Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερχεται η... δανέζικη ΙΚΕΑ στις Τρεις Γέφυρες


Engineer

Recommended Posts

Σε ακίνητο 1.000 τ.μ. στο οποίο λειτουργούσε κατάστημα Lidl, θα στεγαστεί η πρώτη προσπάθεια της δανέζικης αλυσίδας καταστημάτων με είδη σπιτιού JYSK να εισέλθει στην ελληνική αγορά. Μέχρι τα τέλη Νοέμβρη η αλυσίδα θα μετρά τέσσερα καταστήματα στην Ελλάδα.

 

Πιο συγκεκριμένα, η αρχή θα γίνει την Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου όπου θα ανοίξει τις πύλες του το πρώτο κατάστημα της εταιρείας στα Κάτω Πατήσια στην οδό Κουρτίδου. Θα ακολουθήσει στις 8 Οκτωβρίου το κατάστημα της εταιρείας στη Λάρισα, στο εμπορικό κέντρο «Θεσσαλία». Συνέχεια έχει το κατάστημα της Θεσσαλονίκης που θα λειτουργήσει στο εμπορικό πάρκο «Florida 1».

 

Τέλος, το δεύτερο κατάστημα της JUSK στην Αθήνα θα ανοίξει στα τέλη Νοέμβρη στο Ελληνικό, σε παράλληλη της οδού Ιασωνίδου όπου λειτουργούσε κατάστημα Sprider. Εκεί θα είναι και τα κεντρικά της εταιρείας για την Ελλάδα.

 

Ποια είναι η JYSK

 

Η JYSK, είναι Δανέζικη αλυσίδα καταστημάτων που εμπορεύεται είδη για το σπίτι. Η εταιρεία ανήκει στον ιδρυτής της Lars Larsen, που άνοιξε το πρώτο κατάστημα JYSK στο Aarhus της Δανίας, το 1979. Σήμερα η JYSK διαθέτει περισσότερα από 2.275 καταστήματα σε 38 χώρες και απασχολεί περίπου 19.000 υπαλλήλους.

 

«Η JYSK ανοίγει δύο νέα καταστήματα κάθε εβδομάδα κάπου στον κόσμο, αλλά είναι πάντα κάτι ξεχωριστό να ανοίγουμε σε μια νέα χώρα. Περιμένω πραγματικά με ανυπομονησία να γνωρίσω όλους τους καινούργιους υπαλλήλους και, ελπίζω, πολλούς πελάτες», αναφέρει ο Lars Larsen, ιδιοκτήτης της JYSK σχολιάζοντας το άνοιγμα του πρώτου καταστήματος της αλυσίδας στην Ελλάδα.

 

Πηγή: http://www.ered.gr/e...s/#.Ve66zhHtlBc

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

άντε ναρθει να πέσουν και οι τιμές ΙΚΕΑ αν πάει καλά

 

για όσους δεν ξέρουν τα ΙΚΕΑ δεν έχουν τις ίδιες τιμές στην ευρώπη

όχι μόνο εξαιτίας φορολογίας και μεταφορικά και κόστος εργασίας ανα χώρα

αλλά και επειδή στον υπολογισμό τιμής βάζουν και την τιμή ανταγωνιστή στην όποια χώρα

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι η ποιότητα και αντίστοιχα οι τιμές. Προσωπικά απο θεμα ποιότητας δεν ειμαι καθόλου ευχαριστημένος απο ΙΚΕΑ όπου εχω ρίξει χ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ακίνητο και το σημείο το ξέρω.....δεν θα συγκρίνεται με ΙΚΕΑ σε καμμία περίπτωση. Υπερβολές μάρκετινγκ.

 

 

επειδή ξέρω και της ΙΑΣΩΝΙΔΟΥ....κάτι σαν fast IKEA  μου κάνει ...είδα και σελίδα UK...

Link to comment
Share on other sites

Γνωστή μου έχει προσληφθεί στο HR της εταιρείας από τον Απρίλιο, και μέχρι τον Ιούνιο έτρεχε εξωτερικό για φουλ εκπαίδευση. Φαίνονται πολύ φιλόδοξοι, θα ανοίξουν σε πρώτη φάση 3 (Αθήνα, Θεσσαλονίκη Λάρισα) και σύντομα άλλο 1 στην Αθήνα. Για να δούμε.... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό για την χώρα μας που κάποιος επενδύει όταν άλλοι φεύγουν.

 

Πως και τους ήρθε να ανοίξουν όχι 1 αλλά 4 σε χώρα που η ύφεση έχει κατσικωθεί και κάθε χρόνο χειροτερεύει?

Μπράβο τους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψε και ο nik επειδή έμενα αρκετά χρόνια στη γειτονιά και πήγαινα στο lidl καμμιά φορά, μου φαίνεται λίγο "άκυρο" το σημείο.

Βέβαια το παν είναι η ποιότητα.

Αρκεί να μη λειτουργεί με καταλόγους και παραγγελίες μέσω αυτών.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλό για την χώρα μας που κάποιος επενδύει όταν άλλοι φεύγουν.

 

Πως και τους ήρθε να ανοίξουν όχι 1 αλλά 4 σε χώρα που η ύφεση έχει κατσικωθεί και κάθε χρόνο χειροτερεύει?

Μπράβο τους.

Είδαν ότι πουλάει η ΙΚΕΑ με τιμές 2 και 3 φορές επάνω και σου λέει "Πάμε".

Εξάλλου με μισθούς 600 ευρώ και τριγωνικές συναλλαγές, σάμπως θα πληρώνει και τίποτα;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ξένα καταστήματα δεν έχουν τις τιμές του εξωτερικού όχι γιατί υπολογίζουν κόστη και τιμές ανταγωνιστών , αλλά γιατί βασίζονται στην εμπειρία των συνεταίρων τους για το πόσο ηλίθιος είναι ο ελληναράς καταναλωτής , που αγοράζει μόνο για το τι μούρη θα πουλήσει στον γείτονα του .

 

Ετσι αγοράζει σπίτι , αμάξι , έπιπλα , σουβλάκια , πίτσες , ανάλογα με το τι εντύπωση θα κάνει . Για αυτό και τα ευτελή προιόντα τους τα πουλάνε πανάκριβα σε σχέση με το τι είναι , αφού συγκρίνουν τιμές με καλύτερη ποιότητα . 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.