Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή ελεγκτών δόμησης σε ειδικά κτίρια


csimeon

Recommended Posts

Εχω γραψει την αποψη μου.

 

Στην περιπτωση σου, ο καθε ΕΔ να παρει 341Ε ειναι περα για περα λαθος.

Αυτο ειναι ξεκαθαρο.

Κάνεις κατάχρηση όταν την άποψή σου την συνοδεύεις με "είναι ξεκάθαρο".

Παύει πλεον να είναι άποψη και είναι γεγονός αδιαμφισβήτητο.

 

Αν είναι λοιπόν γεγονός, παράθεσε τη διατύπωση στο νόμο που ευθέως το λέει όπως η άποψή σου.

Ή έστω αντέκρουσε τα δικά μου επιχειρήματα για το αντίθετο, τα οποία όπως καθένας διαπιστώνει, στηρίζονται σε διατυπώσεις του νόμου.

Edited by csimeon
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

β) Όταν ο έλεγχος πραγματοποιείται από κλιμάκιο

Ελεγκτών Δόμησης, συντάσσεται και υπογράφεται κοινό

Πόρισμα ελέγχου και το ποσό της αποζημίωσης κατανέ−

μεται ισομερώς σε κάθε έναν εξ’ αυτών και δεν μπορεί

να είναι μικρότερο από τη μικρότερη αποζημίωση που

ορίζεται κάθε φορά.

 

 

Θεωρω οτι αυτο εχει εφαρμογη και στην περιπτωση ΕΔ διαφορετικης ειδικοτητας.

Παλι κλιμακιο ΕΔ ειναι.

Ασχετα αν η παραπανω παραγραφος ειναι κατω απο την παραγραφο 1 που αναφερεται σε κλιμακιο ΕΔ, στις περιπτωσεις που προκυπτουν αμοιβες, απο ενα οριο και πανω.

Αυτο λεει και η λογικη μου.

Δεν μπορει να υπολογιζεται αμοιβη : Επιφανεια * Χρηματικο ποσο/τμ και αυτο να θελουμε να πληρωθει εις διπλουν.

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου αν και δεν με συμφέρει.

Ο κάθε ΕΔ θα αποζημιωθεί με την υπολογισμένη αμοιβή με €/μ² διά δύο αλλά όχι κάτω της ελάχιστης.

Δηλαδή αν η υπολογισμένη είναι 500€ και η ελάχιστη 200€, θα πάρει κάθε ΕΔ 250€

Αλλά αν η υπολογισμένη είναι 300€ και η ελάχιστη 200€, θα πάρει κάθε ΕΔ 200€

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τον επιμερισμο της συνολικης αμοιβης συμφωνουμε.

Οπως εγραψα και παραπανω, μια αμφιβολια εχω, στο αν πρεπει ο καθε ΕΔ να παρει την ελαχιστη.

 

Αλλα η υπολογισμενη αμοιβη x 2, ειναι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας,

έχω οριστεί ελεγκτής δόμησης σε ειδικό κτίριο 1150 τ.μ. και απαιτείται και έλεγχος ηλεκτρομηχανολογικών. Είχα την ίδια απορία σχετικά με την αμοιβή, και πήρα την ΕΥΕΔ. Μου είπαν ότι ΟΝΤΩΣ έχει ασάφεια ο νόμος και περιμένουν διευκρίνηση..Επίσης δεν ανακατεύονται στις αμοιβές και να κανονίσω ότι πιστεύω. Μου είπαν οτι έχω δίκιο να θεωρώ ότι δεν είναι σωστό να μοιραστώ την αμοιβή-συγκεκριμένα 600 ευρώ-αφού θα πάμε 2 διαφορετικές ειδικότητες και θα κανουμε αλλη δουλειά. 

Εγώ θεωρώ οτι σωστό είναι να μοιραζόμουν την αμοιβή αν ερχόταν αλλος αρχιτέκτονας ή πολιτικός αφού ο νόμος λέει:

2. α) Στην περίπτωση που το ποσό της αποζημίωσης κυμαίνεται μεταξύ χιλίων ενός (1.001) και δύο χιλιάδων (2.000) ευρώ, για τον έλεγχο απαιτούνται δύο Ελεγκτές Δόμησης. Στην περίπτωση που το ποσό της αποζημί− ωσης κυμαίνεται μεταξύ δύο χιλιάδων ενός (2.001) και τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ, για τον έλεγχο απαιτούνται τρεις Ελεγκτές Δόμησης

Πάνω σε αυτό πιστεύω αναφέρεται ο ισομερισμός/

Εσείς τι πιστεύετε;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παρακολούθησα την συζήτησή σας γιατί αντιμετωπίζω ανάλογο πρόβλημα. Ο δικός μου έλεγχος είναι για 1046 τ.μ. Διαβάζοντας προσεκτικά την διατύπωση του νόμου συμπεραίνω :

1. H αμοιβή κατανέμεται ισομερώς.

2. Η αμοιβή του κάθε ένα δεν μπορεί να είναι μικρότερη από τη μικρότερη αποζημίωση που ορίζεται κάθε φορά. Θα ήταν πλεονασμός να αναφέρει και πάλι την μικρότερη αμοιβή αν εννοούσε την αμοιβή του κλιμακίου. Κατά τη γνώμη μου εννοεί την αμοιβή του κάθε ένα μηχανικού.

Με αυτή την άποψη τα παρακάτω παραδείγματα βλάζουν λογικά αποτελέσματα.

Στην δική μου περίπτωση η αμοιβή είναι 1046 * 0,4 / 2 = 209,2 € < 600 €,  Άρα 600 € για τον κάθε ένα από τους δύο.

Αν η επιφάνεια ήταν 3000 τ.μ. θα ήταν 4000*0,4 / 3 = 533,33 € < 600 €, Άρα 600 € ο κάθε ένας από τους τρεις.

Αν η επιφάνεια ήταν 7000 τ.μ. τότε θα ήταν 7000*0,4 / 3 = 933,33 € > 600 €, Άρα 933,33 για κάθε έναν από τους τρεις.

κοκ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε κτήριο με εμβαδό 2600 κληρώθηκαν 2 μηχανικοί για τα αρχιτεκτονικά και ένας για τα Η/Μ.

Η αμοιβή είναι 2600*0.4=1040€

 

Ποια είναι κατά την γνώμη σας η σωστή προσέγγιση:

1) 1040/3 = 346,66€<600€ , άρα θα πάρει 600€ ο καθένας.

2) Οι 2 μηχανικοί για τα αρχιτεκτονικά θα πάρουν 1040/2 = 520€<600€ άρα 600€ έκαστος και ο μηχανολόγος θα πάρει 1040€.

3) Θα πάρει 1040€ έκαστος από τους 3

4) Άλλο...

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Συνάδελφοι κληρώθηκα σε Τελικό έλεγχο σχολείου (Δημοτικό) 2850τμ προσθήκη, σε οικόπεδο

που υπάρχει και άλλο σχολείο (Γυμνάσιο) και στο οποίο έργο κληρώθηκε και μηχανολόγος.

Το γεγονός ότι το δημοτικό είναι προσθήκη το έμαθα προφορικά από το μηχανικό του έργου (δεν μου είπε τμ υπάρχοντος, αλλά ας πούμε ότι είναι 2000τμ)

 

Κατόπιν αυτού επικοινώνησα με υπάλληλο της ευεδ για να ζητήσω την γνώμη του για την αμοιβή με την οποία θα αποζημιωθώ για τη διενέργεια του ελέγχου.

 

Δύο τρία στοιχεία που θα βοηθήσουν στην κατανόηση του παραδείγματος:

α) Στην ΚΥΑ 299 16-01-2016 αναφέρεται στο άρθρο 4 παρ. 5β) το εξής:

¨Για τις περιπτώσεις των προσθηκών κατ’ επέκταση

επιβεβαιώνεται επιπλέον και η αποτύπωση του υφιστάμενου κτιρίου¨
 
Άρα επιφάνεια ελέγχου 2850+2000=4850τμ

 

β)Τον ενδιάμεσο έλεγχο τον εκτέλεσε συνάδελφος, τον οποίο γνωρίζω και ο οποίος μου

είπε ότι πληρώθηκε κανονικά την αμοιβή 2850 τμ Χ 0,30ευρώ/τμ=855 ευρώ + ΦΠΑ + Διανυκτέρευση + οδοιπορικά λόγω νησιού.

 

γ)Ο νόμος αναφέρει σαν αποζημίωση τελικού ελέγχου 0,40ευρώ /τμ (κτήριο >1000τμ) και όχι 0,3ευρώ όπως ο ενδιάμεσος (λογικό γιατί ο τελικός είναι πιο λεπτομερής και εξονυχιστικός).

 

Ωραία ως εδώ.

 

Στην περίπτωση όμως τη δική μου, έχουμε τα εξής παράδοξα, άδικα και κατά τη γνώμη μου εκτός πνεύματος του νόμου.

 

Ενώ θα ελέγξω 4850 τμ μόνος μου, τελικό έλεγχο, θα αποζημιωθώ σύμφωνα με τον υπάλληλο της ευεδ 0,4Χ2850/2=570<600 άρα 600 ευρώ

 

Σε ερώτησή μου γιατί δε συμπεριλαμβάνεται στην τιμή όλη η επιφάνεια ελέγχου (4850) και αν θεωρεί άδικο ο μηχανικός ενδιάμεσου ελέγχου με επιφάνεια 2850 τμ να πληρωθεί περισσότερα από εμένα ενώ θα ελέγξει τα μισά, μου είπε τα εξής:

 

Είναι άδικο κατά τη γνώμη του, αλλά αυτό συμβαίνει γιατί δεν είναι όλοι οι έλεγχοι ίδιοι.

 

Τι εννοείται???  του είπα

 

Μου απάντησε πως σε ένα έλεγχο με κτήριο 100τμ και πισίνα δεν αμοιβόμαστε ξεχωριστά για το κτήριο και την πισίνα.

 

Του είπα ναι, μα η πισίνα συμπεριλαμβάνεται στην άδεια όπως οι δεξαμενές και τα υπόγεια. Και στην ερώτηση γιατί δεν

μετράνε όλα τα τμ του ελέγχου, μου είπε πως μετράνε μόνο τα τμ της προσθήκης που αναφέρονται στην άδεια.

 

Και ακούστε το κορυφαίο...

 

Μου είπε χαρακτηριστικά ότι σε έλεγχο σε προσθήκη δεξαμενής 20 τμ σε κάποια βιοτεχνία ο οποίος αμείβεται με 100 ευρώ

ο ελεγκτής έκανε έλεγχο σε όλη τη βιοτεχνία των 1000τμ. (καλό κορόιδο...)

 

Όταν του είπα πως αυτό δεν αναφέρεται στο φεκ και κάνει λόγο ρητά, μόνο στις προσθήκες κατ' επέκταση και καθ' ύψος,

και πως είναι παράλογο για μια προσθήκη ενός τζακούζι σε ένα ξενοδοχείο με αμοιβή 100 ευρώ να πρέπει να ελέγξω

όλη την ξενοδοχειακή μονάδα, μου απάντησε πως ¨εμείς στους ελέγχους μας μετράμε και αυτά που δε μετράτε εσείς¨

 

Του απάντησα πως εκείνοι είναι επιθεωρητές και ο νόμος τους δίνει το δικαίωμα να ελέγχουν οτιδήποτε θελήσουν

ενώ οι ελεγκτές πρέπει να κινούνται στα όρια του φεκ που έχει εκδοθεί.

 

Σε ερώτηση μου αν έχει εκδοθεί κάποια γραπτή εγκύκλιος για αυτά που μου αναφέρει, μου απάντησε πως όχι, το

μόνο που υπάρχει είναι το συγκεκριμένο Φεκ η ΚΥΑ 299.-

 

 

Συνάδελφοι η άποψη μου είναι πως αδικούμαστε κατάφωρα από προσωπικές - προφορικές ερμηνείες οι οποίες είναι ανυπόγραφες,

έωλες και σε οποιοδήποτε νομικό η πειθαρχικό όργανο θα κατέπεφταν ως αβάσιμες και σαφέστατα εκτός πνεύματος του νομοθέτη.

 

Προσωπική μου άποψη για τον έλεγχο και αυτό θα αναφέρω και στη νομική υπηρεσία υποστήριξης του ΤΕΕ είναι:

 

4850τμΧ0,40=1940 ευρώ δύο ελεγκτές δόμησης από 970 ευρώ

και 2850Χ0,40=1140ευρώ δύο ελεγκτές μηχανολόγοι από 600 ευρώ. (αν και για τους μηχανολόγους δεν θα έπρεπε να είναι μέτρο

ελέγχου τα τετραγωνικά αλλά κάποιο άλλο μέγεθος Kwatt ή θερμικά και ψυκτικά φορτία ή κάτι του αντικειμένου τους τελοσπάντων) 

 

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα.

Edited by podylatis02
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

β)Τον ενδιάμεσο έλεγχο τον εκτέλεσε συνάδελφος, τον οποίο γνωρίζω και ο οποίος μου

είπε ότι πληρώθηκε κανονικά την αμοιβή 2850 τμ Χ 0,30ευρώ/τμ=855 ευρώ + ΦΠΑ + Διανυκτέρευση + οδοιπορικά λόγω νησιού.

 

 

1oν Η ΥΑ αναφερει ξεκαθαρα οτι στην αμοιβη περιλαμβανονται και ολα τα εξοδα. Αρα ειναι φαουλ να πληρωθει διανυκτερευση και οδοιπορικα.

 

Για τα υπολοιπα, μονο ξεκαθαρα δεν ειναι...

Οποτε δεν μπορω να πω τη γνωμη μου..!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.