Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Το ΤΕΕ για τη διακοπή πρόσβασης στο πληροφ. σύστημα των Προσωρινών Ενεργ. Επιθεωρητών


ay8airetos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν εχει φραπέ στο Βερολίνο.. Κανά λατε η καπουτσινο, αλλιως βάλε μπύρες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε TomA,   οι τιμές των ΠΕΑ είναι ελεύθερες και κατόπιν διαπραγμάτευσης και διαμορφώνεται από πολλούς παράγοντες π.χ. Είδος κτηρίου, απόσταση, διαθέσιμα στοιχεία κ.λ.π..

 

Έχω ένα κατάλογο της Εταιρείας ΑΜΙΡ που είχε ισχύ μέχρι 30.06.2014

 

Κατοικίες < 70 m2    335 ΕΥΡΩ.

 

Κατοικίες από 70-130 m2   355 ΕΥΡΩ.

 

Κατοικίες από 131-200 m2  360 ΕΥΡΩ.

 

Πολυκατοικίες > 200 m2 350 ΕΥΡΩ + 0,57 ΕΥΡΩ/m2

 

Για κτήρια του τριτογενή τομέα οι τιμές είναι πολύ υψηλότερες και διαμορφώνονται ανάλογα τις Μηχανολογικές εγκαταστάσεις και την διαμόρφωση των κτηρίων.

 

Στις ανωτέρω τιμές συμπεριλαμβάνεται και ο Φ.Π.Α.

 

Απαραίτητο είναι ένα ιδιωτικό συμφωνητικό με τις εργασίες για την έκδοση του ΠΕΑ και την διαπραγματεύσιμη  τιμή.

 

Από το 2015 οι τιμές είναι περίπου κατά 20% χαμηλότερες αλλά πάντα με βάσει τις συνθήκες των κτηρίων και του ανταγωνισμού.

 

Το ΠΕΑ όπως και εδώ έχει ισχύ για 10 χρόνια.

 

Αυτά μόνο για γεύση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ τώρα εγώ που δεν έχω περάσει τις εξετάσεις, αλλά έχω πληρώσει το παράβολο να κάνω ΠΕΑ;

Παρακαλώ απαντήστε χωρίς σχόλια.

Αν όχι, γιατί όταν πατάω το "νέα επιθεώρηση" συνεχίζει;

Link to comment
Share on other sites

Eνώ μέχρι τώρα είμασταν όλοι μέσα στον αλτρουισμό βουτηγμένοι ......

Τα ίδια λέμε ... αλλά στο συγκεκριμένο θέμα είναι ακόμη πιο γελοίο να το συζητάμε ... πιάσαμε πάτο.

Link to comment
Share on other sites

Ο αντίστοιχος που βγάζει Π.Ε.Α.στη Γερμανία αν έρθει Ελλάδα να δουλέψει και να βγάλει Π.Ε.Α. θα πρέπει να κάνει σεμινάρια και να δώσει εξετάσεις στο Τ.Ε.Ε. ή δεν χρειάζεται πιστοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ τώρα εγώ που δεν έχω περάσει τις εξετάσεις, αλλά έχω πληρώσει το παράβολο να κάνω ΠΕΑ;

Παρακαλώ απαντήστε χωρίς σχόλια.

Αν όχι, γιατί όταν πατάω το "νέα επιθεώρηση" συνεχίζει;

Όχι, δε σου επιτρέπεται.

Όταν υποβαλεις τα αρχικά στοιχεία και προχωρήσεις στη λήψη ΑΠ θα σε σταματήσει το σύστημα επειδή δεν έδωσες εξετάσεις.

 

Αναφορικά, τώρα, με τις πολύτιμες εμπειρίες που μοιράστηκε ο Κος Καλλιτσης μαζί μας, δυστυχώς παρατηρείται ένα τσουβαλιασμα όλων των Μηχανικών, όλων των ειδικοτητων, στο ίδιο καζάνι, χωρίς την παραμικρή εξαίρεση.

Θα μου πει κανείς, σιγά που ανακαλυψες και την Αμερική... Απλά οι διαφορές αντιμετώπισης των ειδικοτητων συγκριτικά με το εξωτερικό είναι χαωδεις...

 

Χωρίς να γνωρίζω τι καθεστώς υπάρχει στο εξωτερικό, σε συζήτηση προηγούμενων ημερών είχα εκφράσει την ίδια άποψη, ότι οι πιστοποιησεις δεν είναι απαραίτητο να ισχύουν για όλους, ούτε να γίνονται για όλους μέσω σεμιναρίων.

 

Ο ΚΕΝΑΚ ήρθε να αντικαταστησει τον ΚΘΚ και τις μελέτες θέρμανσης που πολλοί συνάδελφοι είχαμε δουλέψει στο παρελθόν. Πολλοί συνάδελφοι ασχολήθηκαν με εξοικονόμηση ενέργειας, με μελέτες, εξςιδικευτηκαν και στο πανεπιστήμιο με μεταπτυχιακά και διδακτορικα. Σκεφτείτε ο Κος Καλλιτσης με τέτοια εμπειρία και σπουδές στο εξωτερικό εκληθη να παρακολουθήσει υποχρεωτικά σεμινάρια και να υποβληθεί σε εξετάσεις επειδή δεν ήξερε ΚΕΝΑΚ.

 

Πόσο δύσκολο ήταν εξ αρχής η πιστοποίηση να πραγματοποιειται κλιμακωτα ανάλογα με τα προσόντα, την εμπειρία και τις σπουδές κάποιου και οι παντελώς άσχετοι με το αντικείμενο να περάσουν αυτή τη διαδικασία στην οποία τσουβαλιαζομαστε όλοι μας, πασιφανως για εισπρακτικους σκοπούς?

 

Ευλογες απορίες νομίζω, σε ένα άλλο κράτος από το δικό μας, ίσως...

Εδώ όσο περισσότερα κατοσταρικα, τόσο περισσότερα έσοδα για το ΤΕΕ μας, προκειμένου να θραφουν τα κομματοσκυλα...

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.