Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή ελεγκτών δόμησης σε ειδικά κτίρια


csimeon

Recommended Posts

Δηλαδή αν θεωρήσουμε ότι μιλάμε για κτίριο κατηγορίας Β ή Γ και για τελικό έλεγχο :

 

Έχεις κάνει έλεγχο σε κτίριο άνω των 400Μ2 οπότε έβγαλε π.χ. αμοιβή 220ευρώ και πήρατε 220 ο καθένας αντί για 200 ? Μιλάμε για κτίρια άνω των 400Μ2.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και ημουνα ετοιμος να πω οτι συμφωνω με τη συναδελφο ΕΥΗ.

Αλλα να παρει καθενας την αμοιβη προκυπτει (πχ 220Ε * 2) ειναι περαν για περα λαθος!!!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, ο ελεγχος ειναι ενας.

Αν πχ πας σε κτηριο 2000τμ, βγαινει αμοιβη 1000Ε για τελικο ελεγχο.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ δε θα θα παρουν και οι δυο απο 1000Ε.

Σε αυτο ειναι 101% σιγουρος.

 

Η μονη αμφιβολια ειναι στην περιπτωση που η συνολικη αμοιβη, οταν επιμεριστει σε καθε ΕΔ, προκυπτει μικροτερη απο την ελαχιστη.

Κατα τη γνωμη μου δεν μπορει ο καθε ΕΔ να παρει την ελαχιστη.

 

πχ κτηριο 410τμ.

Η αμοιβη για τον τελικο ελεγχο προκυπτει 205Ε. Ειναι μεγαλυτερη απο την ελαχιστη? ΝΑΙ.

Αν μιλαμε για δυο ΕΔ, ο καθενας θα παρει 102.5Ε + ΦΠΑ.

Εγω ετσι το καταλαβαινω με μια αμφιβολια 1%.

 

Αλλα δες και το παραδειγμα που ανεφερα για το κτηριο των 2000τμ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Όχι τέρυ! Τώρα κάνεις εσύ λάθος. Ο καθένας θα πάρει από 200. Δεν μπορεί να πάρει ο καθένας λιγότερο από το ελάχιστο που βγαίνει κάθε φορά. Μην μπερδεύεστε.

Link to comment
Share on other sites

Μην εισαι απολυτος, διοτι δεν προκυπτει κατι τετοιο απο το Νομο.

Δεν ειναι καθολου ξεκαθαρο και οπως ειναι γραμμενο, θεωρω οτι εχω δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέει "....και το ποσό της αποζημίωσης κατανέμεται ισομερώς σε κάθε έναν εξ’ αυτών και δεν μπορεί να είναι μικρότερο από τη μικρότερη αποζημίωση που ορίζεται κάθε φορά..."

 

Το "ποσό αποζημίωσης" στην πρόταση, αφορά το ποσό αποζημίωσης του καθενός και όχι το συνολικό αλλιώς θα το διευκρίνιζε. Εϊναι πως θες να το διαβάσεις αλλά πιστεύω ότι το πνεύμα του νόμου είναι αυτό. Αλλιώς ρε συ τέρυ δεν γίνεται να παίρνεις 100 ευρώ για τελικό έλεγχο κτιρίου 400Μ2 όσο παίρνεις...για μία κατεδάφιση. 

 

Εγώ πάντως σε κλιμάκιο που ελέγξαμε ειδικό κτίριο, κάτω των 400Μ2 πήραμε από 200 ευρώ εγώ και ο μηχανολόγος.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα βρε Νικ, δεν ειναι το δικαιο ή αδικο της αμοιβης.

πχ. 200Ε θα παρεις ειτε πας σε κτηριο 20τμ ειτε σε κτηριο 400τμ.

πχ2. 200Ε θα παρεις αν πας σε κτηριο ορθογωνικο 400τμ, 200Ε θα παρεις και σε συγκροτημα 10 δωματιων των 40τμ με ανισοσταθμιες, προβολους, ΗΧ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Από την έκταση των ερμηνειών και μόνο, συμπεραίνω ότι ο νόμος δεν είναι ξεκάθαρος.

 

Οπότε παρακαλώ να τεκμηριώνεται απόψεις όπως η παρακάτω, ώστε να είναι χρήσιμες.

Αλλα να παρει καθενας την αμοιβη προκυπτει (πχ 220Ε * 2) ειναι περαν για περα λαθος!!!!!!!

μπορείς να το τεκμηριώσεις ;

 

Συναδελφε, ο ελεγχος ειναι ενας.

Αν πχ πας σε κτηριο 2000τμ, βγαινει αμοιβη 1000Ε για τελικο ελεγχο.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ δε θα θα παρουν και οι δυο απο 1000Ε.

Σε αυτο ειναι 101% σιγουρος.

 

Η μονη αμφιβολια ειναι στην περιπτωση που η συνολικη αμοιβη, οταν επιμεριστει σε καθε ΕΔ, προκυπτει μικροτερη απο την ελαχιστη.

Κατα τη γνωμη μου δεν μπορει ο καθε ΕΔ να παρει την ελαχιστη.

 

πχ κτηριο 410τμ.

Η αμοιβη για τον τελικο ελεγχο προκυπτει 205Ε. Ειναι μεγαλυτερη απο την ελαχιστη? ΝΑΙ.

Αν μιλαμε για δυο ΕΔ, ο καθενας θα παρει 102.5Ε + ΦΠΑ.

Εγω ετσι το καταλαβαινω με μια αμφιβολια 1%.

 

Αλλα δες και το παραδειγμα που ανεφερα για το κτηριο των 2000τμ.

Θα συμφωνήσω στο θέμα του επιμερισμού μεγάλης αμοιβής δηλαδή για κτίρια >1000τμ, διότι αναγράφεται στην παράγραφο 2β του άρθρου 3. της ΚΥΑ σε άμεση συνέχεια της 2α που περιγράφεται η πολυμερής ομάδα για τα μεγάλα κτίρια.

Ακριβώς εδώ νομίζω πως είναι και το κρίσιμο σημείο :  δηλαδή πιστεύω πως δεν αναφέρεται σε επιμερισμό για όλες τις περιπτώσεις της προηγούμενης ενότητας, που είναι οι διάφορες περιπτώσεις ελέγχων, αλλά μόνο σε όσες εξ' αυτών υπερβαίνουν τα 1000τμ.  Δηλαδή πως οι δύο υπο-παράγραφοι 2α, 2β είναι αποκλειστικά συνυφασμένες.

 

Οπότε Τέρρυ διαφωνώ για το δεύτερο παράδειγμά σου και νομίζω κακώς το ταυτίζεις με το πρώτο.

Οι δύο μηχανικοί συμπληρώνουν ένα πόρισμα αλλά ελέγχουν άλλα πράγματα! (αρχιτέκτονας ή πολ.μηχ. τη δόμηση και ο μηχανολόγος τις εγκαταστάσεις)

 

Σε περίπτωση μεγάλου κτιρίου οι αρχιτέκτονες / πολ.μηχ. θα μοιραζόντουσαν όντως την αμοιβή, ισομερώς.

Σε περίπτωση μεγάλου κτιρίου και ειδικού, οι αρχιτέκτονες / πολ.μηχ. να μοιραστούν την αμοιβή και ισόποση αμοιβή να μοιραστούν ο / οι μηχανολόγοι.

 

Αυτά καταλαβαίνω

 

 

Το θεμα βρε Νικ, δεν ειναι το δικαιο ή αδικο της αμοιβης.

πχ. 200Ε θα παρεις ειτε πας σε κτηριο 20τμ ειτε σε κτηριο 400τμ.

πχ2. 200Ε θα παρεις αν πας σε κτηριο ορθογωνικο 400τμ, 200Ε θα παρεις και σε συγκροτημα 10 δωματιων των 40τμ με ανισοσταθμιες, προβολους, ΗΧ κτ

Έναν σαφή νόμο, προφανώς δεν τον αγνοείς επειδή τον θεωρείς άδικο.

Ωστόσο ένας νόμος που σηκώνει ερμηνείες, λόγω κακής συγγραφής, εύλογο είναι να ερμηνεύεται με την αίσθηση περί δικαίου και λογικής.

Μάλιστα θεωρώ καλό οι συνάδελφοι να διεκδικούν τέτοιες ερμηνείες.  Δεν κατανοώ γιατί να συμβιβαστείς με το άδικο.

 

Ξαναλέω το παράδοξο :

Αν έλεγχα κτίριο και δεν ήταν ειδικό, θα αμειβόμουν  με 341,00 ευρώ ενώ τώρα, για ειδικό κτίριο με τον ίδιο ακριβώς έλεγχο (η μηχανολόγος έχει άλλο αντικείμενο) η άλλη ερμηνεία σημαίνει ότι πρέπει η αμοιβή να είναι η μισή, δηλαδή 170 ευρώ που εκπίπτει στην ελάχιστη των 200 ευρώ!

 

 

Τέλος που αναγράφεται στο νόμο (αυτή την ΚΥΑ ή άλλον) ότι η ΕΥΕΔ, έχει οποιαδήποτε αρμοδιότητα ερμηνείας και υπολογισμού αμοιβής μου ;!

Edited by csimeon
Link to comment
Share on other sites

Εχω γραψει την αποψη μου.

 

Στην περιπτωση σου, ο καθε ΕΔ να παρει 341Ε ειναι περα για περα λαθος.

Αυτο ειναι ξεκαθαρο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.