Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επαγγελματικά δικαιώματα πτυχιούχων μηχανικών Ανακαίνισης και Αποκατάστασης κτηρίων


Ananas

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας, κάπως έτσι προσπάθησα να μπω στη δουλεία και γω ζητώντας εργασία από έναν έμπειρο Π.Μ. (δηλαδή σε πολλούς απλά ένας δεν μου απάντησε αρνητικά). Αλλά δεν στάθηκα πολύ τυχερή καθώς μου διευκρίνισε πως το μόνο που χρειάζεται είναι μια σχεδιάστρια με αποτέλεσμα τώρα η δουλεία μου να περιορίζεται στην σχεδίαση όψεων και τομών από έτοιμες κατόψεις που μου δίνει. Ελπίζω με τον καιρό να μπορέσω να έρθω ποιο κοντά στο επάγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...
Σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας, κάπως έτσι προσπάθησα να μπω στη δουλεία και γω ζητώντας εργασία από έναν έμπειρο Π.Μ. (δηλαδή σε πολλούς απλά ένας δεν μου απάντησε αρνητικά). Αλλά δεν στάθηκα πολύ τυχερή καθώς μου διευκρίνισε πως το μόνο που χρειάζεται είναι μια σχεδιάστρια με αποτέλεσμα τώρα η δουλεία μου να περιορίζεται στην σχεδίαση όψεων και τομών από έτοιμες κατόψεις που μου δίνει. Ελπίζω με τον καιρό να μπορέσω να έρθω ποιο κοντά στο επάγγελμα.

 

Διαβάστε αυτό το post πολύ προσεκτικά.

Είναι η πραγματικότητα ωμή.

Η ίδρυση κάποιων τμημάτων ΤΕΙ είναι η λύση μερικών για το πρόβλημα της περιφεριακής ανάπτυξης.

Τί χρώσταγε η κοπέλλα να σπουδάζει 4 χρόνια γι να γίνει σχεδιάστρια;

Ποιός απο τους "ειδικούς" την ενημέρωσε;

Ποιός ενημέρωσε όλους εμάς τους Μηχανικούς ΤΕΙ;

Εάν ήταν να σπουδάζουμε για να μην έχουμε Ε.Δ., τότε γιατί δεν μας ενημέρωσε κανένας;

Και οι (έστω και λίγοι) απο εμάς που ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ και ΜΑΘΑΜΕ πραγματικά, γιατί παιδευτήκαμε;

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις, όλα τα νέα παιδιά που ετοιμάζονται να δηλώσουν σχολές, πρωτίστως κοιτάνε την επαγγελματική αποκατάσταση και μετά το "αντικείμενο" της σχολής. Δυστυχώς η χώρα μας είναι η μοναδική παγκοσμίως όπου υπάρχουν δημόσια κρατικά ανώτατα ιδρύματα χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα, όπως η σχολή που περιγράφεις αλλά και όλες οι σχολές της ΣΤΕΦ. Πρόκειται για μια απίστευτη παράνοια η οποία απαξιώνει τελικά το εθνικό εκπαιδευτικό σύστημα και κόβει κάθε ευκαιρία σε όλους εμάς που σπουδάσαμε στα ΤΕΙ της ίδιας μας της χώρας .

Link to comment
Share on other sites

Ο σεισμος στην L'aquilla εδειξε τι μπορει να γινει οταν στις ενισχυσεις μνημειων μπλεκονται αρχιτεκτονες, σχεδιαστες καλλιτεχνες κτλ.

 

Ενδιαφέρουσα άποψη. Φαντάζομαι ότι έχεις γνώσεις πάνω στο τι έγινε στην L'Aquila.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να απαξιώνω το επιπεδο των ΤΕΙ θα σας αναφερω απλα οτι υπαρχουν τμηματα οπως αυτο των ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ που ανηκουν στο Πολυτεχνειο και που περα απο καποιες μελετες περιβαλλοντικων επιπτωσεων, δεν εχουν ΚΑΝΕΝΑ αλλο δικαιωμα! Μελετες ομως αυτου του ειδους υπογραφονται απο τον οποιοδηποτε που εχει μεταπτυχιακο πανω στην βιωσιμη αναπτυξη και περιβαλλοντικη μηχανικη. Αποτελεσμα?? 5 χρονια σπουδες για το τιποτα! Δημιουργησαν ολοι αυτοι οι "ειδικοι" Σχολές και Τμηματα σε ΤΕΙ και ΑΕΙ χωρις κατοχυρωμενα δικαιωματα με μονο στοχο την διανομη του χρηματος στην περιφέρεια και σε περιοχές με μεγαλα ποσοστα ανεργιας για να μην ερημωθουν! Ειμαι Διπλωματουχος Μηχανικος Περιβαλλοντος, και βλεπω συναδελφους μου να διδασκουν σε ΙΕΚ και πολυ περισσοτερους να γινονται Αστυφυλακες - Πυροσβεστες και αλλοι να φευγουν στο εξωτερικο για μια καλυτερη τυχη! Δεν απαξιωνω αυτα τα επαγγελματα αλλα πιστευω οτι δεν αξιζει να σπουδαζει κανεις 5 χρονια για να γινει χωροφυλακας. Η πιτα στην Ελλαδα δεν ειναι μικρη για να αποτελει ερισμα μονο των Πολιτικων Μηχανικων! Αφου κυριοι εχουν γινει τοσα τμηματα πρεπει να γινει σωστη μοιρασια στα δικαιωματα! Μια εταιρια για να αναλαβει την κατασκευη ενος βιολογικου καθαρισμου απαιτει τον πολιτικο μηχανικο για να βαλει το σωστο σκυροδεμα για αποφυγη διαβρωσης απο διαδικασιες κροκιδωσης, τον μηχανολογο μηχανικο για να τοποθετησει τον εξοπλισμο και τον τοπογραφο για τα τοπογραφικα! Και οι Μηχανικοι Περιβαλλοντος που διδασκονται τοσα μαθηματα στην επεξεργασια αποβλητων δεν εχουν καν την δυνατοτητα της μελετης τετοιας κατηγοριας εγκαταστασεων καθως αυτη γινεται μονο απο Χημικους Μηχανικους. Για να μην προχωρησω στο θεμα των ανανεωσιμων πηγων ενεργειας οπου στο Τμημα Μηχανικων Περιβαλλοντος στην Ξανθη εχει δημιουργηθει προτυπο κτιριο ενεργειακως αυτονομο με ανεμογεννητριες και φωτοβολταικα πανελ και ενω υπαρχουν αντιστοιχα μαθηματα στο τμημα δεν δινονται τα αντιστοιχα δικαιωματα στους μηχανικους περιβαλλοντος για ενεργειακες εγκαταστασεις - εγκαταστασεις παραγωγης ενεργειας. Η υπαρχουσα νομοθεσια ειναι αυτη που ψηφιστηκε το 30' και φυσικα ολα αυτα τα τμηματα δεν υπηρχαν. Μην περιμενετε οποτε καποιοι να ευαισθητοποιηθουν και να μας δωσουν δικαιωματα. Πρεπει να τα διεκδικησουμε! Αλλιως να ελπιζουμε στην συντομη ιδρυση Ιδιωτικων Πανεπιστημιων οπου μεσα απο την αναγνωριση των δικων τους πτυχιων θα αναγνωριστουν και τα δικα μας και θα μας δωσουν δικαιωματα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα παραπάνω αλλά εκτός θέματο (και έχουν συζητηθεί και στο παρελθόν) ,όπως και η διαμάχη περι συζήτησης μνημείων

Παρακαλώ μείνετε στο θέμα που είναι τα Ε.Δ του συγκεκριμένου τμήματος

Link to comment
Share on other sites

Αυτά θα συζητούνται συνέχεια , όσο δεν αποφασίζουμε να μεγαλώσουμε την πίττα της αγοράς που δραστηριοποιούμαστε και όσο δεν αποφασίζουμε μεταξύ μας να επιβραβεύουμε , τις σπουδές , την ειδίκευση και την εμπειρία . Δηλαδή σταδιακά δικαιώματα γιά όλους , επιβολή της συνεργασίας των ειδικοτήτων στις μελέτες και στις επιβλέψεις , αύξηση της αμοιβής μελέτηης - επίβλεψης στο 10 - 15 % του κόστους του έργου και απαγόρευση της αυτεπιστασίας των ιδιωτών με ταυτόχρονη λειτουργία του ΜΗΚΙΕ . Τώρα αν περιμένουμε από το ΤΕΕ να λύσει αυτά τα ζητήματα , μάλλον πλανώμεθα . Εκεί βολεύονται με την υπάρχουσα κατάσταση , ελέγχοντας την διανομή της πίττας και επισείουν το φόβητρο των πτυχιούχων ΤΕΙ ως νέο Ελ Σίντ , πιστοί στη λογικοί "βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος " . Περιμένουμε από τους νεώτερους συναδέλφους να λύσουν τον γόρδιο δεσμό , μιά και αυτοί μπορούν να επικοινωνούν μεταξύ τους και μπορούν να κατανοήσουν αλλήλους .

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα παραπάνω αλλά εκτός θέματο (και έχουν συζητηθεί και στο παρελθόν) ,όπως και η διαμάχη περι συζήτησης μνημείων

Παρακαλώ μείνετε στο θέμα που είναι τα Ε.Δ του συγκεκριμένου τμήματος

 

Συγνώμη κύριε συνάδελφε αλλά το θέμα "επαγγελματικά δικαιώματα" αποτελεί έντονο προβληματισμό για κάθε νεοεισερχόμενο στην κοινωνία πτυχιούχο τμήματος ΑΤΕΙ ή ΑΕΙ, και αν εγώ έκανα παρένθεση με το πρόβλημα της δικής μου κατηγορίας, στόχο δεν είχα τον αποπροσανατολισμό της συζήτησης αλλά περισσότερο την εκτόνωση αυτού του θέματος καθώς μιλάμε για προβληματα που αντιμετωπιζουν ολες οι νεες ειδικοτητες. Ειναι επιτακτικό θέμα βιοπορισμού και επειδη συνεχίζω να πιστευω οτι καλως καναμε αυτες τις σπουδες πρεπει η νομοθεσία να αναθεωρηθεί! Ειναι απαράδεκτο να βρισκονται σε λειτουργια νομοθεσιες του 30' χωρις καμια στοιχειωδη προσθηκη των νεων ειδικοτητων. Με καποιο τροπο πρεπει να γινει αποσβεση τουλαχιστον των χρηματων που δωσαμε γι'αυτες τις σπουδες. Αλλιώς ας βάλουν ταμπέλες έξω από αυτά τα τμήματα ότι με την απόκτηση αυτού του πτυχίου καριέρα κάνεις μόνο στο εξωτερικό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.