικά τεμάχια το οποίο το γυρνάς γύρω γύρω, ζουμάρεις, κρύβεις κάποια κομμάτια, άλλα τα κάνεις διάφανα, άλλα τους αλλάζεις χρώμα και όλα αυτά μαζί πρέπει να έχουν κάποια constraints μεταξύ τους τότε χρειάζεσαι σοβαρό μηχάνημα.

Ξαναλέω, η απλή κάρτα θα το τρέξει, αλλά θα έχεις κολλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.