Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικίνδυνος ιός Η/Υ;


GP

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι

 

σήμερα έλαβα μια ειδοποίηση για επικίνδυνο ιό (virus) το οποίο είναι δυνατόν να σας αποσταλεί από άτομο που υπάρχει ήδη στην λίστα του ηλεκτρονικού σας ταχυδρομίου.

 

Σας παραθέτω το κείμενο όπως το έλαβα:

 

"Η Ε.Ε έβγαλε ανακοίνωση που επιβεβαιώνει κάποιες φήμες. Στις επόμενες μέρες πρέπει να είστε πολύ προσεκτικοί να μην ανοίξετε κανένα μήνυμα που θα σας έρθει με τον τίτλο "INVITE" ή "INVITO" ανεξάρτητα από το ποιος σας το έστειλε, φίλος ή όχι.

Είναι ένας ιός που ανοίγει ως ολυμπιακή φλόγα και καίει τον σκληρό σας δίσκο. Αυτός ο ιός θα σας έρθει από ένα άτομο από τη λίστα των επαφών σας και γι' αυτό πρέπει να στείλετε αυτό το e-mail σε όσους ξέρετε. Έτσι αν πάρετε τέτοιο μήνυμα, μην το ανοίξετε και σβήστε αμέσως τον υπολογιστή σας.

Είναι ο χειρότερος ιός όπως ανακοινώθηκε από το CNN και η MICROSOFT το επιβεβαιώνει ως τον πιο καταστροφικό ιό μέχρι σήμερα. Ανακαλύφθηκε προχτές το απόγευμα από MCAfee και δεν υπάρχουν ακόμη λύσεις. Καταστρέφει ολοκληρωτικά όλα τα VITAL INFO του HARD DISK! Κάντε COPY και στείλτε το σ' όλους."

 

Βασικά πιστεύω ότι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και να λαμβάνουμε τα μέτρα μας γιατί αν η πολύτιμη δουλειά μας πέσει θύμα κακόβουλων επιθέσεων φανταστείτε τις συνέπειες.

Διστυχώς είμαι παθών στο παρελθόν και οφείλω να ενημερώσω όσους περισσότερους μπόρω.

Αν θέλετε προωθήστε το και ενημερώστε και άλλους.

Σίγουρα στο forum αυτό θα υπάρχουν μηχανικοί και μη πολύ πιο καταρτησμένοι από εμένα. Αν έχουν στοιχεία για τον εν λόγο ιό ας μας ενημερώσουν πιο αναλυτικά.

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστούμε GP

 

------------

 

εμένα πάντως μου έχουν έρθει αρκετές φορές mail από γνωστούς μου με περίεργο περιεχόμενο

και δεν τα έστειλαν αυτοι

 

ευτυχώς δεν τα άνοιξα

συνήθως είναι ψιλοπεριεργος ο τίτλος

και διαφημίζουν κάτι τελικά δεν περιέχουν απαραιτήτως ιό

Link to comment
Share on other sites

stayros

μακάρι να είναι απλά τα πράγματα και να είναι έτσι που λες, αλλά οποιος φυλάει τα ρούχα του έχει τα μισά. Εγώ πάντως δεν θα το υποτιμούσα το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ καθόλου, αλλά να ανακοινώνονται ιοι μέσω email δεν είναι συνηθισμένο, όπως επίσης το ότι παίρνω ανά 3-4 ένα ίδιο στο περιεχόμενο email με κάνει κάπως αναίθητο. Θα δω στα γνωστά sites για virus alert κ θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

να πω επίσης ότι οποιος έχει gmail καλό είναι να ειδοποιεί όποιον θέλει να προσκαλέσει (INVΙTE) στο gmail.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μην αγχώνεστε! την είχα πατήσει και εγώ έτσι την πρώτη φορά που μου είχε έρθει τέτοιο μήνυμα(chain message).αν το ψάξετε στο wikipedia το συγκεκριμένο έχει καμιά δεκαετία που στέλνεται.

Link to comment
Share on other sites

Microsoft has released their January 2009 Security Bulletins. The January release contains one bulletin, which covers 3 critical vulnerabilities in the Microsoft Server Message Block (SMB) protocol. All 3 vulnerabilities described carry a potential impact of Remote Code Execution. The associated CVE IDs are CVE-2008-4114, CVE-2008-4834, and CVE-2008-4835.

 

Δεν αναφέρει πουθενά ιό.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι όταν δεχόμαστε κάποιο περίεργο email να ψάχνουμε πρώτα στο internet ώστε να 'μαστε εντάξει. Αρκετά chain emails είναι απάτες.

 

http://www.sophos.com/pressoffice/news/articles/2006/02

http://en.wikipedia.org/wiki/Olympic_Torch_(virus_hoax)

Link to comment
Share on other sites

................το συγκεκριμένο έχει καμιά δεκαετία που στέλνεται.

Απ' ότι θυμάμαι έλαβα και γω κάτι όμοιο εδώ και λίγο καιρό, αλλά δεν αντιμετώπισα από κάποιο e-mail πρόβλημα. Βέβαια γενικά προσέχω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.