Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβή ελεγκτών δόμησης σε ειδικά κτίρια


csimeon

Recommended Posts

Άρθρο 3

 

παράγραφος

3. α) Το ύψος των αποζημιώσεων του παρόντος άρθρου περιλαμβάνει και τα έξοδα μετακίνησης του Ελεγκτή Δόμησης, εκτός από τις περιπτώσεις ελέγχου σε
νησιά, όπου στο ποσό της αποζημίωσης προστίθενται και τα έξοδα μετακίνησης σε οικονομική θέση ακτοπλοϊκού εισιτηρίου, καθώς και διανυκτέρευσης, όταν αυτή
απαιτείται και αιτιολογείται επαρκώς.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οκ.

Δεν διευκρινησες που ηταν.

Εχεις δικιο!

β)Τον ενδιάμεσο έλεγχο τον εκτέλεσε συνάδελφος, τον οποίο γνωρίζω και ο οποίος μου

είπε ότι πληρώθηκε κανονικά την αμοιβή 2850 τμ Χ 0,30ευρώ/τμ=855 ευρώ + ΦΠΑ + Διανυκτέρευση + οδοιπορικά λόγω νησιού.

Link to comment
Share on other sites

Σ

 

Συνάδελφοι κληρώθηκα σε Τελικό έλεγχο σχολείου (Δημοτικό) 2850τμ προσθήκη, σε οικόπεδο

που υπάρχει και άλλο σχολείο (Γυμνάσιο) και στο οποίο έργο κληρώθηκε και μηχανολόγος.

Το γεγονός ότι το δημοτικό είναι προσθήκη το έμαθα προφορικά από το μηχανικό του έργου (δεν μου είπε τμ υπάρχοντος, αλλά ας πούμε ότι είναι 2000τμ)

.....

Ενώ θα ελέγξω 4850 τμ μόνος μου, τελικό έλεγχο, θα αποζημιωθώ σύμφωνα με τον υπάλληλο της ευεδ 0,4Χ2850/2=570<600 άρα 600 ευρώ

......

 

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα.

Συμφωνώ απόλυτα με τον προβληματισμό σου για την μη πληρωμή για το υπάρχον όμως το υπάρχον δεν το ελέγχεις όπως το νέο αλλά μόνο ότι βλέπεις στο Δ.Δ. δηλαδή διαστάσεις και ύψος και ότι βλέπεις στο τοπογραφικό.

 

Επίσης το κόστος του ελέγχου είναι 2850*0,4=1,140 και επειδή είναι > 1000 θα χρειαστεί δύο μηχανικούς Ε.Δ. και η συνολική αμοιβή θα είναι 1200 σαφώς μεγαλύτερη από την αμοιβή των 855 που στοίχισε ο αρχικός έλεγχος.

Εσύ γιατί τονίζεις πως ο έλεγχος θα γίνει μόνο από εσένα;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον προβληματισμό σου για την μη πληρωμή για το υπάρχον όμως το υπάρχον δεν το ελέγχεις όπως το νέο αλλά μόνο ότι βλέπεις στο Δ.Δ. δηλαδή διαστάσεις και ύψος και ότι βλέπεις στο τοπογραφικό.

Θα ελέγξεις θέση, διαστάσεις - περίγραμμα, πλάγιες αποστάσεις, τελικό διαμορφωμένο ύψος - ύψος στέγης, θέσεις εξωστών και διαστάσεις, θέσεις Η/Χ και διαστάσεις, αν φαίνονται στο διάγραμμα θα ελέγξεις και το λεβητοστάσιο και το βόθρο, αν δεν έχει μετρήσει η τοιχοποιία στο συντελεστή και δεις 25-30 πόντους θα το πεις, τις θέσεις γκαράζ αν υπάρχουν και αυτές θα τις επισημάνεις και τη φυτοκάλυψη, και αν είναι σε παραδοσιακό οικισμό και έχει κουφώματα αλουμινίου το υπάρχων τι θα κάνεις?? δεν θα το πεις??? άρα ελέγχεις και τισ όψεις. Γιατί σε περίπτωση καταγγελίας τι θα γίνει? Θα πεις δεν τα πρόσεξα ή έπρεπε να ελέγξω μόνο το ΔΔ??? Που το αναφέρει αυτό θέλεις να μου πεις? Δουλειές στο περίπου συνάδελφοι δεν κάνουμε, ο έλεγχος πρέπει να γίνει και θα πρέπει να πληρωνόμαστε για αυτόν. Όπως είδατε το μόνο που δεν θα ελέγξουμε από το υπάρχων είναι ο αντισεισμικός αρμός σε περίπτωση που αυτός δε φαίνεται.

 

 

 

 

Επίσης το κόστος του ελέγχου είναι 2850*0,4=1,140 και επειδή είναι > 1000 θα χρειαστεί δύο μηχανικούς Ε.Δ. και η συνολική αμοιβή θα είναι 1200 σαφώς μεγαλύτερη από την αμοιβή των 855 που στοίχισε ο αρχικός έλεγχος.

Εσύ γιατί τονίζεις πως ο έλεγχος θα γίνει μόνο από εσένα;

Ανέφερα στην αρχή ότι κληρώθηκα εγώ και ένας μηχανολόγος. Προφανώς στην ευεδ θεωρούν ότι ο μηχανολόγος είναι ελεγκτής δόμησης και συμμετέχει στο κλιμάκιο οπότε για εκείνους έχουν δύο ελεγκτές κληρώσει και έτσι θεωρούν ότι καλύπτονται. Ο μηχανολόγος όμως θα μετρήσει τα μηχανολογικά και εγώ τα κτηριακά, ο καθένας διαφορετικό αντικείμενο και επειδή πρόκειται για νησί και θα πάει αυτός από την Ρόδο ας πούμε και εγώ από τη Σαντορίνη και το σχολείο είναι Τήνο δεν θα συμπέσουμε καν μαζι στο μέτρημα (Λόγω δυσμενούς ακτοπλοικής σύνδεσης) μόνο το πόρισμα θα συντάξουμε από κοινού μέσο email.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος λέει για αποτύπωση του υπάρχοντος κτιρίου... Προσωπικά το εκλαμβάνω σαν εμβαδόν, ύψος και θέση

Μπορεί να κάνω και λάθος...

 

Τώρα γιατί η ΕΥΕΔ κλήρωσε 2 μηχανικούς ενώ θεωρώ πως θα έπρεπε να κληρώσει 3 (από την στιγμή που είναι κτήριο που επιβάλλει μικτό κλιμάκιο με μηχανολόγο), είναι ένα θέμα.....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά που έχετε καταλήξει με τα κλιμάκια ? Ειδικό κτίριο, τελικός έλεγχος π.χ. 900μ2. Η αμοιβή είναι :

 

1) 0,5ευρώ/μ2 * 900μ2 = 450 ευρώ για την κάθε ειδικότητα ή

 

2) 0,5ευρώ/μ2 * 900μ2 = 450 ευρώ / 2 (επιμερισμός) = 225 ευρώ για την κάθε ειδικότητα ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Χαίρετε. Μήπως έχει φτιάξει και αναρτήσει κανείς συνάδελφος ΑΡΧΕΙΟ XLS για την αποζημίωση ελεγκτών δόμησης ανά κατηγορία, εμβαδόν κλπ; Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε. Μήπως έχει φτιάξει και αναρτήσει κανείς συνάδελφος ΑΡΧΕΙΟ XLS για την αποζημίωση ελεγκτών δόμησης ανά κατηγορία, εμβαδόν κλπ; Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 12/10/2016 at 8:27 ΜΜ, nik said:

Τελικά που έχετε καταλήξει με τα κλιμάκια ? Ειδικό κτίριο, τελικός έλεγχος π.χ. 900μ2. Η αμοιβή είναι :

 

1) 0,5ευρώ/μ2 * 900μ2 = 450 ευρώ για την κάθε ειδικότητα ή

 

2) 0,5ευρώ/μ2 * 900μ2 = 450 ευρώ / 2 (επιμερισμός) = 225 ευρώ για την κάθε ειδικότητα ?

Τελικά βρήκες την απάντηση στο ερώτημα σου γιατί εγώ έχω έλεγχο σε κτήριο με 956 τμ . 

Πάντως εδώ  ΦΕΚ 2872 / 2019

 http://www.nomotelia.gr/photos/File/2872b-19.pdf

αναφέρει δ) Όταν ο έλεγχος πραγματοποιείται από κλιμάκιο Ελεγκτών Δόμησης, συντάσσεται και υπογράφεται κοινό Πόρισμα και το ποσό της αποζημίωσης της παραγράφου 1 καταβάλλεται σε κάθε έναν εξ αυτών.

Λοιπόν έχει κανείς την σωστή απάντηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.