Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέος τρόπος κατάθεσης αμοιβής μηχανικού στην Εθνική Τράπεζα


Recommended Posts

  • 10 months later...

Καταρχην εχει καταργηθει η καταθεση αμοιβης μηχανικου στην Εθνικη. Υπαρχει και ΦΕΚ. Ψαξτο.

 

Η πολεοδομια ζηταει απλα το ιδιωτιοκ συμφωνητικο, θεωρημενο με το γνησιο απο τον ιδιοκτητη.

 

Αυτο που περιγραφεις παντως, δεν τον εχω ξανακουσει..

Συνάδελφε μπορείς να γράψεις το σχετικό ΦΕΚ που αναφέρεις πιο πάνω ? 

 

'Άκυρο μάλλον το βρήκα παρ13 αρθ 7 και παρ2 αρθ10 του Ν 3919/11 ΦΕΚ 32/Α/2-3-2011  

 

και μια που το βρήκα να ρωτήσω Ακόμα κάνουν  καταθέσεις για αμοιβές σας για ποσά μικρά πχ 500 ευρώ ή μικρότερα από 1500 ευρώ ή μάλλον επειδή ακόμα έχουμε τα κάπιταλ κοντρόλ λογικά θα σας κάνουν όπως και εμένα αλλά βάζετε στο φάκελο των φορολογικών την απόδειξη της κατάθεσης ? Εγώ δεν το έκανα και πιστεύω ότι δεν απαιτείται και κακώς μου το ζητάνε Το μόνο πυο θα μπορούσε να μου ζητήσει είναι το ιδιωτικό συμφωνητικό αλλά και αυτό χαζό το θεωρώ αφού από την στιγμή πυο φαίνεται ότ ιε΄χει πληρωθεί ο φόρος είναι λογικό να υπάρχει και η ΑΠΥ προς τον πελάτη 

 

Εγώ γενικά ήμουν αντίθετος με την κατάργηση στο  σύστημα των ελάχιστων αμοιβών και την υποτιθέμενη απελευθέρωση του επαγγέλματος αλλά από την στιγμή που έγινε εμείς θα εξακολουθούμε να το "φυλακίζουμε"  ? 

Είναι σαν να λένε σε κάποιον ότι είναι ελεύθερος να φύγει από μια περιοχή που ζούσε απομονωμένος αλλά περνούσε καλά και αυτός να βάζει αλυσίδες με λουκέτο  και να λέει ότι για να φύγει και να μείνει ελεύθερος πρέπει να γίνει παιχνίδι εύρεσης του κλειδιού , αντί να αποφασίσει αν θα μείνει ή θα φύγει 

 

http://www.eetemreth.gr/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%B2%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%84%CE%B5%CE%B5/

 

 

http://www.eetem.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=371:2011-07-11-06-40-45&catid=53:flash&Itemid=78

 

και δεν γουστάρω τα χρήματα μου να περνάνε από χέρια τραπεζίτη άσε που  μπορεί να θέλω να πληρωθώ σε ντομάτες και να κόψω απόδειξη το αντίτιμό τους που λέει ο λόγος και να πληρώσω κανονικά φόρο και ΦΠΑ  Μετά τον νέο νόμο το απαγορεύει κανείς ? γιατί πράγματι παλαιά δεν γινόταν πρακτικά 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο δ/ντης μου ζητά έγγραφο που να λέει καθαρά ότι δεν απαιτείται κατάθεση αμοιβών σε τράπεζα καθότι το παραπάνω του ΥΠΕΧΩΔΕ δεν το διατυπώνει με σαφήνεια Υπάρχει κάτι σχετικό ? 

 

 

 

Αν και εγώ νομίζω ότι το γράφει ουσιαστικά όταν αναφέρει να καταβάλλεται απευθείας η αμοιβή στους δικαιούχους Τι πιο απευθείας από την καταβολή στα χέρια Όπως έγραψα ουσιαστικά δεν έχω πρόβλημα αφού λόγο καπιταλ κοντρόλ μου έχουν σε όλες τις περιπτώσεις καταβάλει μέσω τραπέζης τα χρήματα , αλλά ρε γαμώτο είναι θέμα ιδεολογικό να μην δίνω με το έτσι  θέλω χρήματα σε τραπεζίτες ούτε για ένα λεπτό αν δεν με υποχρεώνει η πολιτεία να το κάνω (ο δντής χαριτολογώντας μου είπε να αλλάξω ιδεολογία) 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Τελικά φαίνεται ενεργοποίησαν τις αμοιβές μηχανικών μέσω ebanking της ΕΤΕ.

 

Το ποσοστό υπέρ ΤΕΕ είναι τρολιά;

Αν έχει γίνει ήδη η κατάθεση από τον ιδιοκτήτη στην ΕΤΕ αλλά όχι μέσω της φόρμας αυτής που έχει η ΕΤΕ στο site της, μπορούμε λες μετά να κάνουμε την μεταφορά μόνοι μας στον εαυτό μας.. (απλά για να εκτυπωθεί το έντυπο που το ζητάνε στην Πολεοδομία)? 

Edited by Caan
Link to comment
Share on other sites

Terry στην πολεοδομία του γειτονικού μας νομού ανήκει η συγκεκριμένη περίπτωση και δυστυχώς εκεί ζητάνε το συγκεκριμένο έντυπο... Σκεφτόμουν να ζητήσω από τη δική μας Πολεοδομία ένα έντυπο ότι τα δέχονται κι αλλιώς ώστε να το πάω μετά στους άλλους, αλλά δεν νομίζω να βγάλω άκρη..

Edited by Caan
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει γίνει ήδη η κατάθεση από τον ιδιοκτήτη στην ΕΤΕ αλλά όχι μέσω της φόρμας αυτής που έχει η ΕΤΕ στο site της, μπορούμε λες μετά να κάνουμε την μεταφορά μόνοι μας στον εαυτό μας.. (απλά για να εκτυπωθεί το έντυπο που το ζητάνε στην Πολεοδομία)? 

Το έχει κάνει κανείς αυτό? Νομίζω δεν θα υπάρχει πρόβλημα (από πλευράς εφορίας εννοώ).

Edited by Caan
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω κάνει παλαιότερα.

Είναι τεράστια βλακεία αλλά δυστυχώς μερικές φορές το να πείσεις κάποιους υπαλλήλους για τα αυτονόητα κοστίζει τόσο πολύ και χρονικά και ψυχολογικά που δεν υπάρχει άλλη λύση.

Φορολογικά δεν πιστεύω πως υπάρχει πρόβλημα. Ουσιαστικά βάζεις λεφτά από σενα στον εαυτό σου. Κατι αντίστοιχο με το αν έκανες μεταφορά από έναν λογαρισμό σου σε έναν άλλο δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.