Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικά δικαιώματα πτυχιούχων μηχανικών Ανακαίνισης και Αποκατάστασης κτηρίων


Ananas

Recommended Posts

Καλημέρα είμαι απόφοιτη Ανακαίνισης και αποκατάστασης κτιρίων και θα ήθελα να κάνω έναρξη επαγγελματικής δραστηριότητας για την απόκτηση μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών. Επικοινώνησα με το ΤΕΕ και μου είπαν ότι μπορώ να εγγράφω  και να πάρω Αριθμό μητρώου και κατά συνέπεια κωδικούς για την ηλεκτρονική πλατφόρμα. Όμως δεν ήξεραν να μου απαντήσουν εάν μπορώ να τη χρησιμοποιήσω, όπως για παράδειγμα για την έκδοση βεβαίωσης μηχανικού, καθώς τα επαγγελματικά δικαιώματα της σχολής είναι στον αέρα.
Επιπλέον ο λογιστής μου μου ζητάει να του ορίσω τις κατηγορίες ΚΑΔ που αφορούν τα δικαιώματα που έχω σαν απόφοιτη της σχολής. Υπάρχει περίπτωση να μην μπορώ να το κάνω λόγω της μη ύπαρξης επαγγελματικών δικαιωμάτων; Υπάρχει κάποιος που θα ήξερε να με ενημερώσει; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προφανώς! Δεν μπορείς να κάνεις έναρξη σε κλάδο που δε δικαιούσαι!

Τώρα ως προς το λογιστή, μάλλον είναι δική του αρμοδιότητα να ξέρει τα πάντα για τους ΚΑΔ.

 

Link to comment
Share on other sites

Έναρξη μπορείς να κάνεις κανονικότατα με τους ΚΑΔ για υπηρεσίες μηχανικού. Όλοι οι Μηχανικοί ΤΕ έτσι έχουμε κάνει έναρξη εργασιών.

Στο ΤΕΕ να γραφτείς στο μητρώο πτυχιούχων μηχανικών και όχι στις τεχνικές επωνυμίες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.