Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέος τρόπος κατάθεσης αμοιβής μηχανικού στην Εθνική Τράπεζα


Recommended Posts

1ον το τριπλοτυπο το ζηταει η πολεοδομια για να εκδωσει την αδεια κατεδαφισης

τότε κακώς σου έκανε το αρχικό έμβασμα. Σου επαναλαμβάνω οτι το να φαίνεται η κατάθεση δυο φορές, σε εκθέτει στην εφορία.

Υπάρχει αυτό από το ΤΕΕ. Στη σελίδα 23 πάνω πάνω αναφέρει οτι η διαδικασία μέσω ΕΤΕ έχει καταργηθεί.

 

2ον το συμφωνητικο το ζητανε για να δουν οτι το ποσον φεμ ειναι το ορθο. Θα μου πεις δεν ειναι αρμοδιοτητα δικη τους . Συμφωνω απολυτα

Θεωρητικά, πρέπει να το δουν ακριβώς για να ελέγχουν το ΦΕΜ. Παρόλα αυτά, η συμφωνηθείσα αναγράφεται και στο τεύχος υπολογισμού αμοιβών από το ΤΕΕ, οπότε μπορούν και από εκεί να ελέγχουν το ποσό.

 

 

 

3ον αυτα που μου ειπαν στην τραπεζα εφαρμοστηκαν για πρωτη φορα χτες 4/9/2015 και

 

Με κάλυψε ο Τερυ.

 

 δεν ξερω αν πραγματι ειναι οπως λενε στην τραπεζα απο εδω και περα, τοτε και καποιες καταθεσεις παραβολου αυθαιρετων που μπορουςαμε να κανουμε με ebanking, διευκολυνοντας τον ιδιοκτητη, απο δικο μας λογαριασμο, δεν θα γινεται.

αν θες να είσαι οκ αυτά όλα τα πληρώνει απευθείας ο ιδιοκτήτης. Ειναι δική του υποχρέωση. Το οτι κάνουμε διευκολύνσεις, το ξέρουμε εμείς. Στα χαρτιά υπάρχουν μόνο νούμερα. Σε ανάλογη περίπτωση, που πελάτης μου κατέθεσε το σύνολο της αμοιβής, το πρόστιμο και το παράβολο, αναγραφόταν στο συμφωνητικό οτι "στο λογαριασμό του μηχανικού θα κατατεθεί το ποσό αυτό και αναλαμβάνει την υποχρέωση να εκτελέσει τις πληρωμές για λογαριασμό μου". Έτσι, είσαι απόλυτα καλυμμένος.

 

επειδή νομίζω οτι δυσαρεστήθηκες από το προηγούμενο ποστ μου, μόνο να σε βοηθήσω ήθελα.... άλλωστε όλοι παλεύουμε με το μακρύ και το κοντό του κάθε καρεκλοκένταυρου , στο ίδιο γήπεδο είμαστε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι με τα τελικα..... η τραπεζα τελικα δεν αποδεχεται ουτε απο τον ιδιοκτητη μετρητα. Πρεπει να εμφανιζεται το ποσον σε καποιο δικο του λογαριασμο, και απο εκει να εμφανιζεται η μεταφορα του ποσου στο ονομα του μηχανικου. Συμφωνουμε λοιπον οτι τα λεφτα κατω απο το στρωμα τερματιζουν σιγα-σιγα;; Την καλημερα μου ΣΕ ΟΛΟΥς.

Link to comment
Share on other sites

Πηγες σε αλλο καταστημα?

Σωνει και καλα ο ιδιοκτητης πρεπει να εχει λογαριασμο στην ΕΤΕ?

 

Σου ξαναλεω οτι η Τραπεζες κανουν "ΚΡΑΑΑΑΑ" για να επιστροφη μετρητων.

Υπαρχει περιπτωση να σου πει η τραπεζα "δε θελω φιλε μου 1000Ε μετρητα που μου φερνεις για καταθεση..."??

Link to comment
Share on other sites

επεστρεψα με ebanking το ακριβες ποσον της αμοιβης, σε λογαριασμο ETE του ιδιοκτητη, και πηγε σε αλλο καταστημα ΕΤΕ και μετεφερε απο τον λογαριασμο του στο λογαριασμο μου με τον κωδικο πληρωμης και ολα τα λοιπα για να βγει το πρασινογαλαζο χαρτακι...

 

 

Και για να γελασουμε και λιγο.....

αναπαραγω απο........28 Ιουλίου 2015 10:55 πμ | news room

"Το τελειωτικό χτύπημα δέχεται τις τελευταίες μέρες ο κλάδος των κατασκευών αφού μετά τα λουκέτα στα τεχνικά έργα, η επιβολή των capital controls νεκρώνει και την έκδοση και αναθεώρηση οικοδομικών αδειών.

Moλονότι η κρίση έχει γονατίσει τις νέες κατασκευές, σύμφωνα με τα στοιχεία της Εθνικής Στατιστικής Υπηρεσίας το 12μηνο Μάιος 2014-Απρίλιος 2015, πάνω από 470 νέες άδειες εκδόθηκαν στην χώρα. Πλέον ακόμη και αυτός ο χαμηλός αριθμός αδειών κινδυνεύει να μην μπορεί να επιτευχθεί.

Αιτία είναι ο τρόπος πληρωμής της έκδοσης των αδειών καθώς οι Υπηρεσίες Δόμησης δεν κάνουν δεκτές τις ηλεκτρονικές τραπεζικές συναλλαγές, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να περαιωθεί η διαδικασία η οποία μέχρι σήμερα γινόταν μέσα από το γκισέ των τραπεζών.

Το θέμα έφερε χθες στην δημοσιότητα ο Πρόεδρος του Τεχνικού Επιμελητηρίου κ. Γιώργος Στασινός. Με επιστολή προς τις Υπηρεσίες Δόμησης όλης της χώρας και την Εθνική Τράπεζα ζητά να αντιμετωπιστούν τα προβλήματα που έχουν συσσωρευτεί στον κλάδο των μηχανικών και τις τεχνικές εταιρείες από την τραπεζική αργία και τον περιορισμό της κίνησης κεφαλαίων στην ολοκλήρωση διοικητικών πράξεων, όπως η έκδοση οικοδομικών αδειών.

 

Συγκεκριμένα το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος, ζητά να γίνονται αποδεκτές από τις Υπηρεσίες Δόμησης όλης της χώρας οι ηλεκτρονικές πληρωμές μέσω web banking των αμοιβών μηχανικών και των λοιπών κρατήσεων που είναι απαραίτητες για την ολοκλήρωση των διοικητικών πράξεων (όπως η έκδοση αδειών δόμησης κ.ά.), ως εναλλακτικών των καθιερωμένων γραμματίων είσπραξης των συνεργαζόμενων Τραπεζών.

Λόγω της τραπεζικής αργίας οι τράπεζες δεν διαθέτουν την ειδική υπηρεσία που παρέχεται με την συμπλήρωση ειδικού τριπλότυπου εντύπου.

Σύμφωνα με τον κ. Στασινό, τόσο οι περιορισμοί στο είδος και των αριθμό των συναλλαγών που γίνονται στα καταστήματα όσο και η έλλειψη ρευστότητας σε μετρητά που παρατηρείται στην αγορά και ειδικά στους ελεύθερους επαγγελματίες μηχανικούς, οδηγούν στη χρήση του internet banking ως αποκλειστικού μέσου επαγγελματικών συναλλαγών.

Επομένως, η αποδοχή από τις ΥΔΟΜ αυτού του τρόπου πληρωμής και η διευκόλυνση από πλευράς τραπεζικών ιδρυμάτων για τη διεξαγωγή αυτών των συναλλαγών μέσω web banking είναι απαραίτητη για το επόμενο διάστημα.

«Η άμεση ενεργοποίηση εναλλακτικών τρόπων πληρωμής έτσι ώστε κατά το διάστημα των περιορισμών στο τραπεζικό σύστημα να μην περιορίζεται η οικονομική δραστηριότητα των μηχανικών μελών του ΤΕΕ είναι απαραίτητη» τόνισε ο Πρόεδρος του ΤΕΕ Γιώργος Στασινός και πρόσθεσε ότι το προσωρινό αυτό μέτρο είναι αναγκαίο για την στήριξη της πραγματικής οικονομίας την τρέχουσα περίοδο."

newmoney.gr

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καποια πληρωμη σε εκκρεμοτητα να παω για δοκιμη, αλλα δεν μπορω να καταλαβω..

 

Παω εγω αυριο στην ΕΤΕ να καταθεσω 500Ε μετρητα στον λογαριασμο μου, ως terry.

Θα μου πει η ΕΤΕ, κυριε δε δεχομαστε μετρητα?

Οκ, παω στο ΑΤΜ απεξω και κανω οτι καταθεσω θελω, οτι ποσο θελω, οσες φορες θελω...

 

Αυτο με τα μετρητα δεν το εχω καταλαβει...

Link to comment
Share on other sites

Προφανως δεν μιλαμε για καταθεση ποσου στον δικο μας λογαριασμο, αλλα για καταθεση μεσω τραπεζης των ποσων που αφορουν αμοιβη για παροχη υπηρεσιας ´η και αγορα προιοντων αργοτερα....σου λεει " παρε τα μετρητα σου, καταθεσε τα σε λογαριασμο, και απο κει κανε την μεταφορα σε οποιο λογαριασμο θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καποια πληρωμη σε εκκρεμοτητα να παω για δοκιμη, αλλα δεν μπορω να καταλαβω..

 

Παω εγω αυριο στην ΕΤΕ να καταθεσω 500Ε μετρητα στον λογαριασμο μου, ως terry.

Θα μου πει η ΕΤΕ, κυριε δε δεχομαστε μετρητα?

Οκ, παω στο ΑΤΜ απεξω και κανω οτι καταθεσω θελω, οτι ποσο θελω, οσες φορες θελω...

 

Αυτο με τα μετρητα δεν το εχω καταλαβει...

 

Τι δεν καταλαβαίνεις ? Θέλουν  σιγά σιγά να γίνονται όλα ηλεκτρονικά. Να μειωθεί το μετρητό. Να φαίνονται όλα τα χρήματα στον λογαριασμό του καθενός. 

 

Ένας απλός λόγος ? Πολλοί χρωστάνε σε εφορίες, ΤΕΒΕ κ.τ.λ. και έχουν αδειάσει τους λογαριασμούς τους. Έτσι όμως τους πιάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει νοημα αυτο που λες.

Τι σημαινει ολα ηλεκτρονικα?

Ο αλλος που δεν εχει λογαριασμο στην ΕΤΕ τι θα κανει?

Θα ανοιξει λογαριασμο για να σε πληρωσει?

Και ποια η διαφορα να κανει καταθεση στον λογαριασμο του και μετα μεταφορα στο δικο σου, απο το κανει κατευθειαν καταθεση στο λογαριασμο σου?

 

Για να το υπενθυμισουμε.

Καμια υποχρεωση δεν υπαρχει στο να γινει καταθεση της αμοιβης μας, στην ΕΤΕ.

Οποτε, ας πραξουμε αναλογως.

 

 

ΥΓ. Χθες παντος μου εκαναν μια καταθεση στο λογαριασμο της ΕΤΕ, με μετρητα, σε καταστημα, χωρις βεβαια εντολη πληρωμης. Απλη καταθεση για εξοφληση παραστατικου.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.