Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πυροπροστασία σε εκτός σχεδίου μεζονέτα με υπόγειο parking.


leon83

Recommended Posts

σχεδιαζω μια μεζονετα και εχω κολησει λιγο με την οδευση διαφυγης.η επιφάνεια ειναι 55τμ οροφος 60 τμ ισογειο και 70τμ υπογειο με μια θεση σταθμευσης.για την οδευση μου εχω δυο εξοδους; την πορτα εξοδου στο ισογειο και την εξοδο του υπογειου χωρου σταθμευσης;

ποιο απο τα παρακατω ισχυει σχετικα με την οδευση:

1. μηκος= (οδευση οροφου)+(1,5*γραμμη αναβασης σκαλας)+(οδευση ισογειου)=9+7,6+6=22,6μ

2. μηκος=(οδευση οροφου)+(1,5*γραμμη αναβασης σκαλας)+(οδευση ισογειου μεχρι αρχη σκαλας υπογειου)+(1,5*γραμμη αναβασης σκαλας υπογειου)+(οδευση υπογειου μεχρι εξοδο παρκινγκ)=9+7,6+1+6,8+5=29,4μ

τι απο τα δυο πρεπει να παρουσιασω στα σχεδια μου;

αν ισχυει το 2 που μηκος=29,4>25 τι γινεται;

Link to comment
Share on other sites

1. Θα σχεδιάσεις και θα μετρήσεις το μήκος της όδευσης από το δυσμενέστερο (πιο απομακρυσμένο) σημείο του ορόφου.

2. Θα κάνεις το ίδιο για το ισόγειο. Ενδέχεται να μην απαιτείται αν είναι εμφανές ότι είναι κατά πολύ μικρότερη του 1.

3. Θα κάνεις το ίδιο για το υπόγειο.

 

Σαν έξοδο κινδύνου θα θεωρήσεις την κοντινότερη σε κάθε περίπτωση, δηλαδή για το ισόγειο και τον όροφο την πόρτα του ισογείου και για το υπόγειο την πόρτα του υπογείου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.