Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος τρόπος κατάθεσης αμοιβής μηχανικού στην Εθνική Τράπεζα


Recommended Posts

Καλημέρα.

Πάντως πριν περίπου 10 ημέρες για πληρωμή προστίμων αυθαιρέτων σε Εθνική και Eurobank, ζητήθηκε, ενώ μου είχαν δώσει μετρητά οι πελάτες μου, να κατατεθούν τα χρήματα πρώτα σε λογαριασμό της τράπεζας και μετά να γίνει η πληρωμή των προστίμων με μεταφορά του ποσού. Δέχθηκαν να γίνει με κατάθεση σε δικό μου λογαριασμό. Στην Εθνική αρχικά δεν ήθελε ο υπάλληλος να το κάνει.

Edited by pmitsios
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει νοημα αυτο που λες.

Τι σημαινει ολα ηλεκτρονικα?

......

Και ποια η διαφορα να κανει καταθεση στον λογαριασμο του και μετα μεταφορα στο δικο σου, απο το κανει κατευθειαν καταθεση στο λογαριασμο σου?

 

Η τεράστια διαφορά ρε τέρυ που δεν καταλαβαίνεις.....είναι ότι έστω και για μερικά δυτερόλεπτα......ο καταθέτης βάζει τα λεφτά του σε έναν λογαριασμό τράπεζας (κατάθεση) και μετά κάνει την (πληρωμή).

 

Άρα αν χρωστάει κάπου ...τράπεζες, κράτος δεν ξέρω εγώ που.....του τα αρπαζουν τα λεφτά. Υπάρχει έλεγχος.

 

Αν εσύ τα φέρεις από το στρώμα....πως θα ελεγχθείς ? Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις αυτό που λέω ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα αν χρωστάει κάπου ...τράπεζες, κράτος δεν ξέρω εγώ που.....του τα αρπαζουν τα λεφτά. Υπάρχει έλεγχος.

 

 

Σε αυτο εχεις δικιο.

 

Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις αυτό που λέω ?

 

 

Αλλα ο τροπος σου λιγακι...καπως...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πάντως πριν περίπου 10 ημέρες για πληρωμή προστίμων αυθαιρέτων σε Εθνική και Eurobank, ζητήθηκε, ενώ μου είχαν δώσει μετρητά οι πελάτες μου, να κατατεθούν τα χρήματα πρώτα σε λογαριασμό της τράπεζας και μετά να γίνει η πληρωμή των προστίμων με μεταφορά του ποσού. Δέχθηκαν να γίνει με κατάθεση σε δικό μου λογαριασμό. Στην Εθνική αρχικά δεν ήθελε ο υπάλληλος να το κάνει.

 

Αυτό γίνεται απλά για να μπορεί να επιστραφεί κάπου το ποσό σε περίπτωση λάθους... Ισχύει εδώ και καιρό και είναι τυπική διαδικασία

 

 

Έχει απόλυτο δίκιο ο terry για την περίπτωση που δεν έχει λογαριασμό στην ΕΤΕ ο πελάτης, τι γίνεται?

Γιατί με τα capital controls δεν μπορεί να ανοίξει λογαριασμό και να θέλει!

 

Γενικά λίγο ακραίο μου φαίνεται το όλο πράγμα. Όπως και να έχει πάντως σφίγγουν τα πράγματα...

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

νομιζω επιστροφη ισχυει μονο για την πληρωμη του παραβολου 4178,οχι για την πληρωμη προστιμου 4178

ας γινουν σαφεις οι συναδερφοι για το ποια περιπτωση ηταν

πληρωμη παραβολου 4178 ή πληρωμη προστιμου 4178?

Link to comment
Share on other sites

μα, αν το θέμα είναι να περάσουν τα χρήματα από τράπεζα για να μπορέσει να τα τσιμπήσει το δημόσιο, ποιος μας εμποδίζει να κάνουμε πληρωμές τμηματικά. Υπάρχει το ακατάσχετο κάτω από 1500, σωστά? Ή καταργήθηκε?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω επιστροφη ισχυει μονο για την πληρωμη του παραβολου 4178,οχι για την πληρωμη προστιμου 4178

ας γινουν σαφεις οι συναδερφοι για το ποια περιπτωση ηταν

πληρωμη παραβολου 4178 ή πληρωμη προστιμου 4178?

 

Ισχύει και για την πληρωμή προστίμου... π.χ. Αν εκδόσεις ένα πρόστιμο 1000 ευρώ, το πληρώσει ο πελάτης, αλλά κάνεις μια αλλαγή στο σύστημα την ίδια ημέρα που πληρώθηκε (μέχρι να αναγνωριστεί η πληρωμή δηλαδή) κι αλλάξει το πρόστιμο (π.χ. παει 1100) το πρόστιμο επιστρέφεται. Μου έχει τύχει 2 φορές!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα η ΕΤΕ δέχθηκε να πληρώσω εγώ την αμοιβή.

Έβαλε στο σύστημα ως εντολέα εμένα και έτσι το  πέρασε.  Ήθελε να με διευκολύνει ο ταμίας, γνωστός γαρ. 

Δεν είναι σωστό αλλά τι να κάνω ο πελάτης μου ήταν σε άλλη πόλη και έπρεπε να του στείλω το καταθετήριο

και να μου ξαναστείλει πίσω το απόκομμα. Σε δουλειά να βρισκόμαστε.

 

Μερικές φορές μέσω του  i-bank  μου,  πληρώνω παράβολα και προστίματα πελατών.

Πλέον   προβληματίζομαι ότι μπορεί να βρω τον μπελά μου. 

Δεν είναι να τους έχεις εμπιστοσύνη, δεν ξέρεις πως και από που  θα σου τη  φέρουν!

Link to comment
Share on other sites

Ανακοίνωση του ΤΕΕ για συνεργασία με την ΕΤΕ για τις καταθέσεις αμοιβών μέσω ebanking

 

http://web.tee.gr/%CE%BD%CE%AD%CE%B5%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CF%85%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CF%8D%CE%BD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C/

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.